Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

"100 lat po... naukowe dziedzictwo Marii Curie-Skłodowskiej"

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ""100 lat po... naukowe dziedzictwo Marii Curie-Skłodowskiej""— Zapis prezentacji:

1 "100 lat po... naukowe dziedzictwo Marii Curie-Skłodowskiej"
Olsztyn, "WSCHÓD, ZACHÓD - ŁĄCZY NAS POLSKA" ŚWIATOWY ZJAZD NAUCZYCIELI POLONIJNYCH Ostróda kwietnia roku "100 lat po... naukowe dziedzictwo Marii Curie-Skłodowskiej" Dr Stanisława Koronkiewicz Katedra Chemii UWM

2 Międzynarodowy Rok Chemii Rok Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce
2011 Międzynarodowy Rok Chemii Rok Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce

3 Maria Skłodowska - Curie
„Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialna”. Maria Skłodowska - Curie Banknot z 1989 roku - wartość: złotych (obecnie by było... 2 złote czyli 0,70 USD).

4 Maria urodziła się 7. listopada. 1867r
Maria urodziła się 7. listopada. 1867r. w Warszawie jako 5 dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej. Jej dziadek, Józef Skłodowski, był szanowanym lubelskim pedagogiem. Ojciec Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki, fizyki i dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, prowadził w domu stancję dla chłopców. Matka Marii była dyrektorką prestiżowej, warszawskiej pensji dla dziewcząt.

5 Większość życia i kariery naukowej spędziła we Francji.
W Paryżu, w 1891 Maria zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała a wieczorami pracowała jako korepetytorka z trudem zarabiając na utrzymanie. Została pierwszą kobietą - profesorem Sorbony. Wiosną 1894r. poznała uczonego, Piotra Curie, z którym miała złączyć swe życie i prace. 25 lipca 1895 r. odbył się ich cichy i skromny ślub.

6 Do jej największych dokonań należą:
opracowanie teorii promieniotwórczości, opracowanie technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

7 Nagrody Nobla 10 grudnia 1903 r. Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła, że nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki uhonorowano Henriego Becquerela oraz Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie za odkrycie i badania nad promieniotwórczością.

8 Sto lat temu, w 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała drugą nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za wydzielenie czystego radu.

9 Maria Skłodowska-Curie do dziś pozostaje jedyną kobietą nagrodzoną dwukrotnie Nagrodą Nobla.
Polka była też jedyną kobietą wśród laureatów nagrody Nobla do 1935 r., kiedy to jej córka Irena wraz z mężem otrzymała nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.

10 5th Solvay Conference on Physics – Bruksela, 1927
Siedemnastu spośród dwudziestu dziewięciu uczestników zostało laureatami  Nagrody Nobla.

11 W czasie I Wojny Światowej zdobyła 20 samochodów i zorganizowała ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. W lipcu 1916 roku jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić samochód. Docierała do najbardziej zagrożonych pozycji pod Verdun.

12 Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze wyposażone w aparaty rentgenowskie pojazdy nazywali "małymi Curie". Przebadano w nich 10 tysięcy rannych. Oprócz tego założyła 220 stacji radiologicznych i przeszkoliła kadry do ich obsługi. Obsłużyły one ponad 3 miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy.

13 Mimo, że los związał naszą Rodaczkę z Francją zawsze utrzymywała ona ścisłe kontakty z Polską.
Dzięki inicjatywie Skłodowskiej utworzono w Warszawie w 1932 roku Instytut Radowy (obecnie Centrum Onkologii). Znaczna kwota pieniędzy (ok $) pochodziła z kwesty wśród kobiet z amerykańskiej Polonii. Podczas tamtej uroczystości Maria Skłodowska posadziła na dziedzińcu Instytutu miłorząb i ofiarowała placówce na potrzeby lecznicze 1 gram radu. W 2007 roku, w 75 rocznicę powstania instytutu, obok ocalałego drzewa fundatorki posadzono na pamiątkę następne drzewa.

14 Jedyne na świecie biograficzne Muzeum Marii Skłodowskiej Curie znajduje się przy ul.Freta 16 w Warszawie. Mieści się ono w zabytkowej kamienicy z XVIII w, w której uczona przyszła na świat.

15 „Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem."
Albert Einstein Podczas spotkania z drugim prezydentem Polski Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent zapytał: „Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy?” Uczona odpowiedziała: „Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić.” Maria Skłodowska-Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią, widząc nowe buty swojej córki powiedziała: „Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.”

16 Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, że kobieta może osiągnąć ponadczasowy światowy sukces. Dała tym nadzieję wszystkim dziewczętom i kobietom na przyszłość. Jej biografia, napisana przez córkę Ewę, jest najczęściej czytaną na świecie biografią, a w Japonii - obowiązującą lekturą szkolną.

17 "Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń." Maria Skłodowska-Curie

18 Zastosowania chemiluminescencji
Od robaczków świętojańskich do laboratoriów XXI wieku Luminescencja – „zimne świecenie” Świecenie ciał występujące bez podwyższenia ich temperatury

19 bioluminescencja

20 Chrząszcze - enzymatyczne utlenianie lucyferyny katalizowane lucyferazą

21 Najwydajniejsze reakcje chemiluminescencji:
luminol Najwydajniejsze reakcje chemiluminescencji: 1. świecenie luminolu w rozpuszczalnikach organicznych (DMSO), 2. utlenianie lucygeniny, 3. utlenianie szczawianów organicznych w obecności przenośników energii.

22 Pomiar natężenia chemiluminescencji można wykorzystać jako metodę detekcji w
wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) elektroforezie kapilarnej (CE) technikach przepływowych (FIA, SIA, MCFA)

23 Zestaw do multikomutacyjnej analizy przepływowej (MCFA) z detekcją chemiluminescencyjną

24 Okno edycyjne programu stosowanego do sterowania pompą perystaltyczną i zaworami elektromagnetyczne oraz do rejestracji natężenia chemiluminescencji.

25 Po pierwsze: zaciekawić! (Leonardo da Vinci)
po drugie: nie zanudzić...  (Tomasz Pluciński)

26 Chemiczne latarki Są wodoodporne, nie tłuką się, nie wymagają użycia baterii, nie generują ciepła, są tanie.... Używane są m.in. przez wojska NATO i Policję, ale też przez myśliwych, wędkarzy, graczy paintball i artystów...

27 Naczynie zewnętrzne, wykonane z tworzywa sztucznego.
2. Naczynie wewnętrzne, wykonane ze szkła, 3. Naczynie zewnętrzne wypełnione jest roztworem A, którym jest mieszaniną szczawianów organicznych i barwników fluorescencyjnych. 4. Po zgięciu latarki z pękniętego naczynia wewnętrznego wypływa roztwór B - najczęściej nadtlenek wodoru. 5. Po zmieszaniu roztworów A i B obserwuje się świecenie.


Pobierz ppt ""100 lat po... naukowe dziedzictwo Marii Curie-Skłodowskiej""

Podobne prezentacje


Reklamy Google