Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki Marii Składowskiej Curie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki Marii Składowskiej Curie"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki Marii Składowskiej Curie

2 Maria Składowska Curie
Jak Miała 4 lata umiała pisać oraz czytać.

3 Maria Składowska Curie miała rodzenstwo Zofię, Bronisławę i Helenę oraz brata Józefa. W r., cztery lata po ślubie przyjechała z rodziną do bardzo wtedy modnego Zakopanem na wakacje. Spotkała się tam z własną rodziną, dojechała rodzina jej męża. Mimo familijnej atmosfery, ona nie zawahała się ruszyć na najwyższy polski szczyt.

4 Maria od wczesnych lat brała udział w spotkaniach naukowych, w życiu umysłowym i społecznym jakie istniało w tamtych czasach. Maria miała także siostrę Zofia, która niestety nie mogła ujrzeć Marii, gdy stała się sławna, gdyż zmarła w 14 roku życia. Wtedy to dużo młodsza od Zofii Maria, po raz pierwszy zetknęła się z tragedią śmierci. Miała wówczas tylko 9 lat.

5 W czasie swojego pobytu gimnazjum zawsze przodowała, jeśli chodzi o naukę. Już, gdy była małą dziewczynką, ujawniała szczególne zdolności, jeśli chodzi o nauki przyrodnicze czy matematykę.

6 Maria Curie – Skłodowska została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla:
W dziedzinie fizyki w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Becquerelem za prace nad promieniotwórczością. W dziedzinie chemii 1911 r. za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

7 była iniciatorką budowy Insytutu Radowego w Warszawie;
-miała córkę która też była chemiczką(Irene-Jolit-Curie); -jest jedyną kobietą na świecie która została uhonorowana Nagrodą Nobla dwukrotnie; -ukończyła z wyróżnieniem gimnazjum; -jako pierwsza kobieta w historii rozpoczeła studia na Wydziale Fizyki i Chemii w Sorbonie; -w 1906 roku zginął jej mąż Piotr,wpadajac pod wóz konny;

8 -była tez pierwszą kobietą-doktorem fizyki i profesorem;
-nasza noblistka zmarła na białaczkę; -rok 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie; -posiadała prawo jazdy; -była ateistką;

9 Maria Curie jako jedyna kobieta na świecie otrzymała dwie nagrody Nobla , w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Pierwszą nagrodę otrzymała za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, drugą zaś, za wydzielenie czystego radu. Skłodowska jako pierwsza kobieta w historii zdała egzamin wstępny na wydział fizyki i chemii Sorbony. Skłodowska-Curie odkryła dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Prowadziła badania nad przydatnością promieniotwórczości w leczeniu raka. Córka Marii Skłodowskiej-Curie - Irene i jej zięć Fryderyk Joliot, byli również laureatami nagrody Nobla. Maria Skłodowska - Curie w czasie Pierwszej Wojny Światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. (nadesłane przez karino71) Była ateistką. (nadesłane przez anonim) Zdawała na prawo jazdy na samochód ciężarowy jako pierwsza kobieta. (nadesłane przez anonim) Maria Skłodowska - Curie była bardzo skromną, pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał: - Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy? - Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona. (nadesłane przez anonim) Różaniec Marii Skłodowskiej-Curie można obejrzeć w Jasnogórskim skarbcu. (nadesłane przez anonim) Maria Curie-Skłodowska była na banknocie zł. (nadesłane przez anonim) Wyjechała do Paryża po nieudanym romansie. (nadesłane przez anonim) Była niezwykle uzdolnionym dzieckiem, czytała, gdy miała 4 lata. (nadesłane przez anonim) Maria urodziła się w 1867r. w Warszwie zmarła 4 lipca 1934r.w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy.

10 Maria Curie-Skłodowska odznaczona zastala Legia Honorowa
Maria Curie-Skłodowska odznaczona zastala Legia Honorowa. (nadesłane przez anonim) Maria zawsze liczyła po polsku. (nadesłane przez anonim) Pierwsze działania matematyczne liczyła w wieku 3 lat. (nadesłane przez anonim) Romansowała z Paulem Langevinem, który był żonaty. Skandal wywołało oddanie przez jego żonę listy kochanków. (nadesłane przez anonim) Po ukończeniu gimnazjum spędziła wakacje u swojego stryja Ksawerego w Zawieprzycach koło Lublina. (nadesłane przez anonim) Maria miała siostrę Bronisławę, która była lekarzem. (nadesłane przez anonim) Jej ojciec uczył matematyki i fizyki w gimnazjum. (nadesłane przez anonim) Niejednokrotnie w ciągu swojego życia zmagała się z depresją. (nadesłane przez anonim) Piotr Curie na pierwszej randce z Marią, zamiast kwiatów, ofiarował jej swoją pracę badawczą (nadesłane przez anonim) Wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie- Hélène Langevin-Joliot- wyszła za mąż za wnuka Paula Langevina, z którym Maria była blisko związana. (nadesłane przez anonim) Była na banknocie 2000 zł z czasów PRL' u. (nadesłane przez anonim) Maria i Piotr Curie w prezencie ślubnym dostali dwa rowery którymi wyruszyli w podróż poślubną. (nadesłane przez anonim) W Czechach A. Zhoř napisaŁ o niej powiesc Tvrdohlavá Marie (nadesłane przez anonim) Nie lubiła mówić po francusku. (nadesłane przez anonim) Maria i Piotr zrezygnowali z opatentowania radu i co za tym idzie z dużych pieniędzy (nadesłane przez anonim)

11 Prace Wykonali: Martyna Pić Mateusz Wysocki Dawid Christof Linki
ariera/maria- sklodowska-curie- zyciorys-i-ciekawostki- d19432.html kowcy-maria-sk- odowska-curie-c-40_214


Pobierz ppt "Ciekawostki Marii Składowskiej Curie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google