Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aparat cyfrowy- budowa i działanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aparat cyfrowy- budowa i działanie."— Zapis prezentacji:

1 Aparat cyfrowy- budowa i działanie.
Prezentację wykonali: Szczepan Olszewski i Mateusz Grzeszczuk

2 Aparat cyfrowy (potocznie: cyfrak lub cyfrówka) – aparat fotograficzny rejestrujący obraz w postaci cyfrowej (tzw. mapy bitowej)

3 Cyfrowy aparat fotograficzny działa dokładnie w taki sam sposób jak klasyczny, ale zamiast błony filmowej na płaszczyźnie ogniskowej umieszczony jest specjalny układ elektroniczny zwany matrycą CCD. Dodatkową różnicą jest również to, że większość cyfrowych aparatów fotograficznych nie posiada tak naprawdę mechanicznego urządzenia spustu migawki. Zamiast tego wykorzystuje się rozwiązanie elektroniczne - matryca jest uaktywniana na ściśle określony czas, co odpowiada czasowi otwarcia migawki w aparacie tradycyjnym. Kiedy robisz zdjęcie aparatem cyfrowym, matryca CCD próbkuje światło docierające przez obiektyw i przetwarza je na sygnały elektryczne. Sygnały te są następnie wzmacniane i przesyłane do konwertera analogowo-cyfrowego, który nadaje im postać cyfr. Na końcu zabudowany w aparacie komputer przetwarza zgromadzone w ten sposób dane cyfrowe, które potem są zapisywane w pamięci jako nowy obraz.

4 Większość aparatów cyfrowych pracuje w sposób ciągły, tzn
Większość aparatów cyfrowych pracuje w sposób ciągły, tzn. przetwarza obraz na bieżąco. Przyciśnięcie spustu wyzwalającego aparat powoduje tylko zamianę trybu pracy z jałowego na czynny. Urządzenie reguluje wówczas parametry ekspozycji stosownie do charakteru aktualnie filmowanej sceny, dokonuje procesu digitalizacji obrazu i rezultat - zdjęcie - zapisuje w swojej pamięci wewnętrznej. Część aparatów interpretuje lekkie przyciśnięcie spustu migawki jako polecenie ustawienia ostrości. Większość urządzeń jasność reguluje w sposób elektroniczny, zdarzyć się jednak mogą sytuacje, gdy taka procedura nie wystarczy. Między innymi właśnie dlatego przesłona jest nadal obecna w konstrukcji znacznej części aparatów cyfrowych

5 Typy aparatów cyfrowych:
Lustrzanki cyfrowe Aparaty klasy DSLR-like Aparaty kompaktowe Aparaty kieszonkowe

6 Lustrzanki cyfrowe Lustrzanki cyfrowe (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex), których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła duża matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24x36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu poprzez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W momencie robienia zdjęcia lustro się unosi a światło kierowane jest na matrycę. Istotną zaletą lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów.

7 Aparaty klasy DSLR-like
Aparaty klasy DSLR-like (zwane niekiedy, potocznie "hybrydowymi" (większy zoom, dodatkowo w pełni ręczne ustawienia parametrów), aczkolwiek cech lustrzanek nie posiadają) - wyposażone są w niewymienny obiektyw lepszej jakości. Niektóre posiadają uchylny ekran podglądu LCD i są rozmiarami zbliżone do mniejszych DSLR.

8 Aparaty kompaktowe Aparaty kompaktowe - posiadają mniejszą niż poprzednicy matrycę światłoczułą, o przekątnej mniejszej niż 10 mm i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, mniej więcej wielkości dłoni.

9 Aparaty kieszonkowe Aparaty kieszonkowe - mniejsze niż aparaty kompaktowe. Zazwyczaj mniejszy rozmiar wiąże się z rezygnacją z części funkcji. Zwykle mają grubość kilku lub kilkunastu milimetrów i są niewiele większe od karty płatniczej.

10 Inne typy aparatów Istnieją również inne typy aparatów cyfrowych, jak np. cyfrowy aparat dalmierzowy, cyfrowy aparat średnioformatowy, aczkolwiek są one stosunkowo rzadko używane. Do oddzielnej klasy należałoby zaliczyć aparaty cyfrowe wbudowane w inne urządzenia, zwykle telefony komórkowe. Mimo, że szczycą się one często parametrami porównywalnymi z aparatami cyfrowymi sprzed kilku lat (np. matryce powyżej 1MP), to jednak jakość matryc, a przede wszystkim optyki zazwyczaj mocno ustępuje ich pełniejszym odpowiednikom.

11 Dziękujemy za obejrzenie.
KONIEC. Dziękujemy za obejrzenie.


Pobierz ppt "Aparat cyfrowy- budowa i działanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google