Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patryk Stopczyk Skanery.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patryk Stopczyk Skanery."— Zapis prezentacji:

1 Patryk Stopczyk Skanery

2 Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu .

3 Magnetyczne Czytniki te posiadają głowice odczytujące informację zapisaną zwykle na pasku magnetycznym. W ten sposób są zapisane informacje np. na większości kart płatniczych.

4 Elektroniczne Czytnik odczytuje informacje zapisane w obiekcie poprzez bezpośredni styk z układem w obiekcie. W ten sposób jest między innymi realizowana autoryzacja użytkownika komputera przy pomocy karty elektronicznej.

5

6 Radiowe Czytnik drogą radiową odczytuje informacje zapisane w obiekcie. Zwykle zasięg takiego czytnika wynosi kilka do kilkunastu centymetrów, choć popularne są także czytniki o zasięgu kilkudziesięciu centymetrów. Ze względu na wygodę użytkowania coraz częściej zastępują rozwiązania oparte na czytnikach magnetycznych np. w systemach kontroli dostępu. Pojęcie skaner radiowy odnosi się również do szerokopasmowych odbiorników sygnałów radiowych, służących głównie do nasłuchu wszelkich informacji przesyłanych drogą radiową (zwłaszcza analogowego przekazu głosowego).

7 Optyczne Skaner optyczny w komputerach to peryferyjne urządzenie wejściowe umożliwiające przetworzenie statycznego obrazu rzeczywistego obiektu (np. kartka papieru, powierzchnia ziemi, siatkówka ludzkiego oka) do postaci cyfrowej, w celu dalszej obróbki komputerowej. Skanery optyczne stosuje się w celu przygotowania do obróbki graficznej obrazu, rozpoznawania pisma, w systemach zabezpieczeń i kontroli dostępu, badaniach naukowych, medycznych itd.

8 Skaner płaski Skaner płaski jest rodzajem skanera. Pokrywa skanera jest ruchoma, pod nią znajduje się szyba. Aby dokonać skanowania, kładzie się skanowaną kartkę na szybę skanowaną stroną do spodu. W trakcie pracy skanera pod szybą przesuwa się zespół lampa-lustro. Podłączając skaner do komputera kiedyś należało używać interfejsu SCSI lub port równoległy Centronics. Teraz najczęściej spotykane są skanery wyposażone w interfejs USB. Skanery płaskie charakteryzują się rozdzielczością optyczną wynoszącą od 300x600 dpi do 2400x4800 dpi.

9

10 Skaner bębnowy Urządzenie peryferyjne komputera pozwalające na stworzenie postaci cyfrowej obrazu z oryginałów transparentnych (przeźroczystych) czyli slajdów lub negatywów fotograficznych. W skanerach bębnowych bowiem głównym elementem jest bęben, na którym umieszcza się przed procesem skanowania oryginały fotografii. W trakcie skanowania bęben obraca się z prędkością od kilkuset do ponad 1500 obrotów na minutę pod głowicą skanującą. Skanery bębnowe stosowane są w profesjonalnych studiach graficznych ze względu na wysoką jakość uzyskiwanych obrazów.

11

12 Skaner do slajdów Skaner do slajdów - wyspecjalizowane urządzenie komputerowe do skanowania 35-milimetrowych slajdów, pozwalające przenieść ich zawartość do edycji w programie komputerowym. Obecnie zamiast skanera slajdów najczęściej wykorzystuje się skanery płaskie lub skanery do filmów fotograficznych z dodatkowym osprzętem do mocowania slajdów.

13

14 Podczas procesu skanowania oryginał jest oświetlany kolejno światłem czerwonym, zielonym i niebieskim. Światło to jest generowane najczęściej przez lampę fluorescencyjną (czasem przez lampy halogenowe) oraz przepuszczane przez filtry w kolorach RGB. Światło odbijane od kolejnych punktów oryginału pada na przesuwane silnikiem krokowym lustro, od którego odbija się i trafia przez układ ogniskujący do elementów światłoczułych.

15 Proces oświetlania oryginału przez kolejne barwy może być zrealizowany w trzech przebiegach układu lampa-lustro wzdłuż oryginału lub (najczęściej) w jednym przebiegu - wtedy każda linia jest oświetlana kolejno trzema kolorami, następnie silnik przesuwa zespół lampa-lustro do kolejnej linii. Z opisu tego jasno wynika, że największy wpływ na jakość skanera ma jakość układu optycznego oraz precyzja układu przesuwającego zespół lampa-lustro.

16

17 http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/jaktopracuje/13 8175/skaner.htm
Źródła 8175/skaner.htm


Pobierz ppt "Patryk Stopczyk Skanery."

Podobne prezentacje


Reklamy Google