Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaki jest rozkład cech recesywnych i dominujących wśród uczniów naszej szkoły?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaki jest rozkład cech recesywnych i dominujących wśród uczniów naszej szkoły?"— Zapis prezentacji:

1 Jaki jest rozkład cech recesywnych i dominujących wśród uczniów naszej szkoły?

2 Cel projektu Zbadanie ile osób w klasach I i III posiada cechy dominujące, a ile recesywne.

3 Podstawowe pojęcia *cecha dominująca *cecha recesywna * związek cechy z genem *wzrost, kolor oczu * I prawo Mendla *pokolenia P, F1, F2 *dominacja kolorów oczu

4

5 Cechy dominujące L ewy kciuk na górze

6 Cechy recesywne Prawy kciuk na górze

7 Heterochromia - - różnobarwność tęczówki

8 Badania grupy A nad rozkładem cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas III naszej szkoły Temat:,,Jaki jest rozkład cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas III naszej szkoły?

9 Hipotezy które sobie postawiliśmy, to: 1.Wśród uczniów klas III w naszej szkole przeważają cechy dominujące. 2.Przeważają osoby powyżej 1.56 m wzrostu. 3.Przeważają osoby z prostymi włosami. 4.Przeważają osoby z zielonym kolorem oczu. 5.Czy u osób w klasie IIIh może być więcej cech dominujących czy recesywnych? Aby odpowiedzieć na postawione sobie pytania musieliśmy stworzyć ankietę dla 100 uczniów klas III plus dodatkowo dla 10 osób posiadających niebieski kolor oczu.

10

11 Wyniki ankiety dotyczącej 100 wybranych osób Przedstawiłyśmy graficznie za pomocą wykresów słupkowych wyniki ankiet na temat koloru oczu, koloru włosów, struktury włosów oraz kciuków, które są na górze po złożeniu rąk – zarówno u dziewczyn jak i u chłopców z naszej szkoły. Oto przykłady wykresów: Kolor oczu (zielony, brązowy, inne- cecha dominująca, kolor niebieski- recesywna) Kolor włosów (kolor brązowy czarny i inny- cecha dominująca, kolor blond- cecha recesywna)

12 Krzyżówki genetyczne wybranych osób

13 Drzewo genealogiczne rodziny pierwszej

14 Odpowiedzi na postawione hipotezy 1.W 4 wybranych klasach III przeważa brązowy kolor włosów. 2.Przeważają osoby powyżej 1.56 m wzrostu. 3.Wśród osób klas III przeważają włosy proste. 4.Osoby z zielonym kolorem oczu nie przeważają wśród uczniów klas III. 5.U osób w klasie IIIh: - jest 5 osób u których występuje większość cech dominujących (2 osoby – wszystkie badane cechy są dominujące, 3 osoby – z 4 badanych cech są dominujące). - jest 11 osób w których występuje większość cech recesywnych (7 osób – 3 z 4 badanych cech są recesywne, 4 osoby – wszystkie badane cechy są recesywne). - 9 osób posiada połowę cech dominujących oraz połowę cech recesywnych.

15 Wnioski Po sprawdzeniu ankiet dochodzimy do wniosku iż większość uczniów z naszej szkoły posiada cechy dominujące. Skład grupy: Alicja Wlazło, Inez Nosowska, Kasia Żuchowska, Damian Pożyczka

16 Badania grupy B nad rozkładem cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas I naszej szkoły Temat:,,Jaki jest rozkład cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas I naszej szkoły?

17

18 Przeprowadzenie ankiet:

19 Wyniki przeprowadzonych ankiet : dziewczęta. Przedstawiłyśmy graficznie za pomocą wykresów słupkowych wyniki ankiet na temat koloru oczu, koloru włosów, struktury włosów oraz kciuków, które są na górze po złożeniu rąk – zarówno u dziewczyn jak i u chłopców z naszej szkoły. Oto przykłady wykresów:

20 Drzewko genetyczne:

21 A- cecha dominująca a-cecha recesywna

22 Z drzewka wynika, że cechy dominujące bądź recesywne są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

23 Potwierdzone hipotezy: 1. W klasach 1 jest więcej osób o niebieskich oczach. 2. W klasach 1 jest więcej osób o brązowych włosach. 3. W klasach 1 jest więcej osób o prostych włosach. 4. W klasach 1 jest więcej chłopców o zielonych oczach. 5. W klasach 1 jest więcej chłopców o czarnych włosach 6. W klasach 1 jest więcej chłopców o prostych włosach. 7. W klasach 1 jest więcej dziewcząt o brązowych oczach. 8. W klasach 1 jest więcej dziewcząt o brązowych włosach. 9. Nie ma związku między ilością cech dominujących i recesywnych u danej osoby. 10. Chłopcy mają większą ilość cech dominujących niż dziewczęta 11. Tylko dziewczynki mają same dominujące cechy. 12. Jeśli dziewczyna ma niebieskie oczy to ma również brązowe włosy. 13. Jeżeli rodzice dziewczynki mają proste włosy to ona tez ma. 14. Jeśli mama ma proste włosy to i dzieci mają proste. 15. Jeśli mama ma kręcone włosy to i dzieci maja kręcone. 16. Jeśli tata ma proste włosy to i dzieci mają proste włosy 17. Jeśli tata ma kręcone włosy to i dzieci mają kręcone włosy. 18. Jeśli chłopak ma niebieskie oczy to ma również brązowe włosy. Postawiłyśmy 51 hipotez, natomiast tylko 18 się potwierdziło.

24 Wnioski: 1. Większość uczniów klas 1 posiada cechy recesywne. 2. Dzieci dziedziczą rodzaj włosów po rodzicach. 3. Rozkład cech dominujących wynosi 46,25%, natomiast cech recesywnych wynosi 57,75%. Nasza grupa zajęła się również zbieranie informacji na dodatkowy temat: Wykorzystywanie badań DNA w kryminalistyce. Skład grupy: Ula Łęcka, Paulina Bartosiak, Aleksandra Sirak, Ania Bykowska

25 Badania grupy C nad rozkładem cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas I i III naszej szkoły Temat:,,Jaki jest rozkład cech dominujących i recesywnych wśród uczniów klas I i III naszej szkoły?

26 Hipotezy które sobie postawiliśmy, to: 1.Wśród uczniów klas III w naszej szkole przeważają cechy recesywne. 2.W klasach III jest więcej uczniów o wzroście w przedziale 140 - 153 niż w klasach I. 3.W klasach I i III jest podobna liczba uczniów o wzroście w przedziale 154 - 167. 4.W klasach I jest więcej uczniów o wzroście w przedziale 168 - 182 niż w klasach III.

27 Wykresy Wykresy dotyczące koloru oczu dziewcząt i chłopców w klasach I Przedstawiłyśmy graficznie za pomocą wykresów słupkowych wyniki ankiet na temat koloru oczu, koloru włosów, struktury włosów, wzrostu oraz kciuków, które są na górze po złożeniu rąk – zarówno u dziewczyn jak i u chłopców z naszej szkoły. Oto przykłady wykresów:

28 Z wykresu możemy odczytać, że w klasach I najwięcej jest osób średniego wzrostu (154-167 cm), a najmniej osób wysokich (168-182 cm).

29 Z wykresu możemy odczytać, że w klasach III najwięcej jest osób średniego wzrostu (154-167 cm), a najmniej osób niskich (140-153 cm).

30 Wnioski W klasach I jest więcej osób o wzroście w przedziale 140 - 153 niż w klasach III. W klasach III jest więcej uczniów o wzroście w przedziale 168 – 182 niż w klasach I. W klasach I i III jest podobna liczba uczniów o wzroście w przedziale 154 - 167. Skład grupy: Milena Drużdżel, Paulina Figarska, Agata Gocel, Aleksandra Dobrowolska Dodatkowo zajęliśmy się również zebraniem informacji na temat: ustalania ojcostwa na podstawie grupy krwi

31 Źródła: www.wikipedia.plwww.wikipedia.pl Podręcznik dla klasy III gimnazjum. Wyd. NOWA ERA.,,Puls życia, Beata Sągin, Andrzej Boczarowski, Marian Sęktas W odpowiedzi na temat projektu dochodzimy do wniosku, że więcej uczniów naszej szkoły posiada cechy dominujące.

32 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji!


Pobierz ppt "Jaki jest rozkład cech recesywnych i dominujących wśród uczniów naszej szkoły?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google