Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symetria wokół nas Klaudia Maruszak Klasa 5d.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symetria wokół nas Klaudia Maruszak Klasa 5d."— Zapis prezentacji:

1 Symetria wokół nas Klaudia Maruszak Klasa 5d

2 O symetrii Symetrie można spotkać wszędzie: w domu, w przyrodzie, a także i my w pewnym sensie jesteśmy symetryczni.

3 Rodzaje symetrii S Spis treści

4 Symetria osiowa Symetria osiowa to taka symetria gdzie: gdy poprowadzimy oś symetrii i w ten sposób podzielimy przedmiot na dwie części to jedna strona będzie przystawała drugiej, czyli gdy złożymy ją na pół to oba elementy się pokryją. Polega ona na odbiciu lustrzanym przedmiotu.

5 Symetria obrotowa Symetria obrotowa (często zwana gwiaździstą) to taka symetria, gdzie przekształceniem jest obrót figury względem wybranego punktu o taki sam powielający się kąt.

6 Przykłady symetrii obrotowej
Symetrie tą możemy zobaczyć: W kościelnych rozetach. Na sufitach starych budowli.

7 Symetria Środkowa Istnieje jeszcze symetria środkowa.
Symetrie środkową możemy znaleźć np. podczas pełni księżyca, na niektórych kwiatach, na przekroju pomarańczy. Symetria ta odwzorowuje każdy punkt na płaszczyźnie względem punktu S. S S

8 Człowiek i Symetria osiowa
Gdyby narysowano oś symetrii wzdłuż naszego ciała można zauważyć, że mamy (czasami) tyle samo i tak samo po jednej jak i po drugiej stronie. Np.: dwie ręce zakończone palcami w jednej i w drugiej, dwie nogi i stopy, para oczu i uszu. Brzuch, szyja, broda, usta, nos i czoło są względem tej prostej swoimi lustrzanymi odbiciami. Wewnętrzne narządy też podlegają symetrii jak np.: płuca czy nerki. Nie jesteśmy jednak doskonali i piękni, ponieważ mimo wszystko jedna strona różni się od drugiej drobnymi szczegółami, a najpiękniejsza symetria to taka, gdzie jesteśmy w stanie nałożyć na siebie dwa elementy, które idealnie się pokryją.

9 Zastosowanie praktyczne
symetrii osiowej Gdy patrzymy w lustro mamy do czynienia z symetrią lustrzaną. Każdy element naszego ciała jest odpowiednio odbity względem tafli lustra.

10 Przyroda i symetria Symetria występuje też w przyrodzie.
Liście, trawa, kwiaty o różnych kształtach są symetryczne. Także u zwierząt można znaleźć osie symetrii.

11 Symetria w sztuce Starodawne domy, budowle i kościoły nierzadko budowane były symetrycznie. Okna i rozety miały symetryczne kształty. Wieże starano się stawiać symetrycznie, aby dodawało to urody całemu gmachowi. Po wyznaczeniu osi przez starożytny Partenon widać, że posiada on tyle samo filarów po prawej jak i po lewej stronie.

12 A D M H O I Symetria w życiu codziennym
Bardzo dużo rzeczy jest symetrycznych jak np.: zeszyt, teczka, ołówek, telewizor, łyżka, itd... Wielkie litery takie jak A, B, C, D, E, H, I, M, O, T, U, W, V, X i Y są symetryczne. Czasem mają nawet dwie osie symetrii jak: H, O i I. A D M H O I


Pobierz ppt "Symetria wokół nas Klaudia Maruszak Klasa 5d."

Podobne prezentacje


Reklamy Google