Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ zjawiska elektryzowania ciał na życie człowieka Wykonały: Nikola Juszczyk Martyna Majewska Aleksandra Białas Natalia Tobolik Patrycja Hyra Karolina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ zjawiska elektryzowania ciał na życie człowieka Wykonały: Nikola Juszczyk Martyna Majewska Aleksandra Białas Natalia Tobolik Patrycja Hyra Karolina."— Zapis prezentacji:

1 Wpływ zjawiska elektryzowania ciał na życie człowieka Wykonały: Nikola Juszczyk Martyna Majewska Aleksandra Białas Natalia Tobolik Patrycja Hyra Karolina Twardoch

2 Spis treści: Elektryzowanie ciał Elektryzowanie ciał przez tarcie Elektryzowanie ciał przez indukcję Elektryzowanie ciał przez dotyk Prąd elektryczny Wpływ prądu i elektryzowania na nasze życie Wpływ prądu i elektryzowania na nasze życie Koniec

3 Elektryzowanie ciał to proces przekazywania im ładunku. Polega on na dodaniu, lub odebraniu elektronów z tego ciała. Wyróżniamy trzy sposoby elektryzowania: przez tarcie, dotyk i indukcję.

4 Elektryzowanie ciał przez tarcie: Elektryzowanie przez tarcie polega na przepływie elektronów z jednego ciała do drugiego podczas pocierania ich jedno o drugie. W ten sposób jedno ciało posiada ładunek dodatni, a drugie ujemny.

5 Elektryzowanie ciał przez indukcję: Indukcja elektrostatyczna jest to zjawisko przemieszczania się ładunku elektrycznego w obrębie ciała pod wpływem ciała naelektryzowanego.

6 Elektryzowanie ciał przez dotyk: Polega na przekazywaniu elektronów po dotknięciu się przedmiotów.

7 Prąd elektryczny jest to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. W polu elektrycznym na ładunki zaczyna działać siła elektryczna, której zwrot zależy od kierunku tego pola. Jeżeli działa na ładunki ujemne jej zwrot jest przeciwny. Takie uporządkowanie przesuwania się ładunków w jednym kierunku tworzy prąd elektryczny.

8 Umownym kierunkiem prądu jest kierunek ruchu ładunków dodatnich. W zamkniętym obwodzie elektrycznym, jest to kierunek od plusa do minusa.

9 A jak prąd i elektryzowanie wpływają na nasze życie?

10 Gdy dotykamy naelektryzowanych przedmiotów, przez nas także przechodzi ładunek i wywołuje np. elektryzowanie włosów.

11 Jony w powietrzu powstałe przez monitory telewizorów i komputerów mogą ujemnie wpływać na ciśnienie tętnicze krwi i powodować ubytki czerwonych krwinek.

12 Kiedy zbliża się burza, u niektórych ludzi pogarsza się samopoczucie. Człowiek czuje się wtedy rozdrażniony, a jego reakcje na bodźce są nieco opóźnione.

13 Podczas burzy, w wysoki, często metalowy przedmiot, budynek lub człowieka może uderzyć piorun. Gdy ten uderzy w budynek, często powoduje pożar, a gdy trafi w człowieka, może doprowadzić nawet do zgonu. Aby zapobiec uderzeniom piorunów, na budynkach zakłada się specjalne piorunochrony. Podczas burzy, w wysoki, często metalowy przedmiot, budynek lub człowieka może uderzyć piorun. Gdy ten uderzy w budynek, często powoduje pożar, a gdy trafi w człowieka, może doprowadzić nawet do zgonu. Aby zapobiec uderzeniom piorunów, na budynkach zakłada się specjalne piorunochrony.

14 Jednak dzięki wyładowaniom elektrycznych w czasie burz powstaje ozon, cenny dla nas, ponieważ chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze Słońca.

15 W zakładach włókienniczych gdzie tkaniny syntetyczne układane są warstwami np. w bele elektryzują się przez pocieranie i wywołują iskry i mogą wywołać nawet pożar dlatego potrzebne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad BHP.

16 Elektrostatykę obecnie można wykorzystać w nowoczesnej kryminalistyce, by zidentyfikować niewidoczny odciski palców na powierzchni np. tkanin syntetycznych. Badany przedmiot przytyka się do dodatnio naładowanej metalowej płytki pokrytej czarnym proszkiem. Powierzchnia badanego przedmiotu elektryzuje się ujemnie, a proszek zostaje przyciągnięty, pokrywając odciski palców.

17 Naelektryzowane powietrze wciąga drobne pyłki kurzu i roznosi je po całym pomieszczeniu, osadzając w najmniej oczekiwanych miejscach. Kurz łatwo przywiera do naelektryzowanej powierzchni, jak np. ekranu telewizyjnego, więc musimy go często przecierać.

18 Ludzie w elektrowniach lub stacjach transformatorowych zostają naładowani i mogą uszkodzić czułe przyrządy elektryczne – np. komputery.

19 Włosy mogą się elektryzować, gdy przeczesujemy je grzebieniem lub szczotką z tworzyw sztucznych i gdy je suszymy. Przeciwdziałać temu należy, spryskując włosy sprayem przeciw elektryzowaniu się włosów.

20 Elektryzowanie ciał lub emisja przez te ciała promieniowania jonizującego, może powodować zmęczenie lub alergię.

21 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji i mamy nadzieję, że była ciekawa Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji i mamy nadzieję, że była ciekawa

22 Bibliografia: http://efizyka.info/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrostatyka http://www.elektrostatykaiprad.republika.pl/ Encyklopedia PWN To jest fizyka podręcznik do fizyki, część trzecia – Marcin Braun i Weronika Śliwa


Pobierz ppt "Wpływ zjawiska elektryzowania ciał na życie człowieka Wykonały: Nikola Juszczyk Martyna Majewska Aleksandra Białas Natalia Tobolik Patrycja Hyra Karolina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google