Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Raport : Ten dokument został napisany aby - potwierdzić totalny bezład, jakim jest brak strategii w rozumieniu czytania, spowodowany u czytelnika mającego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Raport : Ten dokument został napisany aby - potwierdzić totalny bezład, jakim jest brak strategii w rozumieniu czytania, spowodowany u czytelnika mającego."— Zapis prezentacji:

1 Raport : Ten dokument został napisany aby - potwierdzić totalny bezład, jakim jest brak strategii w rozumieniu czytania, spowodowany u czytelnika mającego kłopoty… co prowadzi go do zniechęcenia. - poinformować nauczycieli, którzy bardzo często ignorują ten fakt, aby zapoznali się ze strategiami i następnie przekazali je we właściwy sposób wszystkim uczniom.

2 Echa mojego pierwszego spotkania z Julią. przez Hélène Delvaux

3 Zacznijmy od zapoznania się. Wyjaśniam jej w jaki sposób będziemy pracować (również w sferze mentalnej). Julia mówi mi, że ma ogromne kłopoty w rozumieniu zajęć, że uczy się bardzo dużo i ciągle ma problemy z wieloma przedmiotami. Po rozmowie na temat zajęć, z którymi radzi sobie bardzo dobrze (taniec nowoczesny to przedmiot, z którego ma dobre stopnie), proponuję jej ćwiczenie dotyczące czytania ze zrozumieniem. Présentation: Julia lat 15, trzecia klasa szkoły średniej. Ma kłopoty w nauce, jej pierwszy wykaz ocen zawiera wiele porażek. Julia potrzebuje pomocy. Jej wzrok skierowany jest zawsze do dołu, jest skulona, małomówna! Prezentacja:

4 Uważam, że Julia jest bardzo zestresowana, brak jej pewności siebie, waha się nawet jeśli wie, że odpowiedź będzie poprawna; aby lepiej się poznać, proponuję jej krótkie zadanie : przeczytać komiks z 4 rysunkami. Dokument wydaje się bardzo prosty, a więc odpowiedni, żeby poznać funkcjonowanie mentalne Julii w procesie nauki. Na następnym slajdzie pojawi się dokument Proszę Julię o przeczytanie komiksu w celu zrozumienia; uprzedzam ją również, że dysponuje czasem jaki uważa za potrzebny i że potem poproszę ją o przedstawienie w kilku słowach co zrozumiała z tej historii, nie patrząc na dokument, który schowamy. Rozpoczynamy pracę z komiksem: Oto dokument :

5

6 Julia czyta komiks, potem po kilku minutach oświadcza………., że nie rozumie go. Precyzuje, że nie rozumie całości. Decydujemy się więc poszukać sensu razem, obrazek po obrazku.. Proponuję, żeby spróbowała po kolei opowiedzieć, co zrozumiała. Uprzedzam, że pomogę jej w tym zadaniu, ale nie wykonam zadania za nią. Julia zgadza się. Oto przygoda:

7 Obrazek 1: - Ten obrazek przedstawia, że trzeba zmniejszyć ceny w sklepie. Co znaczy to w pierwszym zdaniu? - Wspaniałe pytanie (chodzi o poszukiwanie odniesienia, ważny zabieg u dobrego czytelnika, co dodaje odwagi w zrozumieniu tekstu). Poszukamy odpowiedzi razem. Wróćmy najpierw do twojego pierwszego wyjaśnienia: « Trzeba obniżyć ceny w sklepach ». J H Rozmowa między mną a Julią. J H H - Co zrozumiałaś z pierwszego obrazka?

8 H - Osoba, która mówi, czy ma twoim zdaniem, jakąkolwiek władzę nad cenami praktykowanymi w sklepie ? J - Nie. H - Więc zmieńmy hipotezę i wróćmy do« to ». Przeczytam jeszcze raz jako « my» i zapytam kto to jest « my » ? Być może da to odpowiedź na« to » ? (pytanie pomocnicze, niezbędne do prawidłowego zrozumienia – a tymczasem trzeba podkreślić, że zrozumieć polega na wyszukaniu wskazówek, według których odnajdziemy sens i który następnie zweryfikujemy). J - Myślę, że to są po prostu ludzie. - A ty, kiedy robisz zakupy w sklepie? Czy klient decyduje o obniżeniu cen? J - … … H

9 J H -Zobaczmy obrazek obok: pewien pan siedzi w fotelu i czyta; w pokoju jest niski stolik, lampka, można odgadnąć, że na ścianie jest tapeta i wisi obrazek. Twoim zdaniem, gdzie my jesteśmy? - W salonie H - Salon tak jak u ciebie, w dużym hotelu czy u fryzjera? J - Raczej salon taki jak u mnie. Dochodzimy do konkluzji, że osoba, która mówi mogłaby być ojcem rodziny (rodzina, której nie znamy, ale możemy wyobrazić ją sobie). « My » przedstawiałoby więc całą rodzinę. (mówiąc, « czytam » obrazek, to znaczy wydobywam znaczące wskazówki, zabieg, jakiego Julia nie znała ; jeśli oczywiście obrazek czyta się tak samo jak tekst ).

10 Zaznaczmy, że Julia powiedziała mi, że nie oglądała obrazka i że nigdy nie pomyślała, aby właśnie tam wyszukiwać podpowiedzi. - Wiemy teraz kim są « my», ale dalej nie wiemy co oznacza « to » ! Poszukajmy więc w następnym zdaniu. H J - Nie rozumiem, co znaczy « wydatki domowe ». Zdaję sobie teraz sprawę, że Julia nie zna tych dwóch słów osobno więc nie ma pojęcia, ile może kosztować życie codzienne rodziny. Nigdy bowiem nie uczestniczy w zakupach.

11 Julia szybko domyśliła się co oznacza to zdanie: i oczywiście szybko zrozumiała że« tak sobie » oznacza, że rodzina wydaje zbyt dużo i musi ograniczyć wydatki. Poszukajmy razem, ile co może kosztować: żywność, prąd, telefon, środki czystości, ubrania, samochód, ogrzewanie itd. Zrozumieliśmy sens pierwszego obrazka. Przejdźmy do drugiego.

12 Julia czyta tekst i ciągle go nie rozumie ponieważ nie wie ile kosztują codzienne wydatki : np. mięso i ryby. Ponieważ brak tu wiadomości, dostarczę ich: sygnalizuję, że mięso jest często drogie, i ryby również. W tym momencie Julia mówi, że nie rozumie wyrażenia « bardzo drogie ». Obrazek 2 :

13 H J - Rozumiesz sens « bardzo» ? -Tak. H - Rozumiesz sens słowa « drogie » ? J - Tak. H - Więc według ciebie, co może oznaczać wyrażenie : « bardzo drogie » ? J - Nie wiem. H - Więc, postaw jakieś hipotezy i zaryzykuj (zrozumieć to zaryzykować, trzeba jeszcze raz to powtórzyć, mało uczniów o tym wie, jednak gdy słyszą takie stwierdzenie dodaje im to odwagi – fakt ten dowodzi również, że nauczyciel jest w stanie przyjąć błędy). Ryba jest « bardzo» « droga » : co to może oznaczać? Spróbuj i zaryzykuj! J - To oznacza, że jest to dobry towar. H - Brawo, wspaniała hipoteza. Zweryfikuj ją w związku z innymi zdaniami.

14 Między każdym pytaniem/odpowiedzią, Julia zastanawia się w ciszy: milczę i słyszę jej odpowiedź; ten czas ciszy jest niezbędny, aby Julia mogła zastanowić się. J - Nie, to nie pasuje. H - Więc spróbuj wymyślić jakąś inną hipotezę. J - … że ryba jest bardzo droga! H - Wspaniała hipoteza. Zweryfikuj ją. J - Tak, to pasuje z początkiem zdania. Ważne jest, aby przyjąć wszystkie hipotezy, nawet te, o których dobrze wiemy od początku, że nie są prawdziwe. Celem jest doprowadzenie czytelnika mającego problemy z podjęciem ryzyka w podaniu dobrej lub złej hipotezy.

15 Julia eksperymentuje, ryzykuje i… poszukiwanie przez nią samą sensu słowa lub wyrażenia staje się dla niej przyjemnością, jakiej nie znała. Julia dostrzega to. Pozostaje nam jeszcze raz przypisać sens tekstu do obrazka: osoba podnosi się z fotela, zamknęła swoją książkę, podchodzi ze złoaścia (twarz– ręka). To pasuje do tekstu: nie ma jeszcze rozwiązania, poszukiwania trwają. Możemy przejść do trzeciego obrazka.

16 Obrazek 3: Zrozumienie tego obrazka następuje szybko: - Julia wie, że makaron jest dobrym zakupem - Wie kim są wegetarianie - Julia znajduje stwierdzenie, które zrozumieliśmy poprzednio w zdaniu « jeść mniej mięsa ». Julia ogląda obrazek i stwierdza, że zachowanie się meżczyzny potwierdza pogodzenie się z sytuacją : jego twarz jest mniej wyrazista, zmierza do konkluzji, mimo że wydaje się zrezygnowany.

17 Czasami wiadomości te nie znajdują się na początku, a jeśli są, to czytelnik nie wie, ze można ich użyć. Zaznaczmy konieczność wcześniejszego poznania historii: To oczywiście może stanowić zadanie nauczyciela: J. Giasson proponuje jednak serię możliwości w celu stymulacji tej wiedzy..

18 Obrazek 4 J H - Nie rozumiem! - Czego nie rozumiesz? J - Nie wiem, co niesie kot na swoim ramieniu. H - On niesie swój tobołek i symbolicznie przedstawia wszystko, co posiada! Obejrzyjmy obrazek: wydaje się, że kot wchodzi do salonu, wchodzi zdecydowanym krokiem i nie patrzy na ojca rodziny. Dokad on idzie? Ojciec rodziny jest bardzo zdziwiony: wskazuje na to jego postawa i potwierdzone jest przez wykrzyknik! Kot robi więc coś nieoczekiwanego, zadziwiającego.

19 Czy jest jeszcze coś do dodania. Julia niczego nie dodaje. H -Na czym chce zaoszczędzić ojciec rodziny? J - Na jedzeniu. H - A co lubi jeść kot? J - Mięso. Julia zrozumiała od razu: kot słysząc zamiar oszczędzania na mięsie i rybach pójdzie bez wątpienia do innego domu. Skończyłyśmy więc prace nad rozumieniem tego komiksu,… który uważałam od początku za całkiem łatwy.

20 Obserwacje i komentarze. Poczynając od lektury pierwszego obrazka, pytanie pomocnicze pojawia się wraz z « to » i« my ». Nie są one łatwe ponieważ znaczenie słowa« my » można wywnioskować na podstawie lektury obrazka, natomiast « to » na podstawie następnego zdania, które jest przeciwne. Jeśli chodzi o wnioskowanie, jest ono wszechobecne, zarówno w tekście jak i na obrazku. Logiczne powiązania są w przeciwieństwie jasno wyjaśnione i ułatwiają zrozumienie. : « na przykład », « przeciwnie », « a ». Inaczej mówiąc, aby zrozumieć, należy zmobilizować swoją wiedzę: Julia nie ma zwyczaju tego robić trzeba jej o tym powiedzieć i pomagać w tym zadaniu, sygnalizując jej całe ryzyko, jakie to zadanie zawiera: postępując w taki sposób, nie jest się nigdy pewnym znalezienia właściwej odpowiedzi, a tym bardziej znalezienia poprawnej odpowiedzi.

21 Pewne wiadomości, które można uważać jako « elementarne » nie są jej znane; trzeba je więc przekazać Julii, bez krytykowania jej. Wobec nowego słowa lub wyrażenia, Julia pozostaje pasywna: ma zwyczaj pytać o znaczenie, nigdy natomiast nie stara się szukać sama (czasami szuka w słowniku, ale to takie odpychające!). W obliczu tekstu Julia nie ma zwyczaju wykonywać całej pracy dotyczącej wytężania umysłu : obserwować to co jest przedstawione, wyciągać znaczące oznaki zarówno w słowach jak i obrazkach, stawiać sobie pytania, próbować powiązać informacje, porównywać, wyciągać hipotezy i weryfikować je itd. Julia ignorowała zadania jeśli należało wykonać taką pracę, aby zrozumieć. Często mówiła : przed spotkaniem z wami, dla mnie zrozumieć oznaczało « że moje oczy prześledziły tekst. To wszystko ».

22 To jest echo mojego pierwszego spotkania z Julią. Było ich znacznie więcej, podczas których praktykowałyśmy strategie rozumienia czytania. Julia znajdowała w tej pracy wiele przyjemności, mimo że było to często dla niej trudne. Za każdym razem starałyśmy się wykorzystać czas, aby się czegoś nauczyć, nazwać strategię, opisać ją i wyobrazić sobie możliwości wykorzystania jej. Bez ostatniej fazy metapoznawczej, praca byłaby niekompletna i bez wątpienia mniej skuteczna.

23 Raport Dla projektu « Signesetsens » 2007-09 Dokument zrealizowany przez Hélène Delvaux dIF Belgia Zdjęcia: H. Delvaux


Pobierz ppt "Raport : Ten dokument został napisany aby - potwierdzić totalny bezład, jakim jest brak strategii w rozumieniu czytania, spowodowany u czytelnika mającego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google