Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ERYTREA - leży na Rogu Afryki. Przez wieki była częścią Etiopii i dopiero dwadzieścia lat temu uzyskała niepodległość. Erytrejczycy są niewielkim narodem,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ERYTREA - leży na Rogu Afryki. Przez wieki była częścią Etiopii i dopiero dwadzieścia lat temu uzyskała niepodległość. Erytrejczycy są niewielkim narodem,"— Zapis prezentacji:

1

2 ERYTREA - leży na Rogu Afryki. Przez wieki była częścią Etiopii i dopiero dwadzieścia lat temu uzyskała niepodległość. Erytrejczycy są niewielkim narodem, liczącym blisko 5 milionów ludzi.

3 Niepodległość, z której tak bardzo cieszyli się oni i cały świat dwadzieścia lat temu, bardzo szybko zamieniła się jednak dla nich w niewyobrażalne piekło. Państwem rządzi bowiem dyktator - wyjątkowo okrutny i podły. Niepodległość…

4 Pod władzą dyktatora… Poczynania prezydenta są niewyobrażalne… Zabija i więzi dziennikarzy (więzienia organizuje pod ziemią, żeby więźniowie nie widzieli słońca…) To zwykły zbrodniarz, który wraz z innymi zbrodniarzami łupi i uciska swój naród w sposób doprawdy okrutny i podły.

5 W kraju powszechnie łamane są prawa człowieka, a jednym ze środków podporządkowywania społeczeństwa jest obowiązkowa 16-miesięczna służba wojskowa. Objęci są nią nie tylko mężczyźni, w tym księża i zakonnicy Tragiczna sytuacja ludności do 40 roku życia, ale także niezamężne kobiety.

6 Samochody są przeładowane, ludzie stoją na przyczepach i oblepiają samochód jak się da. Jeśli w czasie drogi, ktoś się nie utrzyma i spadnie, samochód nie zatrzymuje się. Biedaka czeka okropna śmierć na pustyni. Ludzie uciekają!!! Ludzie odejmują ryzykowną próbę przedostania się do Izraela lub Włoch. Przez pustynię przewożą ich w ciężarówkach Arabowie, każąc sobie za to słono płacić.

7 Ludzie uciekają!!! Podobnie jest na morzu, które pochłonęło setki Erytrejczyków i uciekinierów z innych państw Afryki. Nie tak dawno Europejczycy odprawili od wybrzeża Włoch statek z uciekinierami… To właśnie byli Erytrejczycy... Oni nie płyną w nasze strony, żeby szukać wygodnego życia. Oni po prostu nie mają gdzie żyć!

8 Tragiczna sytuacja ludności Rząd Erytrei oskarżany jest o notoryczne naruszanie swobody religijnej i przetrzymuje w więzieniach około 2 tys. chrześcijan. Erytrea należy do najbiedniejszych krajów na świecie, a 2/3 spośród niemal 5 mln ludności musi utrzymać się za mniej niż dolara dziennie.

9 Jednym z przejawów drastycznego łamania wolności religijnej jest wydalanie z kraju misjonarzy. Krok ten ma doprowadzić do wyizolowania i osłabienia tamtejszego Kościoła Katolickiego. Tragiczna sytuacja ludności

10 W Erytrei w ciągu tygodnia służby bezpieczeństwa potrafią zorganizować i przeprowadzić z pełnym sukcesem łapankę, w której do więzień wojskowych trafia chrześcijan, ich los jest nieznany, gdyż nikt się nimi nie interesuje, w związku z czym można ich bezkarnie zabić, zagłodzić, torturować, okaleczać, gwałcić.

11 Władze starają się przejąć kontrolę nad religią, tak jak to wcześniej uczyniły z innymi sferami życia – mówi wydalony z tego afrykańskiego kraju ojciec Fiorenzo Losa. Jak opowiada, ludność cierpi głód i niesprawiedliwość. Władze konfiskują zbiory rolników, pozbawiając ich środków do życia. Stąd wolą, by w kraju nie było zagranicznych misjonarzy mogących opowiedzieć o tej niepokojącej sytuacji na forum międzynarodowym. Z listu misjonarza… Instytucje kościelne, w tym placówki misyjne, traktuje się jako organizacje pozarządowe. Ich zagraniczni pracownicy mogą przebywać w Erytrei nie dłużej niż 2 lata!!!

12 Choć od dawna w Erytrei łamana jest wolność religijna, w ciągu ostatnich lat ataki na chrześcijan przybrały na sile. Wyznawcy Chrystusa są więzieni i zmuszani do wyrzeczenia się swej wiary. 5 lat temu władze nakazały Kościołowi katolickiemu zrzeczenie się wszystkich struktur społecznych, takich jak szkoły, przychodnie, sierocińce oraz ośrodki kształcenia kobiet. Łamanie wolności…

13 Według międzynarodowych organizacji praw człowieka, w erytrejskich więzieniach, aresztach policyjnych, obozach wojskowych i innych jednostkach administracji rządowej przebywa obecnie około 2 tysięcy chrześcijan. Łamanie wolności… Niektórych przetrzymuje się w metalowych kontenerach.

14 Prześladowania… 33-letnia Migsti Haile jest już kolejną, znaną z imienia ofiarą prowadzonej przez erytrejski rząd polityki prześladowań chrześcijan. obieta przebywała 18 miesięcy w więzieniu o szczególnym rygorze. Była torturowana za odmowę podpisania specjalnego oświadczenia, w którym miała się wyrzec wiary w Jezusa Chrystusa. Młoda chrześcijanka, która nie chciała wyprzeć się swojej wiary, zmarła w wyniku tortur i wielomiesięcznego więzienia na terenie jednego z obozów wojskowych w Erytrei.

15 Czego pragną dzieci…? Joseph Lorenco wcześnie nauczył się pracować. Kilof, który trzyma na ramieniu wydaje się zbyt duży dla jego wątłych rąk. Dzięki temu kilofowi mogę pracować dla mojej rodziny i zarobić trochę pieniędzy – mówi Joseph.

16 Jego ojciec jest lekarzem-samoukiem. Nauczył się pomagać chorym w czasie trwającej tam wojny z Etiopią. Na szczęście znalazł się ktoś taki jak on. Leczy w okolicznych wioskach, ale zarabia niewiele, bo chorzy są biedni. Czego pragną dzieci…? Rodzina, z której pochodzi ten dziesięcioletni chłopiec, jest bardzo uboga. Ma trochę ziemi, ale ziemia w Erytrei jest mało urodzajna.

17 Joseph jest najstarszy z czworga dzieci. Mówi, że jest zadowolony, że ma pracę, że może pomóc rodzinie i jeszcze uczęszczać do szkoły. Mówi mi nawet, że cieszy się z tego, że nastał w kraju pokój, że nie ma koszmaru wojny, jaką przeżyli rodzice. Czego pragną dzieci…? A najbardziej się cieszy, gdy może czasem z kolegami pobiegać za piłką.

18 Z ostatniej chwili… W związku z katastrofalną suszą panującą w Afryce Wschodniej i w krajach tzw. Rogu Afryki (Somalia, Erytrea, Dżibuti, Etiopia), najpoważniejszą od 60 lat, Benedykt XVI zwrócił się z apelem o pomoc dla 12 mln głodujących.

19 Modlitwa dzieci za Afrykę Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Erytreę - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "ERYTREA - leży na Rogu Afryki. Przez wieki była częścią Etiopii i dopiero dwadzieścia lat temu uzyskała niepodległość. Erytrejczycy są niewielkim narodem,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google