Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

N OWOCZEŚNI PATRIOCI WYWODZĄCY SIĘ Z M YŚLENIC Wykonała: Karolina Dymek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "N OWOCZEŚNI PATRIOCI WYWODZĄCY SIĘ Z M YŚLENIC Wykonała: Karolina Dymek."— Zapis prezentacji:

1 N OWOCZEŚNI PATRIOCI WYWODZĄCY SIĘ Z M YŚLENIC Wykonała: Karolina Dymek

2 M YŚLENICE W naszej miejscowości żyją ludzie, którzy godnie reprezentują nasze miasto swoją patriotyczną postawą. Zapewne jest ich bardzo wielu, natomiast ja chciałam przedstawić dwie osoby, które moim zdaniem zasługują na to miano.

3 W STĘP Jako przykłady nowoczesnych patriotów wybrałam: Urszulę Grabowską- Ochalik i Emila Bielę. Uważam, że w swojej twórczości pokazują oni piękno polskiej kultury, sztuki i języka. Co dowodzi, że wyróżniają się postawą godną patrioty.

4 E MIL B IELA Pierwszą postacią, którą chciałam zaprezentować jest Emil Biela. Znany i ceniony w całej Polsce poeta i prozaik. Urodził się 27 lipca 1939 roku w Myślenicach. Ukończył filozofię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Debiutował w 1962 roku na łamach tygodnika,,Życie Literackie jako poeta. W 1970 roku otrzymał nagrodę Czerwonej Róży za tom Jasnowdzięczni. Aktualnie jest nauczycielem w Myślenicach.

5 O GÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI Emil Biela wyróżniony za wiersze pisanie w języku literackim Tren i Przywieź mi trochę radości z gór.

6 E MIL B IELA Myślę, że Emil Biela zasłużył na miano patrioty, ponieważ pisząc wiersze posługuje się piękną polszczyzną pokazując w ten sposób szacunek do ojczyzny.

7 U RSZULA G RABOWSKA - O CHALIK Drugą osobą, którą chciałam przedstawić jest Urszula Grabowska – Ochalik. Polska aktorka filmowa i teatralna.

8 U RSZULA G RABOWSKA - O CHALIK Urodziła się w Myślenicach 27 czerwca 1976 roku. Występowała w kabarecie Marcina Dańca w latach Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, którą ukończyła w 2000 roku. Od tego samego roku związana jest z Teatrem Bagatela w Krakowie, w którym zadebiutowała będąc jeszcze studentką. Wystąpiła w spektaklu Barbary Sass Miesiąc na wsi odgrywając rolę Wiery Aleksandrowny. W krakowskim Teatrze STU znana jest z roli Ofelii w Hamlecie. Była nominowana do "Telekamer" 2008 i 2009 w kategorii "Aktorka".

9 F ILMOGRAFIA Miasteczko ( ) Przedwiośnie (2001) jako Karolina Przedwiośnie (2002) jako Karolina Szarłatowiczówna Glina ( ) jako pielęgniarka Agata Jeżewska Marcinelle (2003) jako Josiane Masson Psie serce (2003) jako Anna Ono (2004) (rola epizodyczna, nie weszła do filmu) Magda M. ( ) jako Marta Bartosik Na dobre i na złe ( ) jako Patrycja Sambor Pensjonat pod Różą ( ) jako Marzena, narzeczona Andrzeja Świadek koronny (2007) jako operatorka Iwona Filska Tylko miłość ( ) jako Sylwia Sztern Miłość na wybiegu (2008) jako Marlena, właścicielka agencji modelek Joanna (2009)

10 T EATR B AGATELA (K RAKÓW ) Miesiąc na wsi (1998)- reż. B. Sass, jako Wiera Aleksandrowna Epoka śmiechu (1999)- reż. A. Sroka, jako Dziewczyna Balladyna (1999)- reż. A. Sroka, jako Goplana Letnicy- opowieść (2000)- reż. G. Castellanos, jako Olga Aleksiejewna Trzy siostry (2001)- reż. A. Domalik, jako Masza Absolwent (2001)- reż. P. Łazarkiewicz, jako Elaine Robinson Tramwaj zwany pożądaniem (2002)- reż. M. Meszaros, jako Stella Skrzypek na dachu (2003)- reż. J. Szurmiej, jako Chawa Kolacja dla głupca (2003)- reż. T. Obara, jako Marlene Hulajgęba (2004)- reż. W. Śmigasiewicz, jako Zosia Push up 1-3 (2005)- reż. A. Majczak, jako Sabina i Patrycja Hedda Gabler (2006)- reż. D. Starczewski, jako pani Elvsted Wesele by Czechow (2006)- reż. A. Domalik, jako Anna Żmijowa Otello (2007)- reż. M. Sobociński, jako Desdemona

11 U RSZULA G RABOWSKA - O CHALIK Urszula Grabowska- Ochalik jest znaną i cenioną w całej Polsce aktorką. Sądzę, że jest ona patriotką, ponieważ grając na scenie ukazuje nam piękno polskiej sztuki. Myślę, że jako artystka godnie reprezentującą nasze miasto.

12 P ATRIOCI W czasach współczesnych trudno jest wskazać przykłady patriotów. Polska historia charakteryzuje się dużą liczbą takich ludzi, szczególnie w XIX i XX wieku. W teraźniejszości nasze społeczeństwo pragnie pracować i podążać za karierą poza granicami kraju. Chodź jest wiele takich osób, nie zapominajmy, że w naszym państwie żyją ludzie dumnie reprezentujący nasz kraj. Możemy uznać ich za podporę naszego narodu. Swoją postawą dają nam wzór do naśladowania. Pamiętajmy, że jest też wielu ludzi takich jak my, którzy wyróżniają się patriotyczną postawą. Myślę, że jeżeli kochamy naszą ojczyznę, składamy jej szacunek, chlubimy się nią oraz miłujemy jej tradycje, język i kulturę, to jesteśmy godni nazywać się patriotami.

13 K ONIEC Popatrz na wspaniałe autostrady Na drogi, na których nie znajdziesz wybojów Rosną nowe bloki i nie ma wypadków W czystych szpitalach ludzie umierają rzadko Mamy extra rząd i super prezydenta Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy Ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość Za rękę poprowadzą mnie do Europy piosenka Jest super T.Love


Pobierz ppt "N OWOCZEŚNI PATRIOCI WYWODZĄCY SIĘ Z M YŚLENIC Wykonała: Karolina Dymek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google