Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady ergonomiczne Bezstresowa jazda kierowcy Co to jest ergonomia? Ergonomia - nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady ergonomiczne Bezstresowa jazda kierowcy Co to jest ergonomia? Ergonomia - nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem."— Zapis prezentacji:

1

2 Zasady ergonomiczne Bezstresowa jazda kierowcy

3 Co to jest ergonomia? Ergonomia - nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka.pracy Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych.humanizowanie pracybiologicznymchorób zawodowych

4 Co jest przedmiotem badań ergonomii? Przedmiotem badań jest układ człowiek - maszyna - warunki materialnego otoczenia pracy - warunki pracy na stanowisku roboczym.stanowisku roboczym Celem głównym jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie ich do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska.

5 Co sprzyja pozytywnemu nastawieniu do pracy? Przyjemne środowisko pracy sprzyja pozytywnemu nastawieniu do wykonywanych czynności.

6 Co ma wpływ na ergonomiczną pozycję kierowcy? Komfort miejsca pracy kierowcy powinien być niezależny od wzrostu i wagi kierowcy. Komfortową, relaksującą i ergonomiczną pozycję kierowcy umożliwia szeroki zakres regulacji fotela. Wszystkie podstawowe elementy sterowania znajdują się w niewielkiej odległości od kierownicy, dzięki czemu są łatwo dostępne bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy.

7 Co ma wpływ na komfort jazdy kierowcy? Prawidłowo ustawiony fotel zapewnia optymalne podparcie pleców i ud. W niektórych pojazdach można również regulować ustawienie kolumny kierownicy. Widoczność dookoła pojazdu powinna być wyśmienita i dlatego nie wymaga to od kierowcy wykonywania dużych ruchów głową. Zwykle wystarczy zaledwie rzut okiem. Charakterystyczna ergonomiczna tablica rozdzielcza ma także wpływ na komfort jazdy.

8 Dziękujmy za uwagę Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku

9 Źródło: http://www.trucks.com.pl/dzialy/07/0706/ prezentacje_jazda_0706a.htmhttp://www.trucks.com.pl/dzialy/07/0706/ prezentacje_jazda_0706a.htm http://www.scania.pl/trucks/cabs/driving_ comfort/http://www.scania.pl/trucks/cabs/driving_ comfort/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Ergonomia


Pobierz ppt "Zasady ergonomiczne Bezstresowa jazda kierowcy Co to jest ergonomia? Ergonomia - nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google