Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opiekun: Rafał Jakubowski Wykonały: Magdalena Kaja oraz Nicola Lisiak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opiekun: Rafał Jakubowski Wykonały: Magdalena Kaja oraz Nicola Lisiak"— Zapis prezentacji:

1 Opiekun: Rafał Jakubowski Wykonały: Magdalena Kaja oraz Nicola Lisiak
Podróż na Marsa Opiekun: Rafał Jakubowski Wykonały: Magdalena Kaja oraz Nicola Lisiak

2 Spis treści Mars- Czerwona Planeta Wygląd Marsa Wyprawy badawcze
Problemy związane z lotem na Marsa Plany NASA związane z Czerwoną Planetą Kto poleci na Marsa? Korzyści związane z lotem na Marsa Ciekawostka Linki

3 Mars- Czerwona Planeta
Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny –Marsa. Na niebie wyróżnia się wyraźnie rdzawym zabarwieniem i dlatego często nazywa się go Czerwoną Planetą.

4 Wygląd Marsa Obserwowany gołym okiem z Ziemi Mars ma wyraźnie żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor. W najdalszym od Ziemi położeniu, planeta znajduje się ponad siedem razy dalej od niej, niż w najbliższym. W warunkach najmniej korzystnych dla obserwacji, potrafi ginąć w blasku Słońca przez miesiące. W najbardziej korzystnych warunkach, zdarzających się co 15 lub 17 lat, Mars pokazuje bogactwo szczegółów powierzchni w teleskopach. Szczególnie zauważalne, nawet przy małym powiększeniu, są lodowe czapy polarne. 

5 Wyprawy badawcze Wiele statków kosmicznych, włączając w to orbitery, lądowniki i łaziki, zostało wysłanych w kierunku Marsa przez Związek Radziecki, USA, Europę, oraz Japonię aby badać powierzchnię planety, jej klimat oraz strukturę geologiczną. Około 2/3 wszystkich misji na Marsa nie zostało zakończonych powodzeniem.

6 Problemy związane z lotem na Marsa
Z powodu dużej odległości między Ziemią a Marsem, misja taka będzie bardziej ryzykowna i kosztowna od odbywających się pod koniec lat 60. misji na Księżyc. Konieczne jest przygotowanie zapasów i paliwa na 2-3-letnią misję. Inne problemy to szkodliwe dla człowieka promieniowanie słoneczne i niekorzystne efekty długotrwałego przebywania załogi w odosobnieniu. Następnym problemem byłoby utrzymywanie stałej temperatury, odprowadzanie nieczystości oraz wytwarzanie zdatnego do oddychania powietrza.

7 Plany NASA związane z Czerwoną Planetą
Wyprawa miałaby się odbyć w 2031 roku. Lot w obie strony trwałby łącznie półtora roku, pobyt na Marsie - nawet 16 miesięcy. Najpierw jednak na Czerwoną Planetę polecą bezzałogowe statki z niezbędnym sprzętem, dopiero potem ludzie. Nie wiadomo jeszcze, jak liczna byłaby załoga, ale NASA chce, by w misji wzięło udział jak najmniej astronautów.

8 Problemem do rozwiązania pozostaje zapewnienie członkom wyprawy odpowiednich warunków. Eksperci planują, że statek kosmiczny będzie zasilany przez reaktory jądrowe, a na jego pokładzie będzie można uprawiać warzywa i owoce. Największą niewiadomą jest koszt misji. Szacunki dochodzą nawet do 450 miliardów dolarów.

9 Kto poleci na Marsa? Możliwe, że pierwsza załoga będzie się składać z czterech do sześciu osób. Ważnym będzie to, aby wysyłać wyćwiczonych ludzi, którzy podołają zadaniom i będą mieli zdolność przeciwstawić sie niesprzyjającym i nieplanowanym zdarzeniom. Podstawowa załoga mogłaby składać sie z dwóch inżynierów, pilota i doktora. Inżynierowie odpowiadaliby za poprawność pracy systemów statku oraz za naprawy. Mieliby również za zadanie konstrukcje projektów i wytwarzanie materiałów.

10 Pilot odpowiadałby za nawigacje, manewrowanie i lądowanie statku
Pilot odpowiadałby za nawigacje, manewrowanie i lądowanie statku. Doktor doglądałby zdrowia i bezpieczeństwa załogi. On/ona również doglądałby systemu podtrzymywania życia, włączając szklarnie w pobliżu miejsca lądowania. Każdy z członków załogi musiałby wiedzieć cokolwiek o tym co robi inny w razie gdyby jeden z członków był nie zdolny do działania. Na przykład, jeśli pilot doznałby jakichś obrażeń, ktoś musiałby wiedzieć jak wrócić na Ziemie. Zdobycie umiejętności potrzebnych aby zostać astronauta i móc lecieć na Marsa potrzebnych jest kilka lat.

11 Najlepszymi kandydatami będą osoby z wykształceniem oraz praktyką (np
Najlepszymi kandydatami będą osoby z wykształceniem oraz praktyką (np. piloci myśliwców), lecz będą na tyle młodzi aby wytrzymać fizyczne obciążenia lotu oraz będą fizycznie i psychicznie odporni. Dlatego też, pierwsze załogi składać sie będą z młodych mężczyzn od dwudziestu do trzydziestu lat. Kobiety oczywiście prawdopodobnie dołączą później. Ponadto, jeśli ktoś chciałby zapłacić za przelot na Marsa z przyjemnością pomieścimy go/ją. Wynosić to będzie zaledwie 10 miliardów $.

12 Korzyści związane z lotem na Marsa
Eksploracja Wszechświata (zbadanie i zdobycie nowych informacji o Marsie i kosmosie)  postęp naukowy Zapewnienie przetrwania ludzkości

13 Ciekawostka Chociaż wysoki odsetek niepowodzeń lotów na Marsa wynika z różnych problemów technicznych, liczba drobnych awarii lub przypadków niewyjaśnionej utraty łączności jest tak duża, że niektórzy doszukują się innych wyjaśnień. Przykłady obejmują "Trójkąt Bermudzki" w przestrzeni Ziemia-Mars, "klątwę Marsa", a nawet wieloletnie w NASA żarty o "wielkim galaktycznym upiorze", który żeruje na statkach kosmicznych lecących na Marsa.

14 Linki www.wikipedia.pl www.wp.pl www.fizyka.osw.pl

15 Dziękujemy za uwagę! Przygotowały: Magdalena Kaja Nicola Lisiak


Pobierz ppt "Opiekun: Rafał Jakubowski Wykonały: Magdalena Kaja oraz Nicola Lisiak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google