Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 2. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 2. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH."— Zapis prezentacji:

1 Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 2. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH

2 Dlaczego tworzy się bazy w kilku tabelach? Weźmy bazę skoczków i ich skoków składającą się z jednej tabeli. Po każdym skoku np. Ahonena dodajemy rekord z jego danymi osobowymi. W bazie powtórzą się te dane tyle razy, ile razy Ahonen wykonał skoków w sezonie. PRZEPISZ: TWORZĄC BAZĘ DANYCH W KILKU TABELACH UNIKAMY POWTARZANIA OGROMNEJ ILOŚCI DANYCH I POMYŁEK PRZY PRZEPISYWANIU TYCH SAMYCH DANYCH.

3 Dlaczego tworzy się bazy w kilku tabelach? Zaznaczone dane osobowe Ahonena powtórzą się tyle razy, ile wykonał on skoków. Po co?

4 Jak podzielić tabelę? W tabeli Skoki powtarza się tylko numer skoczka. Dane osobowe Ahonena występują w tabeli Zawodnicy tylko raz.

5 Na czym polega relacja w bazie danych? Między polami IDskoczka w obu tabelach istnieje relacja. Rekordy w tabeli Skoki odpowiadają rekordowi w tabeli Zawodnicy i dopiero razem tworzą całość informacji o skoku.

6 Co to jest klucz podstawowy tabeli? PRZEPISZ: KLUCZ – POLE LUB ZŁOŻENIE PÓL REKORDU TABELI, NA PODSTAWIE KTÓREGO USTALA SIĘ PORZĄDEK REKORDÓW. KLUCZ STANOWI PODSTAWĘ DO TWORZENIA INDEKSU LUB SORTOWANIA. ISTNIENIE KLUCZA POZWALA SZYBKO WYSZUKAĆ REKORDY. PRZEPISZ: KLUCZ PODSTAWOWY – TO KLUCZ, KTÓRY JEDNOZNACZNIE IDENTYFIKUJE REKORDY.

7 Co to jest klucz podstawowy tabeli? IDskoczka to klucz obcy w tabeli Skoki. Wartości tego klucza powtarzają się i odnoszą się do obcej tabeli Zawodnicy. IDskoczka to klucz podstawowy w tabeli Zawodnicy. Każdy zawodnik ma inny numer.

8 Na czym polega relacja jeden do wielu? Między polami IDskoczka w obu tabelach istnieje relacja jeden do wielu. Klucz podstawowy jest połączony relacją z kluczem obcym. Jeden zawodnik odpowiada wielu swoim skokom, natomiast jeden skok odpowiada tylko jednemu zawodnikowi.

9 Czym różni się sortowanie od indeksowania? PRZEPISZ: SORTOWANIE – POLEGA NA PRZEPISANIU TABELI W USTALONYM PORZĄDKU. REKORDY FIZYCZNIE ZMIENIAJĄ MIEJSCE. PRZEPISZ: INDEKSOWANIE – USTALA PORZĄDEK WIRTUALNY. NIE ZMIENIA PORZĄDKU FIZYCZNEGO. TWORZY POZA TABELĄ DODATKOWY INDEKS. PRZEPISZ: INDEKS – PLIK ZWIĄZANY Z TABELĄ, Z ODSYŁACZAMI DO REKORDÓW TABELI. ZAWIERA NUMERY REKORDÓW UPORZĄDKOWANE WEDŁUG INDEKSOWANEGO POLA

10 Co powoduje sortowanie? IDuczniaNazwiskoImię 1KowalskiJan 2MisztalKarol 3AsnykAdam 4BaranEmil 5JeleńJacek Sortowanie powoduje fizyczną zamianę rekordów. IDuczniaNazwiskoImię 3AsnykAdam 4BaranEmil 5JeleńJacek 1KowalskiJan 2MisztalKarol Sortujemy po nazwisku

11 Co powoduje indeksowanie? Indeksowanie nie powoduje fizycznej zamiany rekordów. Powoduje powstanie dodatkowego pliku ( indeksu ) z prawidłową kolejnością rekordów. IDuczniaNazwiskoImię 1KowalskiJan 2MisztalKarol 3AsnykAdam 4BaranEmil 5JeleńJacek Włączamy indeksowanie dla pola Nazwisko IDuczniaNazwiskoImię 1KowalskiJan 2MisztalKarol 3AsnykAdam 4BaranEmil 5JeleńJacek Fizycznie tabela bez zmian Indeks dla pola Nazwisko Numer rekordu 3 4 5 1 2

12 Jakie są zalety i wady indeksowania? Zalety: Bardzo przyspiesza przeszukiwanie i sortowanie indeksowanego pola. Właściwie proces sortowania ogranicza się do przeczytania gotowego indeksu. Wady: Spowalnia dodawanie rekordów, ponieważ indeks musi być uaktualniany. Baza zajmuje więcej miejsca. PRZEPISZ: DLA DUŻYCH BAZ DANYCH POWINNO WŁĄCZYĆ SIĘ INDEKSOWANIE PÓL, KTÓRE SĄ CZĘSTO PRZESZUKIWANE I SORTOWANE.

13 ZADANIE W programie Access zaprojektuj bazę danych biblioteki szkolnej. Utwórz 3 tabele: Książki, Uczniowie i Wypożyczenia. Określ typy pól. Zastanów się, które pola powinny być wymagane. Dla pól nazwisko ucznia i tytuł książki włącz indeksowanie. Połącz tabele dwiema relacjami jeden do wielu.


Pobierz ppt "Temat 19: Organizacja informacji w bazie danych – część 2. Rozdział IV INFORMACJE W BAZACH DANYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google