Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka wokół nas!. Matematyka w sklepie Ciągle coś kupujemy: artykuły spożywcze, bilety autobusowe, środki higieniczne, ubrania, książki, upominki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka wokół nas!. Matematyka w sklepie Ciągle coś kupujemy: artykuły spożywcze, bilety autobusowe, środki higieniczne, ubrania, książki, upominki."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka wokół nas!

2 Matematyka w sklepie Ciągle coś kupujemy: artykuły spożywcze, bilety autobusowe, środki higieniczne, ubrania, książki, upominki dla znajomych itp.. Zakupy stały się ważnym elementem naszego życia. Zachęcają do nich kolorowe reklamy, promocje, wyprzedaże. Obecn i e, korzystając z takich wynalazków jak telefon czy Internet, możemy kupować rozmaite rzeczy, nie wychodząc z domu. Zobaczmy zatem, co słychać w różnych sklepach i nie tylko.

3 Jabłka 1kg = 3,5zł 2kg = 2 x 3,5zł = 7 zł 5kg = 5 x 3,5zł = 17,50 zł

4 Wędlina 1kg = 13,75zł 80dag = 0,8kg x 13,75zł = 11zł 50dag = 0,5kg x 13,75zł =6,88zł 1dag = 10g 1kg = 100dag 1 kg = 1000 g 1t = 1000kg

5 Podwyżki Bilet autobusowy, jednorazowy – normalny, który kosztował 2,20 zł, podrożał o 10%. Ile teraz kosztuje?

6 Rozwiązanie I sposób Ile to jest 10% z 2,20 zł? 10% z 2,20 zł = 10% 2,20 zł = 0,10 2,2 zł = 0,22zł 2,20 zł + 0,22zł = 2,42zł Cenę biletu podwyższono o 0,22zł, czyli nowa cena biletu to 2,42 zł II sposób Cała cena to 100%. Podwyższono ją o 10%. Należy zapłacić 110% ceny początkowej. 100% + 10% = 110% 110% z 2,20 zł = 110% 2,20 zł = 1,10 2,20 zł = 2,42zł Nowa cena biletu to 2,42 zł

7 Obniżki Po sezonie obniżono cenę rowerów po 500 zł o 10%. Ile teraz kosztują ?

8 I sposób Ile to jest 10% z 500 zł? 10% z 500 zł = 10% 500 zł = 0, zł = 50zł 500 zł – 50zł = 450zł Cenę obniżono o 50 zł, czyli nowa cena to 450 zł II sposób Cała cena to 100%. Obniżono ją o 10%. Do zapłacenia pozostało 90%. 100% - 10% = 90% 90% z 500 zł = 90% 500 zł = 0, zł = 450zł Nowa cena rowerów to 450 zł Rozwiązanie

9 Zadanie dla odważnych Adidasy po 200 zł po sezonie przeceniono o 35%. Ile teraz kosztują ? Rozwiązanie: Adidasy kosztują po 130 zł.

10 Który dres jest tańszy: oliwkowy czy niebieski? 250 zł + 23% VAT 310 zł (z VAT)

11 PODATEK VAT CENA BRUTTO = CENA NETTO + VAT W Polsce podatek VAT został wprowadzony w 1993 roku VAT to podatek od towarów i usług cena netto - wartość towaru (usługi) bez naliczonego podatku VAT VAT (kwota podatku) - p% z ceny netto cena brutto –wartość towaru (usługi) wraz z naliczonym podatkiem VAT

12 250 zł + 23% VAT 310 zł (z VAT) Cena dresu oliwkowego to 307,50 zł. Dres oliwkowy jest tańszy. Który dres jest tańszy: oliwkowy czy niebieski? 23% z 250 zł = 23% 250 zł = 0, zł = 57,50zł 250 zł + 57,50zł = 307,50zł

13 Okazja!!! Sprzedaż ratalna !!! Pierwsza rata: 15% ceny Cena roweru: 840 zł Jeżeli w sprzedaży ratalnej pierwsza rata wynosi 15% ceny to znaczy, że kupujący musi wpłacić 15% ceny towaru. Aby obliczyć ile wynosi wpłata za rower musimy obliczyć 15% kwoty 840zł 15% z 840 zł = 15% 840 zł = 0, zł = 126zł Pierwsza wpłata za rower wynosi 126 zł

14 Matematyka w kuchni

15 Gołąbki z mięsem i warzywami ( składniki na 4 porcje ) Skład Koszt 800 g białej kapusty 120 g kaszy gryczanej 200 g mięsa z kurczaka 100 g marchewki 50 g pietruszki 25 g selera 25 g pora 100 g cebuli 20 g oleju ( 4 łyżeczki) 50 g przecieru pomidorowego vegeta, majeranek 1kg – 3,60zł 1kg - 10,50zł 1kg – 14zł 1kg – 2zł 1kg – 4zł 1kg – 5zł 1kg – 4zł 1kg – 2zł 0,1l – 92g – 5zł 1kg – 2zł 800g = 0,8kg 3,60zł = 2,88zł 120g = 0,12kg 10,50zł = 1,26zł 200g = 0,2kg 14zł = 2,80zł 100g = 0,1kg 2zł = 0,20zł 50g = 0,05kg 4zł = 0,20zł 25g = 0,025kg 5zł = 0,13zł 25g = 0,025kg 4zł = 0,10zł 100g = 0,1 zł 2zł = 0,20zł 20g = 0,02 kg 5zł = 0,10zł 50g = 0,05kg 2zł = 0,10zł RAZEM 7,97zł

16 Liczymy kalorie Na opakowaniach większości produktów możemy znaleźć różne informacje, np. zawartość kaloryczną, zawartość tłuszczów, cholesterolu, sodu, węglowodanów itp. Te wartości podane są na jedna porcję. Dużym ułatwieniem w liczeniu kalorii są bazy internetowe, do których wprowadzamy rodzaj i ilość zjadanego pokarmu. A jego kaloryczność ? Liczy się sama? (taką bazę można znaleźć m. in. na stronach Poradnika Medycznego). W sklepach dostępne są także wagi elektroniczne, gdzie ważąc produkt wprowadzamy jego kod i automatycznie z wagą wyświetla się wartość kaloryczna produktu. Jak liczyć kalorie? Nie zawsze jednak mamy dostęp do internetu czy wagi elektronicznej i musimy umieć poradzić sobie bez nich.

17 Liczenie kaloryczności pojedynczych produktów Liczenie kalorii w pojedynczych produktach nie sprawia trudności, wystarczy odczytać wartość kaloryczną w 100 g z tabel bądź z opakowań produktu i ułożyć proporcje: 100 g - 84 kcal 115 g – x kcal 100g x kcal = 115 g 84 kcal / :100g x = ( 115 g x 84 kcal ) / 100 g, x = 96,6 kcal Produkt 115g ma 96,6 kcal np. w 100 g produktu jest 84 kcal, waga naszego produktu to 115 g. Układamy proporcję, aby obliczyć kaloryczność naszego produktu

18 Liczenie kaloryczności potraw Trudniej jest liczyć kalorie dla potraw, wprawdzie w tabelach podana jest kaloryczność niektórych zup czy potraw mięsnych ale każda z nich w zależności od przepisu, ( nawet jeżeli nazywa się tak samo ) może mieć inną wartość kaloryczną. Dlatego warto samemu liczyć wartość kaloryczną swoich potraw. Jak to robić ? - wyliczyć wartość kaloryczną porcji - zważyć wszystkie produkty, które będziemy dodawać do potrawy - wyliczyć wartość kaloryczną, dla każdego z osobna - dodać wagą i kaloryczność wszystkich produktów

19 Są to składniki na 4 porcje więc masę i kaloryczność dzielimy przez g białej kapusty 8 x 19 kcal = 152 kcal 120 g kaszy gryczanej 1,2 x 175 kcal = 210 kcal 200 g mięsa z kurczaka 2 x 108 kcal = 216 kcal 100 g marchewki 1 x 27 kcal = 27 kcal 50 g pietruszki 0,50 x 20 kcal = 20 kcal 25 g selera 0,25 x 14 kcal= 4 kcal 25 g pora 0,25 x 22 kcal= 6 kcal 100 g cebuli 1 x 27 kcal= 27 kcal 20 g oleju ( 4 łyżeczki ) 0,20 x 884 kcal= 177 kcal 50 g przecieru pomidorowego 0,50 x 80 kcal= 40 kcal vegeta, majeranek Gołąbki z mięsem i warzywami ( składniki na 4 porcje ) Łączna masa potrawy: 1490 g Łączna kaloryczność potrawy: 879 kcal Masa jednej porcji: 372,5 g Kaloryczność 1 porcji: 219,75 kcal Prawda, że liczenie kalorii to nic trudnego ?

20 Matematyka w sporcie

21 Wymiary boiska do piłki nożnej

22 Jak obliczyć powierzchnię boiska ? Żeby obliczyć powierzchnię boiska do piłki nożnej należy obliczyć pole powierzchni prostokąta. Pole boiska o najmniejszych wymiarach Pole boiska o największych wymiarach P 1 =ab P 1 =100m64m P 1 =6400 m² P 2 =ab P 2 =110m75m P 2 =8250 m²

23 O ile m² różnią się powierzchnie obu boisk? P c = P 2 -P 1 Pc = 8250m² m² Pc=1850m² Boiska różnią się o 1850m²

24 Czy powierzchnia boiska o największych wymiarach jest mniejsza od 1hektara? 1 ha = m² 8250m² < m² Odp.: Powierzchnia boiska o największych wymiarach jest mniejsza od 1 ha

25 Obok szkoły jest boisko o maksymalnej szerokości i minimalnej długości. Na połowie boiska należy odnowić murawę. Korzystając z informacji na opakowaniu, oblicz, ile opakowań nasion trawy trzeba kupić? Ile pieniędzy trzeba wziąć z sobą na zakupy? SUPER TRAWA !!! 2,5 kg / 100 m² Cena 20 zł

26 Rozwiązanie. P=ab P=75 m100 m P=7500 m² 7500 m² : 2=3750m² Liczymy pole boiska, na którym należy odnowić murawę. 75m 100m

27 Ile opakowań nasion trawy trzeba kupić? 2,5 kg – 100 m² x kg –3750 m² 100 m² x kg = 2,5 kg 3750 m² / :100 m² x = ( 2,5 kg 3750 m² ) : 100 m² x = 93,75 kg Każde opakowanie ma 2,5 kg nasion trawy. 93,75 kg : 2,5 kg = 37,5 (opakowań) Do obsiania połowy boiska potrzeba 93,75 kg Do obsiania połowy boiska musimy kupić 38 opakowań nasion trawy.

28 Ile pieniędzy trzeba wziąć z sobą na zakupy? zł = 760zł Należy wziąć 760 zł.

29 Marta Czarnocka Prezentacje przygotowały: Katarzyna Kamińska Weronika Pniewska Opiekun projektu: Bożena Wrzosek

30 Dziękujemy za uwagę i życzymy


Pobierz ppt "Matematyka wokół nas!. Matematyka w sklepie Ciągle coś kupujemy: artykuły spożywcze, bilety autobusowe, środki higieniczne, ubrania, książki, upominki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google