Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie: Maria Skarupa, Oliwia Mordyl kl.6b. Matematyka jest to przedmiot przydatny na co dzień. Możemy się z nią spotkać nie tylko w szkole ale również

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie: Maria Skarupa, Oliwia Mordyl kl.6b. Matematyka jest to przedmiot przydatny na co dzień. Możemy się z nią spotkać nie tylko w szkole ale również"— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie: Maria Skarupa, Oliwia Mordyl kl.6b

2 Matematyka jest to przedmiot przydatny na co dzień. Możemy się z nią spotkać nie tylko w szkole ale również w miejscach publicznych oraz w życiu prywatnym. Jednym z takich miejsc jest sklep.

3 Jednostki masy podaje się w: 1 mg (miligram) 1 g (gram) 1dag (dekagram) 1 kg (kilogram) 1 t (tona) Jak mają się jednostki do siebie 1kg=1000g 1g=0,001kg 1kg=100dag 1dag=0,01kg 1dag=10g 1g=0,1dag 1t=1000kg 1kg=0,001t 1g=1000mg 1mg=0,001g Naucz się tego

4 Zamień na kilogramy: 650 g=... kg 1520 g=... kg 360 dag=... kg 16,5 t=... kg 10i 1/5 t=... kg

5 1kg=1000g to 1g=0,001kg 650g=0,650 kg=0,65kg 1520g= 1,520kg=1,52kg 1kg=100dag to 1dag=0,01kg 360dag=3,60kg=3,6kg 1t=1000kg to 1kg=0,001t 16,5t=16500kg 10i 1/5t=10t 200kg=10200kg

6 Zamień na dekagramy: 12kg=... dag 6,75kg=... Dag 0,08t=... dag 750g=... dag 9g=... dag

7 1kg=100dag to 1dag=0,01kg 12kg=1200dag 6,75kg=675dag 1t=1000kg 1kg=100dag to 1t= dag 0,08t=8000dag 1dag=10g to 1g=0,1dag 750g=75dag 9g=0,9dag

8 1 skrupuł=1,056dag 1łut=12skrupułów

9 Jeśli w zadaniu tekstowym są jednostki, zwróć uwagę na to, czy wszystkie mają to samo miano. Jeśli w zadaniu są ułamki dziesiętne i zwykłe trzeba zamienić je na któreś z nich. Zanim zaczniesz rozwiązywać zadanie przeczytaj je kilka razy aby przekonać się, że o niczym nie zapomniałeś(aś), podkreśl rzeczy ważne. Przede wszystkim UWAŻNIE czytaj.

10 Za 6 długopisów po 1,50zł każdy i 4 zeszyty Ala zapłaciła 18,80zł. Ile kosztował zeszyt?

11 1,50zł 2,45 x 6 9,80:4 9,00zł cena długopisów , , ,80zł cena 4 zeszytów r Odp.: Jeden zeszyt kosztował 2,45zł

12 W trzech koszykach w sklepie jest razem 72 sztuki jabłek. W pierwszym jest 26 jabłek, a w dwóch pozostałych po tyle samo. Ile jabłek jest w każdym koszyku?

13 72-26=46 ilość jabłek w 2 koszykach 46:2=23 ilość jabłek w 1 z dwóch koszyków Odp.: W pierwszym koszyku jest 26 jabłek, a w drugim i w trzecim są po 23 jabłka w każdym.

14 Zosia i Jadzia postanowiły swoje oszczędności przeznaczyć na prezent dla mamy. Dziewczynki razem mają 85,60 zł. Ile złotych ma każda z nich, jeśli Zosia ma o 7,50 zł mniej niż Jadzia?

15 85,60zł- 7,50zł=78,10zł oszczędności Zosi i Jadzi gdyby miały po równo 78,10zł: 2zł=39,05zł oszczędności Zosi 39,05zł+ 7,50zł=46,55zł oszczędności Jadzi Spr.: 39,05zł+ 46,55zł=85,60zł Odp.: Zosia ma39,05zł oszczędności, a Jadzia 46,55zł.

16 Mama kupiła na święta 1i ¾ kg schabu, 1,3 kg cielęciny, 1i 1/5 kg wołowiny oraz 0,85 kg szynki, ¾ kg baleronu, 0,45 kg kabanosów, ½ kg polędwicy, 0,35 kg salami. Oblicz ile kg mięsa i wędlin kupiła mama na święta? Czego kupiła więcej mięsa czy wędlin i o ile?

17 0,85kg+0,75kg+0,45kg+0,5kg+0,35kg= 2,90kg waga wędlin 1,75kg+1,3kg+1,2kg= 4,25kg waga mięsa 4,25kg-2,90kg= 1,35kg różnica waga mięsa a wędlin Odp.: Mama kupiła 2,90kg wędlin, a mięsa o 1,35kg więcej, czyli 4,25kg. WĘDLINY MIĘSO Szynka- 0,85 kgschab-1i ¾ kg = 1,75 kg Baleron-3/4 kg= 0,75 kgCielęcina- 1,30 kg Kabanos- 0,45 kgWołowina-1i 1/5 kg=1,20 kg Polędwica-1/2 kg=0,50 kg Salami- 0,35 kg

18 W sklepie otacza nas również geometria. Obwody znajdziemy np. kupując listwę na blat. Pola możemy obliczyć np. podłogi. Krótko mówiąc matematyka jest wszędzie.

19 Geometria Pani Kowalska przeprowadza remont w swoim sklepie i chce wyłożyć go listwą podłogową. Pomieszczenie ma kształt prostokąta o obwodzie 16m, jeden z boków jest o 4m krótszy od drugiego. Jeden metr kosztuje 6,50zł. Oblicz ile pani Kowalska zapłaci za wyłożenie sklepu listwą, i ile otrzyma reszty jeśli zapłaciła banknotem 200?

20 Zauważ, że zadanie zawiera więcej danych niż potrzebujesz do obliczeń. 16 x 6,50 200zł-104zł=96zł ,00zł Odp.: Za wyłożenie sklepu listwą pani Kowalska zapłaciła 104zł, i z 200zł otrzymała 96zł reszty.

21 Pan Iksiński chce pomalować salon. Ściany są równe w kształcie prostokąta. Jedna ściana ma wymiary 2mx4m. Puszka farby kosztuje 20zł i starcza na 10m 2. 1.Ile powierzchni do pomalowania ma pan Iksiński? 2.Jaki będzie koszt malowania?

22 Dane: a=4m wzór: P= a x b b=2m P=? 1 puszka na 10m 2 – 20zł P=4m x 2m=8m 2 pole jednej ściany 8m 2 x 4 =32m 2 pole 4 ścian 32m 2 : 10m 2 =3,2 -> znaczy, że należy kupić 4 puszki farby 4 x 20zł= 80zł koszt malowania Odp.: Pan Iksiński ma do pomalowania 32m 2. Koszt malowania to 80zł.

23

24 Z tego wykresu wynika, że: w czerwcu sklep zarobił 5500zł. W lipcu sklep zarobił 4900zł. w sierpniu sklep zarobił najwięcej czyli 6700zł. we wrześniu sklep zarobił najmniej czyli 3400zł.

25 Z tabelki można było odczytać, że w sierpniu sklep miał największe obroty, a we wrześniu najmniejsze.

26 Źródło informacji: Oliwia Mordyl i Maria Skarupa


Pobierz ppt "Opracowanie: Maria Skarupa, Oliwia Mordyl kl.6b. Matematyka jest to przedmiot przydatny na co dzień. Możemy się z nią spotkać nie tylko w szkole ale również"

Podobne prezentacje


Reklamy Google