Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE"— Zapis prezentacji:

1 BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE

2 Ekologia o której tak często słyszymy wpływa w coraz to większy sposób na nasze życie, nie omija żadnych jego dziedzin, również budownictwa. Tu objawia się ona powstawaniem tzw. ”zielonych domów” i wbrew pozorom nie chodzi tu o kolor elewacji zewnętrznej…. A więc o co ?

3 Pojęcie „zielonego” budynku zależy w dużej mierze od punktu widzenia.
Eksperci w dziedzinie oszczędności energii, mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne siedliska przez technologie ultranowoczesne i zmniejszenie ilości energii zużywanej przez budynki, domów i apartamentów. Zalecają oni lepszą izolację termiczną i najnowocześniejsze techniki budowlane. Eco budowniczy natomiast biorą pod uwagę znacznie więcej, nie tylko oszczędzanie energii. Skupiają sie oni na całym czasie w którym budynek ma byś użytkowany, od początku jego powstawania po koniec użytkowania ( użycie ekologicznych, naturalnych materiałów, użycie energii alternatywnej..itp.)

4 Nie ma z góry określonej techniki budowania, jest jednak wiele technik z których wynika że:
Zielony budynek jest czysty, trwały, zaprojektowany z materiałów naturalnych, wykorzystuje niewiele energii korzystając ze źródeł odnawialnych, jest łatwy w utrzymaniu i dostępny w rozsądnej cenie. Zielony budynek został zaprojektowany w celu zmniejszenia ogólnego wpływu zabudowania środowiska na zdrowie człowieka i środowisko naturalne, poprzez: efektywne wykorzystanie energii, wody i innych zasobów  zmniejszenie ilości odpadów, zanieczyszczeń oraz szkód wyrządzonych w środowisku  zielony budynek może korzystać ze zrównoważonych materiałów (ponownego wykorzystania, recyklingu, albo ze źródeł odnawialnych) w jego budowie, -tworzy zdrowe środowisko wewnętrzne i funkcjonalnie planowany krajobraz, (z wykorzystaniem rodzimych zieleni, który rozwija się bez dodatkowego podlewania).

5 Oszczędność energii Poprzez oszczędności energii, mamy na myśli wszystkie ekonomicznie działania podejmowane w celu zmniejszenia zużycia energii, na przykład poprzez instalowanie odpowiednich urządzeń w instalacjach elektrycznych.  Priorytetem jest również zużywanie energii w sposób optymalny (np. odzyskując straty ciepła w gazach spalinowych lub wytwarzając energie z odpadów).

6 Energia słoneczna- systemy solarne
Wykorzystanie energii słonecznej ma ogromne znaczenie w zielonym budynku. Słoneczne ogrzewania można zainstalować we wszystkich typach budynków.  Słoneczne systemy grzewcze są szczególnie efektywne w przypadku dużych budynków, takich jak szpitale, hangary, szkoły i sale gimnastyczne, a także piętrowych budynków mieszkalnych.

7 Energia geotermalna Energia geotermalna jest wydobywana z ziemi do użytku w klimatyzację, ogrzewanie lub przekształcana w energię elektryczną. Instalacja geotermalna systemu pompy ciepła stanowi dużą inwestycję, ale pozwala użytkownikom korzystać z niewyczerpanego źródła energii, która zapewni od 60 do 70% energii niezbędnej do ogrzania budynku.  Systemy geotermalne mogą być instalowane na nowych domów lub projektów renowacyjnych.

8 Energia Wiatrowa Oprócz energii słonecznej i energii geotermalnej, energia wiatru jest trzecim głównym źródłem zielonej energii budynku.  Zastosować możemy ją do każdego rodzaju budynku i wykorzystać np. do jego oświetlenia. Siła wiatrowa jest dziś najtańszym źródłem czystej energii, co wyjaśnia silny entuzjazm dla tej technologii. Obecne badania mogą umożliwić jej zachować tę komfortową przewagę na kilka lat.

9 Oszczędność wody w „zielonym” budynku
Zielony budynek musi odpowiednio efektywnie wykorzystywać wodę, umiejętne zarządzanie ściekami, wodą do nawadniania i wodą deszczową jest do tego niezbędne. Woda deszczowa jest niewyczerpanym zasobem naturalnym, który ma swoje miejsce w zielonym budynku. Woda zostaje zebrana z dachu i jest przechowywana w zbiorniku, by następnie zostać wykorzystana np. do podlewania ogrodu.

10 Dom z surowców naturalnych - dom z drewna, gliny i słomy

11 Dom w skale W amerykańskiej miejscowości Festus, w stanie Missuri, budowlańcy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Na zlecenie Curta i Debory Sleeper musieli bowiem wykuć, a następnie zbudować w skale dom o powierzchni 1400 m2. Efekt ich prac jest imponujący, a co ważniejsze ekologiczny, gdyż ogrzewany ciepłem, ze źródeł geotermalnych.

12 Oto jaki piękny dom ukryty we wzgórzu podziwiać można w szwajcarskim Vals. Doskonale wpisuje się on w krajobraz tamtej okolicy. Poza tym architektom z biura SeArch udało się niemal wyeliminować potrzebę ogrzewania i chłodzenia budynku.

13 Prezentację przygotował
Dariusz J. Rogowski 3A


Pobierz ppt "BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google