Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE. Ekologia o której tak często słyszymy wpływa w coraz to większy sposób na nasze życie, nie omija żadnych jego dziedzin, również

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE. Ekologia o której tak często słyszymy wpływa w coraz to większy sposób na nasze życie, nie omija żadnych jego dziedzin, również"— Zapis prezentacji:

1 BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE

2 Ekologia o której tak często słyszymy wpływa w coraz to większy sposób na nasze życie, nie omija żadnych jego dziedzin, również budownictwa. Tu objawia się ona powstawaniem tzw. zielonych domów i wbrew pozorom nie chodzi tu o kolor elewacji zewnętrznej…. A więc o co ?

3 Pojęcie zielonego budynku zależy w dużej mierze od punktu widzenia. Eksperci w dziedzinie oszczędności energii, mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne siedliska przez technologie ultranowoczesne i zmniejszenie ilości energii zużywanej przez budynki, domów i apartamentów. Zalecają oni lepszą izolację termiczną i najnowocześniejsze techniki budowlane. Eco budowniczy natomiast biorą pod uwagę znacznie więcej, nie tylko oszczędzanie energii. Skupiają sie oni na całym czasie w którym budynek ma byś użytkowany, od początku jego powstawania po koniec użytkowania ( użycie ekologicznych, naturalnych materiałów, użycie energii alternatywnej..itp.)

4 Nie ma z góry określonej techniki budowania, jest jednak wiele technik z których wynika że: Zielony budynek jest czysty, trwały, zaprojektowany z materiałów naturalnych, wykorzystuje niewiele energii korzystając ze źródeł odnawialnych, jest łatwy w utrzymaniu i dostępny w rozsądnej cenie. Zielony budynek został zaprojektowany w celu zmniejszenia ogólnego wpływu zabudowania środowiska na zdrowie człowieka i środowisko naturalne, poprzez: -efektywne wykorzystanie energii, wody i innych zasobów -zmniejszenie ilości odpadów, zanieczyszczeń oraz szkód wyrządzonych w środowisku -zielony budynek może korzystać ze zrównoważonych materiałów (ponownego wykorzystania, recyklingu, albo ze źródeł odnawialnych) w jego budowie, -tworzy zdrowe środowisko wewnętrzne i funkcjonalnie planowany krajobraz, (z wykorzystaniem rodzimych zieleni, który rozwija się bez dodatkowego podlewania).

5 Oszczędność energii Poprzez oszczędności energii, mamy na myśli wszystkie ekonomicznie działania podejmowane w celu zmniejszenia zużycia energii, na przykład poprzez instalowanie odpowiednich urządzeń w instalacjach elektrycznych. Priorytetem jest również zużywanie energii w sposób optymalny (np. odzyskując straty ciepła w gazach spalinowych lub wytwarzając energie z odpadów).

6 Wykorzystanie energii słonecznej ma ogromne znaczenie w zielonym budynku. Słoneczne ogrzewania można zainstalować we wszystkich typach budynków. Słoneczne systemy grzewcze są szczególnie efektywne w przypadku dużych budynków, takich jak szpitale, hangary, szkoły i sale gimnastyczne, a także piętrowych budynków mieszkalnych. Energia słoneczna- systemy solarne

7 Energia geotermalna jest wydobywana z ziemi do użytku w klimatyzację, ogrzewanie lub przekształcana w energię elektryczną. Instalacja geotermalna systemu pompy ciepła stanowi dużą inwestycję, ale pozwala użytkownikom korzystać z niewyczerpanego źródła energii, która zapewni od 60 do 70% energii niezbędnej do ogrzania budynku. Systemy geotermalne mogą być instalowane na nowych domów lub projektów renowacyjnych. Energia geotermalna

8 Energia Wiatrowa Oprócz energii słonecznej i energii geotermalnej, energia wiatru jest trzecim głównym źródłem zielonej energii budynku. Zastosować możemy ją do każdego rodzaju budynku i wykorzystać np. do jego oświetlenia. Siła wiatrowa jest dziś najtańszym źródłem czystej energii, co wyjaśnia silny entuzjazm dla tej technologii. Obecne badania mogą umożliwić jej zachować tę komfortową przewagę na kilka lat.

9 Oszczędność wody w zielonym budynku Woda deszczowa jest niewyczerpanym zasobem naturalnym, który ma swoje miejsce w zielonym budynku. Woda zostaje zebrana z dachu i jest przechowywana w zbiorniku, by następnie zostać wykorzystana np. do podlewania ogrodu. Zielony budynek musi odpowiednio efektywnie wykorzystywać wodę, umiejętne zarządzanie ściekami, wodą do nawadniania i wodą deszczową jest do tego niezbędne.

10 Dom z surowców naturalnych - dom z drewna, gliny i słomy

11 W amerykańskiej miejscowości Festus, w stanie Missuri, budowlańcy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Na zlecenie Curta i Debory Sleeper musieli bowiem wykuć, a następnie zbudować w skale dom o powierzchni 1400 m2. Efekt ich prac jest imponujący, a co ważniejsze ekologiczny, gdyż ogrzewany ciepłem, ze źródeł geotermalnych. Dom w skale

12 Oto jaki piękny dom ukryty we wzgórzu podziwiać można w szwajcarskim Vals. Doskonale wpisuje się on w krajobraz tamtej okolicy. Poza tym architektom z biura SeArch udało się niemal wyeliminować potrzebę ogrzewania i chłodzenia budynku.

13 Prezentację przygotował Dariusz J. Rogowski 3A


Pobierz ppt "BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE. Ekologia o której tak często słyszymy wpływa w coraz to większy sposób na nasze życie, nie omija żadnych jego dziedzin, również"

Podobne prezentacje


Reklamy Google