Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dokumenty i fotografie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dokumenty i fotografie"— Zapis prezentacji:

1 Dokumenty i fotografie
MEMORIAŁ WŁADYSŁAWA WAGNERA na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (Karaiby) WAGNER SAILING RALLY Beef Island, Trellis Bay Styczeń N 18˚27’ W 064˚32’ Teczka organizatorów ROKU WAGNERA 2012 Dokumenty i fotografie Sierpień 2011

2 Kto to jest Władysław Wagner?
Urodził się w roku 1912 w Polsce, która odzyskała niepodległość i dostęp do morza w 1918 r. Jako młody harcerz zafascynował się nowo otwartymi możliwościami własnych dalekich rejsów i morskich przygód. Rozpoczął swoją podróż dookoła świata pod żaglami w 1932 ze świeżo wybudowanego portowego miasta Gdynia. Młody żeglarz kontynuował swój rejs z godnym podziwu uporem na pokładach trzech kolejnych jachtów nazwanych ZJAWA, ZJAWA II i ZJAWA III. W różnych etapach podróży towarzyszyli mu zmieniający się członkowie załogi. Jego rejs cieszył się dużą popularnością w kraju i za granicą. Po drodze spotykał się ze sławnym francuskim żeglarzem - Alain Gerbault. W roku 1939 zamknął swój wokółziemski krąg ale wybuch II Wojny Światowej uniemożliwił mu powrót do Polski. Przerwał rejs w Wielkiej Brytanii i spędził lata wojny jako marynarz floty handlowej. Geopolityczne rezultaty wojny przeszkodziły mu już na zawsze w powrocie do Ojczyzny i pozostał do końca życia emigrantem mieszkającym w Ameryce. Jako emigrant, pomimo jego nie dających się zaprzeczyć zasług, nie był szanowany ani wspominany przez polskie oficjalne władze tamtego okresu. Niestety ponowne odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1990 nastąpiło trochę zbyt późno w jego życiu. Ożenił się w W.Brytanii ze Szkotką i miał dwoje dzieci. Mieszkał przez długie okresy czasu na Wyspach Dziewiczych a następnie w San Juan, Puerto Rico, gdzie założył stocznię „Wagner Shipyard” dla jachtów i łodzi rybackich. Opisał swoje żeglarskie dokonania w książkach “Podług słońca i gwiazd” oraz „Pokusa horyzontu”. Zmarł w roku w Winter Park na Florydzie.

3 Kto proponuje postawienie memoriału?
Pomysł powstał wśród, młodszego od Wagnera pokolenia, polskich żeglarzy zamieszkałych poza Polską, którzy mieli jeszcze okazję spotykać Wagnera osobiście. Obecnie propozycja jest już wspólna i ma poparcie społeczności polskich żeglarzy w kraju i za granicą - niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Jako konsekwencja i jako rozwinięcie idei podobne rocznicowe uroczystości są planowane w Gdyni. Wszystko to jest oddolną inicjatywą zwykłych żeglarzy, którzy ogłosili rok 2012 ROKIEM WAGNERA ponieważ uważają, że to już NAJWYŻSZY CZAS aby zapewnić mu zasłużone i należne miejsce w polskiej zbiorowej świadomosci i w historii żeglarstwa. Osoby, które są już zaangażowane w przygotowania: Jerzy Knabe London; Andrzej W.Piotrowski Chicago; Kris Kaminski Chicago; Zbigniew Turkiewicz Toronto. Powyższa lista nie jest zamknięta ani wyczerpująca. Na pewnych etapach przygotowań będą oni odwiedzali BVI celem konsultacji i przygotowań do realizacji projektu. Jak wspomniano ROK WAGNERA w 2012 ma specjalne znaczenie. Będzie to setna rocznica jego urodzin (17-go września 1912), osiemdziesiąta rocznica jego wyruszenia w historyczny rejs (8-go lipca 1932) i dwudziesta rocznica jego śmierci (15-go września 1992).

4 YACHT KLUB POLSKI LONDYN YACHT CLUB of POLAND LONDON
17 Hillside Road, N15 6LU, London, UK Propozycja postawienia monumentu WŁADYSŁAWA WAGNERA na Beef Island, BVI Społeczność polskich żeglarzy, reprezentowanych przez Komitet Organizacyjny przy Yacht Klubie Polski Londyn, proponuje postawienie pomnika lub memoriału dla Władysława WAGNERA, znanego na świecie jako WLADEK, na Beef Island, BVI, gdzie spędził on ponad 20 lat swojego pionierskiego życia pozostawiając pierwszy pas startowy lotniska, kamienne budowle, uznanie i wdzięczną pamięć miejscowych mieszkańców. Przez żeglarzy będzie on zawsze pamiętany jako pierwszy Polak, który w latach opłynął świat pod żaglami. Po wojnie nie chciał wrócić do Ojczyzny podporządkowanej władzy komunistów i całą resztę życia spędził jako emigrant. Polscy żeglarze, którzy często odwiedzają ten akwen, chcą połączyć, podkreślić i upamiętnić te aspekty jego życia z okazji roku 2012, kiedy to przypadają jego Trzy Wielkie Rocznice. (Wstęp z Memorandum przedstawionego w języku angielskim w lutym 2011 reprezentantowi Brytyjskich Wysp Dziewiczych w Londynie)

5 Cele konsultacji w przedstawicielstwie BVI w Londynie dnia 17 lutego 2011
Organizatorzy uważali, że nawiązanie dobrych stosunków z miejscowymi władzami na BVI było niezbędne i istotne dla zapewnienia sukcesu planowanego przedsięwzięcia. - Poinformowaliśmy władze o naszej propozycji. - Poprosiliśmy od poradę, pomoc i ukierunkowanie w jaki sposób uzyskać generalną akceptację naszego planu, uzgodnić terminy, przedyskutować i ustalić lokalizację monumentu oraz poprosić i uzyskać formalną współpracę z władzami lokalnymi we wszystkich sprawach, które mogą wyniknąć podczas realizacji programu. - Jako temat ostatni ale nie najmniej ważny, poruszyliśmy sprawy ‘public relations’, przewidywany wpływ na miejscową turystykę, współpracę ze społecznością lokalną oraz mediami w duchu wspólnego udziału w celebracji i upamiętnieniu Władysława Wagnera.

6 Odpowiedź Biura BVI .... Chciałbym poinformować, że macie pełne i zdecydowane poparcie ze strony Brytyjskich Wysp Dziewiczych (UK) i jest mi niezmiernie miło, że ostatecznie udało się ustalić datę spotkania w zatoce Trellis wyspy Beef na weekend w dniach stycznia Jestem pewien, że będzie to spektakularny weekend z okazji zainstalowania i odsłonięcia tablicy pamięci Pana Wagnera. Poinformowałem Biuro Turystyki BVI o Waszej prośbie o ich udział i poparcie i otrzymałem od nich entuzjastyczną zgodę. W międzyczasie skontaktuje się z Wami reprezentant Biura Turystyki BVI. Możecie również sami skontaktować się z Dyrektorem, Panią Hadassah Ward, pod telefonem nr lub em Z poważaniem Kedrick Malone Dyrektor / Przedstawiciel Brytyjskich Wysp Dziewiczych (UK) w UK. ......

7 Geneza ROKU WAGNERA Wkrótce po wojnie, ożeniony z brytyjską poddaną, Wagner osiedlił się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (BVI). Spędził tam ponad 20 pionierskich lat swego życia, ale umarł mieszkając na Florydzie. Jeszcze za czasów PRL-u, kiedy to Wagner, jako polityczny emigrant, nie zasługiwał na oficjalne uznanie, bywały okazje aby dać mu znać, że mimo wszystko są w Polsce żeglarze, którzy o nim pamiętają. Jednym z nich był w latach 1970-tych kpt. ż.w. handlowej i kapitan jachtowy Andrzej Drapella, który gościł Wagnera na dowodzonym przez siebie r/v ‘Mazurka’ - dzięki informacjom otrzymanym od Zdzisława Pieńkawy. Młodszy od Wagnera morski obieżyświat Ludomir Mączka, podczas swoich żeglarskich wędrówek, też odwiedzał Wagnera w latach 1990-ych.

8 Geneza ROKU WAGNERA c.d W tych samych latach 1990-tych, bywał u niego na Florydzie kapitan Andrzej Piotrowski z Chicago. Kilka tygodni przed śmiercią zdążył przekazać Wagnerowi od PZŻ-tu dzwon okrętowy (patrz zdjęcie) z napisem „Pierwszemu Polakowi na wielkim kręgu – żeglarze polscy”. Miała z nim bezpośrednie kontakty również Anna Rybczyńska, która dzięki temu mogła napisać o nim swoje książki. W ostatnich latach coraz częściej słychać było o nim w internecie, gdzie szczególnie frapująco pisał o nim Zbigniew Turkiewicz z Toronto.

9 Z początkiem nowego tysiąclecia Prezydent Karaibskiej Republiki Żeglarskiej Andrzej Piotrowski, rzucił na forum Bractwa Wybrzeża pomysł upamiętnienia w tym właśnie miejscu, na Karaibach, pierwszego Polaka, który opłynął świat pod żaglami,. Zbliżający się rok 2012, z przypadającymi w nim trzema ważnymi rocznicami, oraz liczne zgromadzenie przychylnych dla pomysłu żeglarzy na jubileuszu 20-lecia polskiego klubu żeglarskiego w Nowym Jorku, dały ostateczny impuls do rozpoczęcia konkretnych przygotowań. W internecie zostało szeroko ogłoszone zaproszenie do współpracy. W grudniu 2010 powstał komitet organizacyjny w postaci grupy znajdującej się pod adresem: Swój akces do niej zgłosiły już chętne do działania osoby i organizacje. Obecne są: Bractwo Wybrzeża, Polska Fundacja Morska, kluby zrzeszone w Polish Yachting Association of North America (PYANA), Republika Karaibska i Yacht Klub Polski. Ich wspólnym a rozszerzonym celem stało się doprowadzenie do podkreślenia rocznic ROKU WAGNERA nie tylko na Karaibach ale również w Gdyni, skąd rozpoczął się jego historyczny rejs. Informacje o postępie przygotowań podawane są na stronie polskiego Bractwa Wybrzeża: i a dalej rozpowszechniane przez patronów medialnych.

10 Władysław Wagner W.Wagner (lat 19) w 1931 r.
Podczas rejsu z australijskimi członkami załogi ZJAWA III

11 1. Podczas rejsu dookoła świata 2. Z żoną Mabel i dziećmi 3. W
1. Podczas rejsu dookoła świata Z żoną Mabel i dziećmi 3. W.Wagner na Florydzie Urna z prochami 1992

12

13 Uzgodniony tekst tablicy na Bellamy Cay
Książki Wagnera i o Wagnerze

14 Lokalizacja tablicy – na Bellamy Cay w zatoce Trellis wyspy Beef

15 Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej
Spotkanie polskich żeglarzy w tym celu pod nazwą WAGNER SAILING RALLY odbędzie się w dniach stycznia 2012 na Karaibach, Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Beef Island, Trellis Bay, Bellamy Cay. Współrzędne dla żeglarzy: N 18˚27’ W 064˚32’ Swój udział zapowiadają już liczne załogi z kraju i zagranicy. Spodziewamy się, że wysoką rangę temu wydarzeniu nada udział żaglowca FRYDERYK CHOPIN. Zgłoszenia udziału nie są obowiązkowe ponieważ organizacja rejsów zależy wyłącznie do ich uczestników. Jednakże zapowiedzi przybycia są mile widziane. Mogą ułatwić kompletowanie lub wymianę załóg oraz umożliwić udział żeglarzom nie mającym swojego pokładu. Czekamy więc na dalsze zgłoszenia. Prace organizacyjne trwają.

16 Robocze wizyty na BVI i koszty przygotowań organizacyjnych Roku Wagnera
Wizyty na Beef Is. przed naszą uroczystością karaibską są koniecznym choć kosztownym elementem przygotowań organizacyjnych. Dokonane dotychczas uzgodnienia lokalizacji, projekty przygotowania terenu i propozycje programowe umożliwiły już powstanie roboczej listy spraw do załatwienia oraz preliminarza kosztów ich wykonania i nadzoru. Organizatorzy pracują społecznie ale nie da się uniknąć niezbędnych wydatków zewnętrznych. Stąd powstaje oczywista potrzeba pozyskiwania funduszy od sponsorów firmowych lub indywidualnych. Jeżeli po odbyciu Wagner Sailing Rally 2012 na Karaibach pozostaną nadwyżki finansowe organizatorzy zamierzają przeznaczyć je na działania wspomagające przeprowadzenie podobnych uroczystości Wagnerowskich w Gdyni (w lipcu 2012).

17 Możliwość przekazywania wpłat na organizację ROKU WAGNERA Lista ofiarodawców znajdzie się w okolicznościowym wydawnictwie. Każdy otrzyma końcowe rozliczenie wpływów i wydatków. Już dziękujemy za pomoc! Konto specjalne PYANA w USA: Wpłaty z USA: Wpłaty z zagranicy: Routing number: SWIFT CODE: CHASUS33 Acc. number: Acc. number: Czeki płatne dla: Polish Yachting Association of North America proszę wysyłać na adres: Michał Laster Plover Pl., Pittsburg, CA 94565

18 Wpłaty poprzez YKP Londyn są przyjmowane na konta Komandora:
Jerzy KNABE, 17 Hillside Road, LONDON, N15 6LU, UK w CITIBANK International plc London, UK. Wpłaty proszę koniecznie oznaczać identyfikacją wpłacającego i hasłem Wagner 2012 Wpłaty w funtach szterlingach na konto: Wpłaty w euro na konto Wpłaty w dolarach USA na konto Przekazując wpłaty wewnątrz UK należy podać Sort Code: oraz numer konta (pomijając początkowe dwa zera) Przekazując wpłaty spoza granic UK należy podać kod BIC/SWIFT: CITIGB2L - ten sam dla każdego z powyższych rachunków oraz indywidualnie dla: Sterling Current Account kod IBAN: GB69CITI Euro Savings Account kod IBAN: GB47CITI US Dollar Savings Account kod IBAN: GB03CITI a dla US$ dodatkowo Routing number: Czeki, ale TYLKO w funtach szterlingach, mogą być płatne dla: Yacht Club of Poland London Czeki w pozostałych walutach muszą być płatne dla: Jerzy Knabe Proszę wysyłać je do: YKP Londyn, 17 Hillside Road, London N15 6LU, UK.

19 Sprawozdanie z wizyty na BVI w lipcu 2011
W dniach lipca 2011 przebywali na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych przedstawiciele organizatorów: Andrzej W. Piotrowski – prezydent Karaibskiej Republiki Żeglarskiej i Krzysztof Kamiński – komandor Polish Yachting Association of North America. W trakcie wizyty uzgodnili z managerem The Last Resort (Ben Banford - zięć właściciela Tony Snell’a) lokalizację postumentu z tablicą poświęconą W. Wagnerowi. Spotkali się również kilkakrotnie z właścicielem Cyber Cafe (Jeremy Wright) nawiązując współpracę w zakresie imprez na brzegu Trellis Bay podczas zlotu WSR Mr. Jeremy Wright wziął na siebie koordynację tych działań z innymi biznesami. Z właścicielami guest house The Loose Mongoose (Chris i Mary Ann Syms) uzgodniono sprawy noclegowe dla ewentualnych VIP-ów.

20 Nawiązano kontakt (i przeprowadzono wywiad) z Mr
Nawiązano kontakt (i przeprowadzono wywiad) z Mr. Obei Penn, jego synem Ephraimem i wnuczką Shamorą. Mr. Obei Penn był prawą ręką W. Wagnera podczas jego pobytu w Trellis Bay. Również nawiązano kontakt z Carol Vanderpool, miejscową artystką i bardzo wpływową osobą na wyspach – właścicielką lokalu Cyber Cafe na lotnisku Beef Island Airport. Organizatory WSR 2012 odwiedzili BVI Tourist Board w stolicy wysp Road Town przedstawiając projekt WSR 2012 p. Jenifer David i uzyskując jej poparcie. Pani J. David obiecała pismo popierające z BVI Tourist Board i pomoc w uzyskaniu podobnego z biura Premiera BVI. W tym samym dniu odwiedzono redakcję The BVI Beacon w stolicy. Pan Freeman Rogers, wydawca i redaktor naczelny pisma, po zapoznaniu się z naszym projektem obiecał daleko idącą pomoc medialną. Wizyta skutkowała również uzyskaniem podczas w/w wizyt kolejnymi kontaktami, które zamierzamy kontynuować. Między innymi nawiązano kontakt ze znanym Aragorn’s Studio. Oceniając wizytę z perspektywy czasu trzeba przyznać, że zakończyła się dużym sukcesem.

21 Potrzebne jest logo Dalszy ciąg przygotowań do WAGNER SAILING RALLY na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych w dniach stycznia 2012 będzie polegał również na różnych kolejnych ulotkach, publikacjach, broszurach, koszulkach i innych pamiątkowych gadżetach. Do tego wszystkiego bardzo by się przydało proste, ładne i czytelne logo tego wydarzenia albo może też całego ROKU WAGNERA! Kto z naszych organizatorów lub sympatyków je zaprojektuje? Liczymy na artystów grafików, zawodowców lub amatorów, z pomysłami... Czekamy na propozycje: Jeden projekt już otrzymaliśmy – jak widać. Kto następny?

22 Opowieść z Bellamy Cay http://66.114.45.239/c/tortola/trellis-bay
Wysepka Bellamy Cay jest znana z „The Last Resort”, restauracji wsławionej przez muzyka i komika Tony Snell’a oraz przez Chocolate, brunatnego osła popijającego rum i wino. Budynki na wysepce były pierwotnie postawione w latach 1950-tych przez polskiego żeglarza dookoła świata z ery lat 1930-tych nazwiskiem Wladek Wagner. Na początku wysepka była właściwie pionową skałą, zatem by uzyskać poziomy teren do postawienia budynków Wagner palił ogniska podgrzewając miejscowo skałę, potem zalewał to miejsce wodą powodując spękania i odpryski. Potem Władek i jego żona wlekli ten urobek do brzegu wysepki i wrzucali go do zatoki. Tony i Jackie Snell otworzyli pierwotnie oryginalny Last Resort na wyspie Little Jost w roku 1971, ale wykupili Władka w roku 1973 i przenieśli restaurację i swoje występy na Bellamy Cay. Przez ponad 25 lat występy Tony’ego były ‘obowiązkowym przedstawieniem’ dla uczestników czarterów, zarówno ‘bareboat’ jak i załogowych. Znał on większość kapitanów czarterowych jachtów a jego monologi były przeplatane złośliwymi uwagami na temat każdego jachtu, jego słabej zdolności do żeglugi, skłonności kapitana do nadużywania alkoholu lub wątpliwej reputacji dziewczyny podającej sałatki.

23 Prezentacja ta jest rozbudowywana wraz z postępem przygotowań do uroczystości sierpień 2011


Pobierz ppt "Dokumenty i fotografie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google