Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TOLERANCJA Projekt edukacyjny:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TOLERANCJA Projekt edukacyjny:"— Zapis prezentacji:

1 TOLERANCJA Projekt edukacyjny:
„Sport to zdrowie – wczoraj, dziś, jutro”. Klaudia Mercik, Natalia Bargieł pod kierunkiem Iwony Janochy

2 Patrz i słuchaj… 7Y

3 Zauważ: Żyjemy w świecie, w którym na brak tolerancji chorujemy często my sami. Śmiejemy się, gdy ktoś źle czyta. Dokuczamy komuś, kto słabo biega czy źle gra w piłkę. Brak nam wyrozumiałości dla słabych, powolnych i cichych. Na przerwach w szkole liczą się ci, którzy najgłośniej krzyczą….

4 Czy tak powinno być? Istotnym problemem polskiego społeczeństwa jest brak życzliwości dla drugiego człowieka. Jesteśmy uprzedzeni, nieufni i często agresywni względem cudzoziemców. A jak Ciebie potraktują, gdy gdzieś wyjedziesz?

5 Czy tak powinno być? Innym problemem, który obserwujemy na całym świecie jest nietolerancja religijna. Większość ludzi uważa, że religia, którą wyznają, ich sposób modlenia, ich kościół jest najważniejszy. Czy inna wiara jest gorsza od Twojej?

6 Odpowiedź jest prosta — boimy się czegoś, czego nie znamy.
Czy tak powinno być? Polacy nie lubią właściwie wszelkiej odmienności. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — boimy się czegoś, czego nie znamy.

7 Zamiast tego – tolerancja!
Tolerancja oznacza wyrozumiałość wobec przekonań, poglądów, wobec czyjegoś postępowania.  Człowiek tolerancyjny nie wyśmiewa się z kogoś, kto słucha innej muzyki. Człowiek tolerancyjny szanuje cudze poglądy, inną religię.

8 Tolerancja? Tak! Ale… Być tolerancyjnym wcale nie znaczy, że mamy się zgadzać na złe zachowanie. Nie podlega tolerancji: naruszanie praw drugiego człowieka, przestępczość, kradzież, agresja, przemoc, brutalność, chuligaństwo, brak kultury słowa, lekceważenie przez młodzież ludzi dorosłych, brak szacunku dla wieku, kłamstwo, oszustwo, brak szacunku dla czyjejś pracy, nałogi.

9 Mamy przecież wzór… Z tolerancji znany był w świecie nasz Patron — Jan Paweł II. Już jako dziecko przyjaźnił się z Żydami. Nie przeszkadzało mu, że są innego wyznania. Jako papież spotykał się z chorymi i przedstawicielami innych religii, odwiedzał ich świątynie.

10 Jak to zmienić? Ocenianie kogoś tylko na podstawie przynależności narodowej czy wyglądu, prowadzi do fałszowania rzeczywistości. Najważniejszy jest zatem szacunek dla odmienności i chęć jej poznania.

11 Zwróć uwagę na ten problem:
W Polsce jest blisko pięć milionów osób dotkniętych problemem niepełnosprawności. U ponad połowy z nich niepełnosprawność nie jest związana z wiekiem, lecz wynikiem wypadku, choroby, cechy wrodzonej.

12 Zwróć uwagę na ten problem:
Co dwudziesta osoba musi borykać się z niepełnosprawnością od dzieciństwa. Większość niepełnosprawnych to osoby poruszające się na wózkach lub z inną dysfunkcją układu ruchu. 

13 Patrz uważnie. Czego dotyczy ta reklama
Patrz uważnie. Czego dotyczy ta reklama? Jaką czynność będzie usiłował wykonać znany polski aktor? Nie śmiej się, to nie jest żart. yw

14 Zwróć uwagę na ten problem:
Niepełnosprawność zmienia i kształtuje całe życie. Oznacza, że czynności i przeszkody banalne dla ludzi w pełni sprawnych, stają się codziennym wyzwaniem. Są nimi: osiągnięcie wykształcenia, zdobycie zawodu, pracy, codzienne docieranie do szkoły, ośrodka zdrowia, urzędu, kościoła.

15 Czy potrafisz to zrozumieć?
Każda godzina niepełnosprawności oznacza też, że trzeba przypominać ciągle sobie i innym, że jest się CZŁOWIEKIEM, który ma plany, marzenia, ale sporo przeszkód na drodze do ich realizacji.

16 Czy jesteś świadomy, na jakie przeszkody każdego dnia natrafia osoba niepełnosprawna? Zobacz…

17 Mimo przeszkód na drodze…
Osoby niepełnosprawne nie skarżą się, nie chcą litości. Trzeba je traktować jak równorzędne sobie. Potrzebują delikatnego wsparcia i zrozumienia, ale też mają nam wiele do zaoferowania. Zaskakujące jest, że niepełnosprawne dziecko tak często się uśmiecha.

18 Popatrz na problem okiem dziecka.
Ew

19 Czy potrafisz zmienić się choć trochę?
Toleruję, czyli nie oceniam Cię, chociaż wyglądasz inaczej. Nie odrzucam i nie krytykuję, choć sam postąpiłbym inaczej. Znam Twoje przekonania i szanuję je, moje są inne. Toleruję, ale tylko wtedy, gdy nie krzywdzisz drugiego człowieka.

20 Na koniec wsłuchaj się w słowa piosenki.
_uZ4S7YAzs

21 Dziękuję za uwagę. Źródła: Joanna Dudys - scenariusz montażu słowno – muzycznego: „Zero tolerancji dla nietolerancji”


Pobierz ppt "TOLERANCJA Projekt edukacyjny:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google