Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wypalenie zawodowe. Profilaktyka i interwencja kryzysowa Prowadzący Maciej Bogucki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wypalenie zawodowe. Profilaktyka i interwencja kryzysowa Prowadzący Maciej Bogucki."— Zapis prezentacji:

1 Wypalenie zawodowe. Profilaktyka i interwencja kryzysowa Prowadzący Maciej Bogucki

2 www.artwarsztaty.pl

3 Czego mogę dowiedzieć się z warsztatów? 1. Czym jest wypalenie zawodowe i skąd się bierze? 2. Jakie są jego objawy? 3. Co leży u jego źródła? 4. Co robić, by się nie wypalić?

4 Warunki niezbędne do uczenia się na warsztatach Gotowość Otwarcie na doświadczenie Zgoda na pracę w grupie

5 Test Kwestionariusz do mierzenia skali Odczuć Zawodowych (MBI, Ch.Maslach) Zagrożenie wypaleniem suma odpowiedzi twierdzących w pyt. 1-14 i odpowiedzi przeczących w pyt 15-22. Czym wyższy wynik tym wyższe zagrożenie wypaleniem.

6 Pojęcie wypalenia zawodowego Herbert J. Freudenberger amerykański psychiatra 1974 rok Journal of Social Issue

7 Pojęcie wypalenia zawodowego wypalenie zawodowe to stan wyczerpania jednostki spowodowany nadmiernymi zadaniami stawianymi jej przez fizyczne lub społeczne środowisko pracy.

8 Pojęcie wypalenia zawodowego Wypalenie zawodowe jest jedną z wielu możliwych reakcji organizmu na chroniczny stres związany z pracą w zawodach, których wspólną cechą jest ciągły kontakt z ludźmi i zaangażowanie emocjonalne w ich problemy. H. Sęk Wypalenie zawodowe. Przyczyny i zapobieganie

9 Objawy wypalenia zawodowego Trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach Wyczerpanie emocjonalne Depersonalizacja Obniżone poczucie dokonań osobistych

10 Objawy wypalenia zawodowego Trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach Wyczerpanie emocjonalne poczucie przeciążenia pracą, zniechęcenie do pracy, obniżona aktywność, pesymizm i poczucie winy, stałe napięcie psychofizyczne, drażliwość, chroniczne zmęczenie, ból głowy, bezsenność, zaburzenia gastryczne, częste przeziębienia, itp.

11 Objawy wypalenia zawodowego Trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach Depersonalizacja obojętność, dystans i powierzchowność w kontaktach, skrócenie czasu i sformalizowanie kontaktów, cynizm, agresja werbalna, obwinianie klientów za niepowodzenia w pracy.

12 Objawy wypalenia zawodowego Trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach Obniżone poczucie dokonań osobistych widzenie pracy z klientami w negatywnym świetle, niezadowolenie z osiągnięć w pracy, przeświadczenie o braku kompetencji, utrata wiary we własne możliwości, poczucie niezrozumienia ze strony przełożonych, utrata zdolności do rozwiązywania problemów, niemożność przystosowania się do warunków zawodowych, absencja w pracy.

13 Stres a wypalenie zawodowe StresWypalenie zawodowe PrzeciążenieBrak zaangażowania Pobudzenie emocjonalneOtępienie emocjonalne Pośpiech, nadaktywnośćObojętność i brak poczucia sensu Utrata energiiUtrata motywacji, ideałów i nadziei Prowadzi do zaburzeń lękowychProwadzi do izolacji i depresji Straty fizyczneStraty emocjonalne Może zabić cię przedwcześnieMoże odebrać chęci do życia

14 Jeśli rozpoznasz pierwsze objawy wypalenia, pamiętaj ten stan będzie się pogarszał, jeśli nie podejmiesz środków zaradczych. Melinda Smith, M.A., Ellen Jaffe-Gill, M.A., Jeanne Segal, Ph.D., and Robert Segal, M.A. www.helpguide.org

15 Źródła wypalenia zawodowego czynniki sprzyjające wypaleniu Indywidualne Interpersonalne Organizacyjne

16 Źródła indywidualne cechy osobowości perfekcjonizm, i nadgorliwość, wykonywanie każdego zadania z najwyższym zaangażowaniem, konserwatyzm i dogmatyzm, nieumiejętność odmawiania i poświęcanie się dla innych, tłumienie własnych potrzeb, nieumiejętność współpracy, identyfikowanie się tylko z pracą i z firmą, brak dystansu wobec problemów zawodowych poczucie kontroli zewnętrznej, zbytni optymizm.

17 Osoby mające poczucie wpływu na własne działania oraz wiedzę, że robią coś dobrze, mniej się stresują. Ogińska-Bulik, Juczyński Osobowość, stres a zdrowie

18 Źródła indywidualne Styl życia za dużo pracy, za mało czasu wolnego, za mało snu, angażowanie się w zbyt wiele działań, brak bliskich, wspierających relacji.

19 Źródła interpersonalne kontakty pracownik – klient zaangażowanie i dystans emocjonalny, brak szacunku i wzajemnego zaufania, ciągły kontakt z osobami w trudnej sytuacji życiowej, koncentracja na tragicznych przeżyciach innych ludzi, stykanie się z niezawinionym cierpieniem i przejawami okrucieństwa.

20 Źródła interpersonalne kontakty z przełożonymi i współpracownikami. konflikty interpersonalne, rywalizacja, brak wzajemnego zaufania, zaburzona komunikacja, przemoc psychiczna, agresja werbalna, mobbing, kwestionowanie kompetencji lub blokowanie aktywności twórczej pracowników, brak kontaktów ze współpracownikami i nie otrzymywanie od nich wsparcia.

21 Źródła organizacyjne warunki i organizacja pracy nadmierna odpowiedzialność i ilość obowiązków, wymagania nie do zrealizowania, brak wpływu na organizację pracy, cele instytucji są sprzeczne z wartościami i normami uznawanymi przez pracownika, otrzymywane wynagrodzenie, nudna i mało wymagająca praca, hałas, zatłoczenie, źle dopasowane sprzęty lub ich brak, itp.

22 Co robić, aby się nie wypalić?

23 Co robić, aby się nie wypalić? Zasada 8x3 8 godzin Praca. 8 godzin Rozwijanie się, dbanie o kondycje fizyczną, związki z ludźmi, przyjemności. 8 godzin Sen.

24 Co robić aby się nie wypalić? Zasada 8x3 - ćwiczenie Przeanalizuj swój statystyczny dzień. Wpisz do tabeli czynności z różnych obszarów, które wykonujesz codziennie i oceń, ile poświęcasz im czasu. Ile czasu spędzasz w drugiej kolumnie?

25 Co robić, aby się nie wypalić? Jak odpoczywam? - ćwiczenie Będę czytał kolejne pytania. Zadaniem Państwa będzie stanąć przy wybranym haśle Zawsze, Często, Czasami, Nigdy, które jest odpowiedzią na postawione pytanie.

26 Co robić, aby się nie wypalić? Jak odpoczywam? - ćwiczenie Dzielę się swoimi troskami i radościami z bliską mi osobą? Pielęgnuję relacje z innymi ludźmi? Dbam o swoje zainteresowania, hobby? Dbam o swoją równowagę i zdrowie? Robię sobie przyjemności? Odpoczywam? Śpię wystarczająco długo? Mam poczucie kontroli nad własnym życiem? Potrafię odmówić realizacji czyjejś prośby, gdy jest to dla mnie zbyt dużym obciążeniem? Potrafię poprosić o pomoc?

27 Co robić aby się nie wypalić? Jak odpoczywam? - ćwiczenie W rozmowie z drugą osobą przedstaw, które z pytań było dla Ciebie najważniejsze. Napiszcie je na kartce. Ustalcie dwa sposoby zmiany tej sytuacji na lepszą, napiszcie je Państwo na kartce. Po zakończeniu ćwiczenia proszę umieścić kartki na planszy.

28 Co robić aby się nie wypalić? Umiejętności Asertywność

29 Co robić aby się nie wypalić? Umiejętności Komunikacja

30 Co robić aby się nie wypalić? Umiejętności Planowanie i zarządzanie czasem

31 Co robić aby się nie wypalić? Umiejętności Odporność na stres

32 Co robić, aby się nie wypalić? Sześć strategii poprawiania relacji z pracą Ustalenie i naprawa tego co powoduje brak dopasowania w relacji osoba – praca.

33 1.Zdefiniowanie problemu. 2.Ustalenie celów. 3.Podjęcie działań. 4.Śledzenie postępów. Cel: zaangażowanie zawodowe Co robić, aby się nie wypalić? Sześć strategii poprawiania relacji z pracą

34 Co robić, aby się nie wypalić? Jak pracuję? Sześć strategii poprawiania relacji z pracą - ćwiczenie 1.Zdefiniowanie problemu. W otrzymanej tabeli w grupie proszę wybrać jedno pytanie, w którym stwierdzacie poważny brak dopasowania lub brak dopasowania. 2. Ustalenie celów. Proszę ustalić, co chcemy osiągnąć. 3. Podjęcie działań. Jakie działania należy podjąć, aby zrealizować cel.

35

36 www.artwarsztaty.pl


Pobierz ppt "Wypalenie zawodowe. Profilaktyka i interwencja kryzysowa Prowadzący Maciej Bogucki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google