Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYKŁADY URZĄDZEŃ OPARTYCH NA TECHNICE KOMPUTEROWEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYKŁADY URZĄDZEŃ OPARTYCH NA TECHNICE KOMPUTEROWEJ"— Zapis prezentacji:

1 PRZYKŁADY URZĄDZEŃ OPARTYCH NA TECHNICE KOMPUTEROWEJ
Alicja Kamińska kl. VI c

2 Wprowadzenie Technika używana w komputerach jest wykorzystywana do tworzenia różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Prezentacja przedstawia przykłady urządzeń, które zostały zrobione na kształt techniki komputerowej. Życzę miłego oglądania.

3 URZĄDZENIA Urządzenia oparte na technice komputerowej to przedmioty codziennego użytku. Jest to np. Kasa fiskalna Telefon komórkowy Kalkulator Nawigacja Samochodowa Lodówka Bankomat Pralka automatyczna Ekspres do kawy

4 Kasa fiskalna Urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej. Typowe kasy, w których program pracy kasy i program aplikacyjny znajdują się wewnątrz kasy zawierają pełną zaprogramowaną bazę towarową PLU - to jest listę numerów (kodów) i nazw towarów z przyporządkowanymi symbolami literowymi stawek podatku PTU, cenami, także opcjonalnie kodami kreskowymi itp., które znajdują się w sklepie. Zakończenie transakcji przez kasjera, zwykle jednym przyciskiem z nazwą np. SUMA, GOTÓWKA itp. rejestruje w pamięci RAM kasy fakt sprzedaży tego towaru.

5 Kasa fiskalna

6 Telefon komórkowy Działa w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom na bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek. Ludzie komunikują się tym urządzeniem za pomocą fal radiowych. Telefony pracują pod kontrolą systemu operacyjnego, np. Android, Symbian. System operacyjny odpowiedzialny jest za zarządzanie pamięcią, wątkami, komunikację z warstwą sprzętową.

7 Telefon komórkowy

8 Kalkulator Jest to niewielkich rozmiarów, przenośne elektroniczne urządzenie liczące, służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Komputer od typowego kalkulatora odróżnia zdolność wykonywania wielokrotnie, automatycznie powtarzanych obliczeń, według algorytmicznego wzorca zwanego programem, gdy tymczasem kalkulator może zwykle wykonywać tylko pojedyncze działania.

9 Kalkuator

10 Nawigacja samochodowa
Nawigacja samochodowa znana również pod nazwą GPS (Global Positioning System) to jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. Sygnał GPS zawiera w sobie informację o układzie satelitów na niebie oraz informację o ich teoretycznej drodze oraz odchyleń od niej. Odbiornik GPS w pierwszej fazie aktualizuje te informacje w swojej pamięci oraz wykorzystuje w dalszej części do ustalenia swojej odległości od poszczególnych satelitów, dla których odbiornik jest w zasięgu.

11 Nawigacja samochodowa

12 Lodówka Pomieszczenie gospodarcze, zasobnik wewnątrz którego utrzymywana jest temperatura obniżona w stosunku do otoczenia. Jest to także popularna, potoczna nazwa chłodziarki. Niegdyś chłodzenie zapewniało umieszczenie we wnętrzu lodówki substancji o odpowiednio niskiej temperaturze i dużej pojemności cieplnej. Mogło to być ciało o dużej masie i cieple właściwym, jednak zazwyczaj wykorzystywano do tego celu ciepło przemiany fazowej (topnienie). Najczęściej używane czynniki chłodzące to lód (stąd nazwa — lodówka), mieszaniny oziębiające (np. lód z dodatkiem soli) oraz zestalony dwutlenek węgla - suchy lód.

13 Lodówka

14 Bankomat Bankomat to automatyczne urządzenie służące przede wszystkim do wypłaty gotówki za pomocą magnetycznej lub inteligentnej (mikroprocesorowej, chipowej) karty płatniczej. Działanie bankomatu opiera się na systemie informatycznym umożliwiającym wymianę informacji z centralą. Na podstawie informacji zawartych na karcie płatniczej i osobistego numeru identyfikacyjnego klienta (tzw. PIN-u), zapobiegającemu użyciu karty przez osobę niebędącą właścicielem lub osobą upoważnioną przez właściciela karty, bankomat łączy się z centralnym komputerem i, po otrzymaniu komunikatu wyrażającego zgodę na wykonanie żądanej operacji, uruchamia urządzenie obsługujące wypłatę lub wpłatę gotówki.

15 Bankomat

16 Pralka automatyczna Pralka to powszechnie używana nazwa na urządzenie mechaniczne służące do prania odzieży. Pierwszą produkowaną w Polsce pralkę automatyczną była skonstruowana w latach siedemdziesiątych przez Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego "Polar" we Wrocławiu pralka: Polar PS 663 Bio "Superautomat". Obecne pralki automatyczne zużywają znacznie mniej wody i energii elektrycznej niż modele z XX wieku, zachowując przy tym jakość prania. Przepisy zobowiązują producentów do dołączania etykiet energetycznych informujących o zużyciu energii przez dany wyrób.

17 Pralka automatyczna

18 Ekspres do kawy Zautomatyzowane urządzenie służące do parzenia kawy.
Jest kilka rodzajów ekspresów do kawy. Jednym z nich jest ekspres ciśnieniowy - urządzenie do przygotowywania kawy przy wykorzystaniu zwiększonego ciśnienia. Najczęściej wyposażone w specjalną dyszę, umożliwiającą spienianie mleka do kawy typu cappuccino.

19 Ekspres do kawy

20 A więc jak widzicie jest wiele urządzeń, których początki utrzymują się na technice komputerowej, czasami nawet tego nie dostrzegamy. Myślę, że ta prezentacja ukazała jak wiele takich urządzeń nas otacza i z jak wielkiej ich ilości korzystamy.

21 ŹRÓDŁA

22 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Myślę, że się podobało.  Alicja Kamińska


Pobierz ppt "PRZYKŁADY URZĄDZEŃ OPARTYCH NA TECHNICE KOMPUTEROWEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google