Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO"— Zapis prezentacji:

1 ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO

2 "Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego"
PAMIĘTAJ: PALENIE ZABIJA!

3 PALACZ TRACI: Przeciętny palacz traci:
Po 6 miesiącach PLN - wieża hi-fi Po roku PLN - telewizor Po 2 latach PLN - wczasy zagraniczne Po 3 latach PLN - nowe meble Po 10 latach samochód miejski Po 20 latach PLN - domek letniskowy

4 BIERNE PALENIE Bierne palenie polega na wdychaniu dymu z papierosów palonych przez innych ludzi. Obejmuje ono dym tytoniowy z palącego się papierosa oraz dym wydychany przez osobę palącą. Zawiera on te same trucizny, które wdychają palacze. Dzieci palaczek są znacznie bardziej podatne na schorzenia dróg oddechowych i płuc Unikaj więc zadymionych pomieszczeń, wybieraj w restauracjach sale dla niepalących

5 PALENIE WYWOŁUJE NOWOTWORY:
płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani, pęcherza moczowego, trzustki, nerek, prawdopodobnie szyjki macicy i żołądka

6 OGLĄDNIJ UWAŻNIE FILM:

7 OGLĄDNIJ UWAŻNIE FILM:

8 OBJAWY UZALEŻNIENIA: Silne pragnienie palenia np. zaraz po obudzeniu, w określonych sytuacjach Trudność kontroli nad zachowaniem związanym z czynnością palenia np.. Brak świadomości tej czynności, trudności z ograniczeniem Palenie pomimo wiedzy na temat jego szkodliwości Przy ograniczeniu lub przerwaniu palenia pojawienie się zespołu odstawienia nikotyny (F17.3). Zespół odstawienia nikotyny Głód nikotynowy Złe samopoczucie i osłabienie Drażliwość Stany lękowe Obniżenie nastroju Zaburzenia koncentracji uwagi Bezsenność Wzmożony apetyt Zwiększony kaszel Obniżenie częstości tętna

9 JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI RZUCENIE PALENIA:
Po 20 minutach: tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy Po 8 godzinach: poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zmaleje.   Po 1 dniu: ciśnienie krwi i tętno spada do normalnego poziomu, mogą wystąpić objawy abstynenckie (nadmierna nerwowość, bóle głowy, trudności z koncentracją), wzrasta apetyt.   Po 2 tygodniach: stabilizuje się układ krążenia, poprawie ulega funkcja układu oddechowego nawet o 30%, podwyższa się poziom tolerancji wysiłku.   Po 6 miesiącach: poprawia się funkcja układu odpornościowego, organizm łatwiej zwalcza infekcje, ustępuje apetyt na słodkie potrawy, regenerują się rzęski w drogach oddechowych, cera ulega odświeżeniu.   Po 1 roku: obniża się ryzyko zawału mięśnia sercowego, znacznie zmniejsza się niebezpieczeństwo powrotu do nałogu.   Po 5 latach: ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc.   Po 10 latach: ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jest takie samo, jak osób niepalących.

10 PALENIE PAPIEROSÓW PRZEZ DZIECI:
Palenie papierosów przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym wywołuje jeszcze większe szkody niż palenie przez dorosłych. Porównując świadectwa szkolne w Niemczech, Szwajcarii. USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach badacze stwierdzili, że uczniowie palący mają o 25% gorsze wyniki w nauce. Na odrabianie zadań potrzebują więcej czasu, gorzej uczą się na pamięć, w badaniach testowych popełniają więcej błędów. Dzieci palące papierosy mają niższy wzrost, mniejszą wagę ciała, mniejszy obwód klatki piersiowej. Osiągają gorsze wyniki w sporcie: w biegach, marszu i pływaniu.

11 TERAPIA NIKOTYNOWA: Nikotynowa terapia zastępcza pozwala łagodniej przejść od palenia tytoniu do stanu, gdy organizm nie będzie się domagał nikotyny. W świetle badań nad leczeniem uzależnień, nikotynowa terapia zastępcza, tzn. podawanie nikotyny w kontrolowanych dawkach w formie gumy do żucia lub plastrów, przynosi najlepsze efekty.

12 Pomocne w zaniechaniu palenia tytoniu są preparaty o znanej zawartości nikotyny (np. guma do żucia, plastry nikotynowe). Jest to tak zwana zastępcza terapia nikotynowa. Zawarta np. w gumie do żucia nikotyna pozwala łagodzić objawy głodu nikotynowego takie jak:   pragnienie nikotyny drażliwość frustracja gniew lęk trudności w koncentracji niepokój bezsenność.

13 KONIEC ;D SLAJD PRZYGOTOWALI: G. KLAJA M.FLASZ KL. III C MUZYKA:
MICHAEL JACKSON : „SMOOTCH CRIMINAL”

14 ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO

15 Wykonawca: Edyta Momot
Prezentacja pt. "Palenie papierosów szkodzi zdrowiu'' Wykonawca: Edyta Momot

16 Palenie szkodzi zdrowiu!

17

18 Oto papieros:

19

20 Dlaczego nie powinniśmy palić?

21 Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu!

22 Obecnie znanych jest około 5000 składników, które występują w dymie tytoniowym !

23 Nikotyna wywiera szkodliwy wpływ na wiele narządów…
A w szczególności na serce!

24 Czy warto palić papierosy?

25

26 Od kiedy papierosy pojawiły się na rynku zawładnęły ludzkością
Od kiedy papierosy pojawiły się na rynku zawładnęły ludzkością. Palenie to najczęstsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju.

27 Osoby palące z pewnością stwierdzą, że palenie relaksuje, uspokaja
Osoby palące z pewnością stwierdzą, że palenie relaksuje, uspokaja. Młodzież pali, bo koledzy palą, a oni nie chcą się czuć gorsi. Do palenia zachęcają także kolorowe reklamy.

28

29

30 Palić czy nie palić ?

31 Nałóg palenia papierosów, dotyczy ogromnej grupy naszego społeczeństwa
Nałóg palenia papierosów, dotyczy ogromnej grupy naszego społeczeństwa. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie dnia bez papierosa. Na szczęście coraz częściej widzimy znaki zakazu palenia. To dobrze.

32 Co to jest papieros?

33 Papieros to… Papieros to jednorazowa dawka nikotyny dymu i substancji smolistych.

34 Nie pal przy dzieciach!

35

36 Pamiętaj! ,,Liczy się życie , a nie śmierć!’’

37

38 Dziękuję za obejrzenie prezentacji!
Pamiętajcie! Te wszystkie informacje przydadzą Wam się w codziennym życiu. Dziękuję za obejrzenie prezentacji! Edyta Momot

39 ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO

40 Prezentacja przygotowana przez Krzysztofa Dudkiewicza i Łukasza Laska
Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu

41 Palenie szkodzi zdrowiu

42 Nie bierzmy przykładu !!!

43 Jeżeli niektórym ludziom rak płuc nie przemawia do rozsądku to
Jeżeli niektórym ludziom rak płuc nie przemawia do rozsądku to...najbardziej podstawowym negatywnym skutkiem palenia jest zapach. TEN ZAPACH ŚMIERDZI. Przy zachowaniu najbardziej rygorystycznych zasad higieny, zapachu papierosów po prostu nie da się pozbyć. Pozostaje on na skórze, ubraniu, w mieszkaniu czy samochodzie.

44

45

46 Palenie negatywnie wpływa na zęby, paznokcie oraz cerę
Palenie negatywnie wpływa na zęby, paznokcie oraz cerę. Po co męczyć się z papierosami, skoro będziemy musieli wydać potem majątek na zabiegi kosmetyczne i wybielanie zębów?

47

48 Skutki palenia

49

50

51

52

53 Niektórzy mogą zająć jego miejsce

54 Wszyscy palacze tracą zdrowie , ale nie tylko, zatruwają też płuca swoich przyjaciół, kolegów, którzy nie palą!!! Każdy mądry człowiek, który dba o swoje zdrowie po obejrzeniu tych slajdów, ---- PRZYNAJMNIEJ---- spróbuje rzucić palenie!!!!!

55 ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO

56 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "ŻYJMY W ŚWIECIE WOLNYM OD DYMU NIKOTYNOWEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google