Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTORZY: Barbara Tokarska Paweł Krupa Jakub Nowak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTORZY: Barbara Tokarska Paweł Krupa Jakub Nowak."— Zapis prezentacji:

1 AUTORZY: Barbara Tokarska Paweł Krupa Jakub Nowak

2 Papieros to wyrób tytoniowy składający się z rurki, cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.

3 Tlenek węgla (czad) – jest to trujący, bezbarwny i bezwonny gaz, powstaje on podczas spalania tytoniu. Łącząc się z hemoglobiną krwinek czerwonych utrudnia transport tlenu do tkanek.Powoduje to niedotlenienie organizmu, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Substancje drażniące – powodują stany zapalne błon śluzowych, objawiające się charakterystycznym kaszlem. Substancje smołowate – tworzą się one podczas spalania tytoniu, wywołują : raka języka, krtani, płuc, pęcherza moczowego

4

5 Rak : Płuc Jamy ustnej Gardła Krtani Pęcherza moczowego Stany zapalne oraz wrzody żołądka Choroba wieńcowa Przewlekłe zapalenia oskrzeli Rozedma płuc Uszkodzenia płodu

6 Zwiększa trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu; Powoduje wzrost ciśnienia i przyspiesza akcję serca; Podczas palenia dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy; Zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego; U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg; Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Skóra ludzi 40-letnich, którzy od dawna palą, jest taka sama jak skóra 70-latków, którzy nigdy nie palili Ok. 4 mln dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego.

7 Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w papierowej koszulce jest procesem chemicznym. W jego wyniku powstaje wiele groźnych trucizn. Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze

8 Nikotynizm, czyli nałóg palenia tytoniu powodujący przewlekłe (rzadziej ostre) zatrucie nikotyną, jest najczęściej występującym uzależnieniem wśród dzieci i młodzieży (67,1%). Wśród młodzieży palącej, ponad 50 % pali kilka lub kilkanaście papierosów dziennie.

9 Duży wpływ na palenie tytoniu przez młodzież ma moda na ten nałóg oraz stosunek społeczeństwa do zjawiska palenia, które jest przykładem niekonsekwencji i sztucznego procesu wychowania. Mechanizm palenia u dorastającej młodzieży wiąże się z potrzebą demonstrowania dorosłości, która przybiera często formy patologiczne. Motywami bywa naśladownictwo, bądź dostosowanie się do palących rówieśników w celu uzyskania ich aprobaty, a równocześnie dodania pewności siebie.

10 Bierne palenie polega na wdychaniu dymu z papierosów palonych przez innych ludzi. Obejmuje ono dym tytoniowy z palącego się papierosa oraz dym wydychany przez osobę palącą. Zawiera on te same trucizny, które wdychają palacze. Dym papierosowy zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych w formie drobnych cząsteczek i gazów, z których wiele jest szkodliwych.

11 Dzieci palaczek są znacznie bardziej podatne na schorzenia dróg oddechowych i płuc Unikaj więc zadymionych pomieszczeń, wybieraj w restauracjach sale dla niepalących

12 Aż 30% kobiet w ciąży pali, niszcząc swoje dziecko. Kobieta, która będzie matką, nie powinna palić. Palący rodzice nie powinni palić w obecności dzieci. Każdy dom, gdzie są dzieci, musi stać się wolny od dymu tytoniowego. Pamiętaj też o innych swoich najbliższych. Przestań palić, aby oni nie stali się ofiarami Twojego nałogu.

13 Palenie papierosów przypomina rosyjska ruletkę: nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginać... Jedyne pytania to: kto i kiedy? W Polsce wśród,,przegrywających" młodych mężczyzn (30 - 50 lat) co drugi jest ofiarą palenia. Każdy palacz, który chce żyć lepiej i dłużej, powinien rzucić palenie. Każdy palacz może to zrobić! Większość ekspalaczy twierdzi, że aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Najtrudniej jest zacząć: zrozumieć, że palenie jest biologicznym nonsensem. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I Ty możesz wygrać zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa, wyzwolenie, wolność i bezpieczeństwo.

14 Nie istnieje cudowna recepta na zaprzestanie palenia. Jest tyle sposobów, ilu eks-palaczy. Ty także musisz znaleźć swoją drogę, abby rozstać się z nałogiem. Po świecie chodzą dziesiątki milionów ludzi, którym się to udało. W Polsce, co czwarty dorosły mężczyzna to były palacz. Dołącz do nich.

15 Po 20 minutach: tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy Po 8 godzinach: poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zmaleje. Po 1 dniu: ciśnienie krwi i tętno spada do normalnego poziomu, mogą wystąpić objawy abstynenckie (nadmierna nerwowość, bóle głowy, trudności z koncentracją), wzrasta apetyt. Po 2 tygodniach: stabilizuje się układ krążenia, poprawie ulega funkcja układu oddechowego nawet o 30%, podwyższa się poziom tolerancji wysiłku.

16 Po 6 miesiącach: poprawia się funkcja układu odpornościowego, organizm łatwiej zwalcza infekcje, ustępuje apetyt na słodkie potrawy, regenerują się rzęski w drogach oddechowych, cera ulega odświeżeniu. Po 1 roku: obniża się ryzyko zawału mięśnia sercowego, znacznie zmniejsza się niebezpieczeństwo powrotu do nałogu. Po 5 latach: ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc. Po 10 latach: ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jest takie samo, jak osób niepalących.

17

18 Badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie papierosów light nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. W USA udaje się rzucić palenie ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

19 Na koniec mamy dobre wiadomości dla długoletnich palaczy: nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia; nawet po czterdziestu czy pięćdziesięciu latach palenia Twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody

20


Pobierz ppt "AUTORZY: Barbara Tokarska Paweł Krupa Jakub Nowak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google