Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALOJZY LYSKO „Ogólny charakter Ślązaka, odznacza się ufnością, otwartością i serdecznością” O. Kolberg.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALOJZY LYSKO „Ogólny charakter Ślązaka, odznacza się ufnością, otwartością i serdecznością” O. Kolberg."— Zapis prezentacji:

1 ALOJZY LYSKO „Ogólny charakter Ślązaka, odznacza się ufnością, otwartością i serdecznością” O. Kolberg

2 POSEŁ NA SEJM V KADENCJI
OJCIEC RODZINY ŚLĄZAK NAUCZYCIEL SPOŁECZNIK PISARZ i LITERAT DZIAŁACZ SAMORZĄDOWY POSEŁ NA SEJM V KADENCJI

3 Oskar Kolberg powiedział kiedyś, że charakter ogólny Ślązaka odznacza się otwartością, ufnością i serdecznością. Jest wytrwały i skłonny do nauki. Taki też jest nasz gość, który po zdobyciu dyplomu magistra administracji, podjął systematyczną pracę samokształceniową i badawczą, ze szczególnym uwzględnieniem etnografii, historii sztuki, muzyki i literatury Górnego Śląska. Zdobyta wiedza przyniosła mu sukcesy w wielu konkursach literackich, radiowych, teleturniejach i przeglądach. Zgodnie z ideą Alberta Eisteina, według którego jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym , dobrym przykładem, bohater naszego spotkania pracował jako wykładowca, a następnie dyrektor Szkoły Górniczej i Technikum Górniczego w Lędzinach.

4 MAGISTER ADMINISTRACJI
UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

5 Zasadniczej Szkole Górniczej Kopalni „Ziemowit”
Dyrektor Technikum Górniczego w Lędzinach Wykładowca  w Zasadniczej Szkole Górniczej Kopalni „Ziemowit” w Lędzinach

6 Oddając się służbie społecznej i samorządowej hołdował zasadzie, żeby tak znaczyło tak, a nie oznaczało nie. Nadal jest działaczem wielu organizacji społecznych. Był delegatem gminy Bojszowy do Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego, jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, pracuje w Komisji Edukacji, Nauki i Kultury oraz w Komisji Bezpieczeństwa i obronności. Był posłem na sejm V kadencji.

7 RADNY SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
POSEŁ NA SEJM V KADENCJI

8 Będąc reprezentantem szerokiej wspólnoty kulturowej, której na imię Śląsk, nasz Gość stał się jednocześnie jej aktywnym propagatorem. Jako kierownik artystyczny zespołu folklorystycznego „Bojszowianie”, podniósł jego poziom artystyczny, rozszerzył repertuar o formy teatralne, a także napisał scenariusze i wyreżyserował kilka widowisk obrzędowych, np. „Narodziny chleba”. Angażuje się w organizację wystaw o tematyce regionalnej. Współpracuje od lat z Radiem Katowice. Uczestniczy i pomaga w przygotowaniu konkursu „Po naszemu czyli po śląsku”. Jest jurorem i współorganizatorem „Śląskiego śpiewania” oraz wielu innych konkursów i festiwali lokalnych. Ciekawe prelekcje z historii i kultury Górnego Śląska prowadzi w szkołach, czego dowodem jest jego obecność wśród nas.

9 KIEROWNIK ARTYSTYCZNY
ZESPOŁU „BOJSZOWIANIE”

10 Jako publicysta i literat opublikował setki artykułów, szkiców literackich w wielu pismach lokalnych i regionalnych. Jego dokonania zamieszczały na swoich stronach „Dziennik Zachodni”, „Tak i nie” oraz Echo Tyskie. Był współzałożycielem i pierwszym redaktorem gazety „Rodni” oraz zainicjował wydawanie serii „Zeszytów bieruńskich”. Ponadto, od roku 1984 redaguje poczytny rocznik pt. „Kalendarz Górniczy Kopalni Ziemowit”. Nasz Szanowny Gość napisał, zredagował, bądź wydał kilkanaście książek. Ich tytuły, np. „Duchy i duszki bojszowskie”, „Echa pszczyńskiego lasu”, czy „Klechdy pszczyńskie”, świadczą o ogromnym przywiązaniu do ojcowskiej ziemi. Pan Alojzy Lysko podjął się także zobrazowania przeżyć i bolesnych doświadczeń Górnoślązaków wcielonych podczas II wojny światowej w szeregi Wermachtu. W ten sposób powstał tryptyk powieściowy pod wspólnym tytułem „Duchy wojny”.

11 „Klechdy pszczyńskie” „Duchy i duszki bojszowskie”
Autor kilkunastu książek. Kilka z nich to: „Klechdy pszczyńskie” „Duchy i duszki bojszowskie” „Echa pszczyńskiego lasu”

12 „ DUCHY WOJNY” dziennik żołnierski 1942-1944
Najnowsze dzieło pana Alojzego jest obrazem przeżyć i cierpień Górnoślązaków, wcielonych w szeregi Wermachtu w czasie II Wojny Światowej.

13 ALOJZY LYSKO „DUCHY WOJNY” dziennik żołnierski


Pobierz ppt "ALOJZY LYSKO „Ogólny charakter Ślązaka, odznacza się ufnością, otwartością i serdecznością” O. Kolberg."

Podobne prezentacje


Reklamy Google