Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
Katolickie Gimnazjum im. św. St. Kostki w Szczecinie ID grupy: 98/75_MF_G1 Kompetencja: Matematyka i fizyka Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: semestr drugi 2009/2010

3 Spis Treści: Cele projektu Prezentacja grupy projektowej
Co to jest objętość i gęstość? Przykładowe gęstości substancji Jednostki gęstości Legenda o Archimedesie Doświadczenia Podsumowanie

4 Cele projektu Podstawowym celem projektu realizowanego w drugim semestrze roku szkolnego 2009/2010 jest poszerzanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie matematyki i fizyki. Celem prezentacji jest podsumowanie wiedzy zebranej podczas zajęć pozalekcyjnych Uczniowskiej Grupy Projektowej prowadzonej przez panią Teresę Borkowską, a także wykładach pokazowych w szkole prowadzonych przez kadrę uczelni wyższych.

5 Grupa podstawowa i rezerwowa

6 Powierzone funkcje w grupie:
Lider : Marta Żołnowska Zastępca: Oskar Lewandowski Kronikarz: Sara Humańska Zastępca: Zuzanna Buchowska

7 Jak myślisz co będzie miało większą objętość
Jak myślisz co będzie miało większą objętość ??? Kilogram pierza czy kilogram stali

8 ??? Gęstość i objętość ??? Objętość jest Miarą przestrzeni, którą zajmuje dane ciało w przestrzeni trójwymiarowej. W Układzie Si jednostką objętości jest metr sześcienny, jednostka zbyt duża do wykorzystania w życiu codziennym. Z tego względu najpopularniejszą w Polsce jednostką objętości jest jeden litr (l) (1 l = 1 dm3 = 0,001 m ³).

9 ??? Gęstość i objętość ??? Gęstość (masa właściwa) – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości. W przypadku substancji jednorodnych porcja ta może być wybrana dowolnie; jeśli jej objętość wynosi V a masa m, to gęstość substancji wynosi:

10 Jednostki gęstości w układzie SI
Kilogram na metr sześcienny (kg/m³) Kilogram na decymetr sześcienny (kg/dm³) Gram na centymetr sześcienny (g/cm³) Miligram na metr sześcienny (mg/m³) Ponieważ 1 L = 1 dm³, możemy utworzyć jeszcze inne jednostki : Kilogram na litr(kg/L) Gram na mililitr (g/mL)

11 Gęstość substancji zależy od temperatury i ciśnienia przykład gęstości wody 1 ATM

12

13 Archimedes ok. 287-212 p.n.e. Źródło: http://pl.wikipedia.org
Władca Syrakuz, Hieron II, powziął podejrzenie, że złotnik, któremu powierzono wykonanie korony ze szczerego złota, sprzeniewierzył część otrzymanego na to kruszcu i w zamian dodał pewną ilość srebra. W celu rozwiania trapiących go wątpliwości zwrócił się do Archimedesa z prośbą o ustalenie, jak sprawa ma się naprawdę. Pewnego razu Archimedes, zażywając kąpieli w wannie i nieustannie rozmyślając nad powierzonym mu zadaniem, zauważył, że poszczególne członki jego ciała są w wodzie znacznie lżejsze niż w powietrzu. Nasunęło mu to myśl, że istnieje określony stosunek między zmniejszeniem się ciężaru ciała zanurzonego, a ciężarem wypartego płynu. Zachwycony prostotą własnego odkrycia wybiegł nago z wanny z radością krzycząc Heureka ! Heureka!, co znaczy po grecku Znalazłem! . Stanąwszy przed obliczem Hierona, Archimedes łatwo wykazał fałszerstwo złotnika. Okazało się bowiem, że korona, niby szczerozłota, wyparła więcej cieczy, niż równa jej co do wagi bryła złota, co oznacza, że miała większą objętość, a więc mniejszą gęstość – nie była ze złota. Źródło:

14 Doświadczenie 1: gęstość Cieczy
Jajko w wrzucone do czystej wody spadło na dno, gdyż jego gęstość była większa od gęstości wody, natomiast gęstość wody z solą była większa niż gęstość jajka dlatego jajko wypłynęło na powierzchnię.

15 Doświadczenie 2: Gęstości różnych cieczy ( miód, płyn do mycia naczyń, woda z barwnikiem, oliwa, alkohol z barwnikiem)

16 Doświadczenie 3: Ile odważników jest w menzurce
Doświadczenie 3: Ile odważników jest w menzurce??? Dane: V1=400 ml V2 = 890 ml ∆V= 490 ml m=50 g

17 Doświadczenie 4: Pepsi i pepsi light
W kolejnym doświadczeniu pokazaliśmy, że dwie puszki z napojem o takiej samej objętości wrzucone do wody zupełnie inaczej się zachowały. Dlaczego tak się stało???

18 Wnioski z Doświadczenia 4
Obie gęstości są większe niż gęstość wody, ale zwykła pepsi ma większą gęstość niż pepsi light. Dlatego pepsi spadła na dno a pepsi light uniosła się ponad dno. Ważne jest by zauważyć, że nie wypłynęła zupełnie na powierzchnię wody. Stałoby się tak, gdyby jej gęstość była < 1

19 Podsumowanie Matematyka i Fizyka okazały się bardzo przyjemnymi naukami. Doświadczenia i rozwiązywane zadania dostarczyły nam wiedzy i dużo radości. Również poprzez pracę w grupach i e-learning jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

20 Literatura: Tablice fizyczne i chemiczne; Praca zbiorowa; Wydawnictwo: Jacek Olesiejuk Tablice fizyczne, chemiczne, astronomiczne; Wasiak Andrzej; wyd. KRAM Ilustrowany słownik fizyczny, Red: Edward Jacek Gorzelańczyk, Juliusz Renz Strony internetowe:

21 Dziękujemy za uwagę

22


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE Nazwa szkoły:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google