Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Górnik Zawód niezwykły Przygotował: Michał Biśtyga.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Górnik Zawód niezwykły Przygotował: Michał Biśtyga."— Zapis prezentacji:

1 Górnik Zawód niezwykły Przygotował: Michał Biśtyga

2 Encyklopedycznie Górnictwo, dział techniki obejmujący całokształt procesów związanych z wydobywaniem z ziemi kopalin użytecznych, ich przeróbką (wzbogacanie kopaliny) w celu racjonalnego wykorzystania i dostosowania do potrzeb użytkowników.

3 Kwalifikacje Wiele osób do tej pory wyobraża sobie górnika jako mężczyznę z kilofem. Jednak aby móc zostać zatrudnionym w tym zawodzie należy przejść specjalistyczne szkolenia i wykazać się wysoką odpornością umysłową ze względu na pracę głęboko pod ziemią.

4 Przywileje Z powodu niebezpieczeństwa zawodu od wieków nadawano górnikom rozmaite przywileje. Kiedyś była to możliwość noszenia mundurów(zachowana do dziś). Teraz jest to np. wcześniejsza i wyższa niż standardowa emerytura.

5 Stopnie górnicze Praca w tak trudnych warunkach, musi być koniecznie bardzo dobrze zorganizowana. To dlatego istnieją poszczególne stopnie górnicze, które można nadawać ze względu na wykształcenie i doświadczenie w zawodzie.

6 Górnictwo w Polsce Na Śląsku jest zatrudnionych ponad osób w ok. 30 kopalniach. Oprócz tego firmy które kooperują z górnictwem zatrudniają kilka razy więcej osób. Obecnie z węgla pochodzi ok 90% wytwarzanej w Polsce energii.

7 Katastrofy górnicze Bardzo często słyszy się o różnych wypadkach w kopalniach. Mimo ciągłego rozwoju techniki to nadal bardzo niebezpieczna praca. Mimo to, głośna akcja ratownicza w Chile, pozwala mieć nadzieję, na spadek ofiar śmiertelnych w tym zawodzie.

8 Katastrofy w Polsce  W ciągu minionych 30 lat w polskim górnictwie węgla kamiennego doszło do kilkunastu poważnych katastrof; w każdej z nich zginęło od kilku do ponad 30 osób - w sumie od 1974 r. życie straciło w nich ponad 150 górników.

9 Tradycja górnicza Górnicy zawsze cechowali się przywiązaniem do swojego warsztatu pracy. Warunki pracy zmuszały do solidarności zawodowej i wzajemnej pomocy. To w górnictwie narodziła się idea „puszek” brackich, które działały na zasadzie dzisiejszego ubezpieczenia.

10 Mundury Chlubą górników jest ich przywilej do noszenia mundurów. Są to nie tylko stroje robocze, lecz także galowe.

11 Szkoły Polskie Dyplom magistra inżyniera górnika można uzyskać na trzech uczelniach w Polsce: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnice Śląskiej w Katowicach oraz Politechnice Wrocławskiej (na Wydziale Górniczym).

12 Galeria

13


Pobierz ppt "Górnik Zawód niezwykły Przygotował: Michał Biśtyga."

Podobne prezentacje


Reklamy Google