Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZŁOWIEK RENESANSU – MICHAŁ ANIOŁ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZŁOWIEK RENESANSU – MICHAŁ ANIOŁ"— Zapis prezentacji:

1 CZŁOWIEK RENESANSU – MICHAŁ ANIOŁ
Robert Gałek II E

2 W czasach młodości Michał Anioł urodził się jako Michelangelo Buonarroti 6 marca 1475 roku w Caprese, małym miasteczku niedaleko Florencji. Był synem Lodovica Buonarrotti i Francesci Miniato del Sera, miał starszego brata Leonarda. Jako niemowlę jeszcze został oddany pod opiekę żonie kamieniarza Francesco Granacciego, gdyż jego matka, osoba bardzo młoda i niedoświadczona, nie dawała sobie rady z wychowywaniem dwójki małych dzieci. Dużą więc część swojego dzieciństwa spędził z daleka od domu i rodziny. „Wielkie to narodziny : horoskop mówił, że skoro spotkają się trzy planety : Merkury, Wenus i Jowisz to dziecko musi być szlachetnego i wzniosłego umysłu, zwłaszcza zaś w tych sztukach, co są rozkoszą zmysłów, jak malarstwo, rzeźba i architektura” Michał Anioł już od wczesnych lat młodzieńczych pragnął zostać artysta, jednak jego ojciec nie chciał się na to zgodzić. Gdy chłopiec miał 13 lat, po wielu namowach, przekonał ojca i przyłączył się do pracowni malarskiej braci Ghirlandio, gdzie miał spędzić 3 lata. Jednak po dwóch latach nauczył się już wszystkiego, a swoimi zdolnościami przewyższył nawet nauczycieli. Wtedy postanowił studiować rzeźbiarstwo.. Ogród księcia Florencji, Wawrzyńca Wspaniałego, był do tego najlepszym miejscem. Książę był pierwszym mecenasem Michała Anioła, a także jego wielkim przyjacielem. Wkrótce stało się jasne, że Michał Anioł ma ogromny talent rzeźbiarski, , wzbudzający zazdrość wśród innych artystów.

3 Jednym z pierwszych dzieł młodego, bo zaledwie 17-letniego Michała Anioła była wykonana w marmurze WALKA CENTAURÓW I PORWANIE DEJANIRY. Dzieło to do dnia dzisiejszego można obejrzeć w jego domu we Florencji.

4 Kiedy zmarł Lorenzo, Michał Anioł przez krótki czas mieszkał u jego syna Piera. Później postanowił opuścić Florencję i pojechał do Bolonii. Tam spotkał Giovanniego Bentivoglio, na zlecenie którego wykonał dwie figury: ŚW. PETRONIUSZA i ANIOŁA KLĘCZĄCEGO Z LICHTARZEM W RĘKU, za co otrzymał trzydzieści dukatów. Rzeźba przedstawiająca św. Petroniusza w Bazylice San Dominico w Bolonii

5 Kolejny etap podróży - Rzym
O Rzymie mówiono, że jest to miasto z szerokim polem do popisu dla wszystkich talentów. Messer Jacopo Galli, szlachcic rzymski, polecił mu wykonanie do swojego domu Bacchusa z marmuru wielkości dziesięciu stóp zgodnego ze starożytnymi opisami: „...twarz wesoła, oczy zmysłowe, jakie zazwyczaj bywają u tych, którzy żyją pod przemożną władzą miłości wina. W prawej ręce trzyma czaszę, jakby pragnąc pić, z tego też względu opasał głowę girlandą winorośli. Na lewym ramieniu ma ów Bacchus skórę tygrysa, zwierzęcia jemu poświęconego. W tymże ręku trzyma winne grono, które mały satyrek, u stóp jego umieszczony, zajada po kryjomu...”

6 PIETA WATYKAŃSKA - Bazylika św. Piotra
Dalsza twórczość w Rzymie W 1497 r. Michał Anioł pracując dla Kościoła, który był bogaty i mógł pozwolić sobie na drogi marmur, w którym rzeźbił artysta. Pierwsze zamówienie pochodziło od kardynała Jean’a Bilheres de Lagrualas. Michał Anioł wyrzeżbił dla niego pomnik nagrobny – Pietę , czyli św.Marię trzymającą na kolanach zdjętego z krzyża Chrystusa. PIETA WATYKAŃSKA - Bazylika św. Piotra PIETA FLORENCKA - Museo dell'Opera del Duomo, Florencja

7 Powrót do Florencji W 1501 roku Michał Anioł wrócił do Florencji, gdzie na zamówienie władz miasta wyrzeźbił Dawida – mierzący 4 metry marmurowy posąg bohatera biblijnego

8 I znowu w Rzymie W 1505 papież Juliusz II wezwał go do Rzymu, aby artysta wybudował mu grobowiec z 40 posągami. Juliusz II zmienił jednak plany, już po przyjeździe artysty do Watykanu, co bardzo rozgniewało Michała Anioła. Papież polecił artyście przemalowanie sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Michał Anioł początkowo się opierał i protestował, ale w końcu nie mógł odmówić. Namalowanie fresków zajęło mu 4 lata. Była to wyczerpująca praca na wysokości 20 m nad ziemią. Freski przedstawiają historię stworzenia świata według Biblii.

9 Dalej Rzym W latach wykonywał nowe zamówienie Medyceuszy, budowę i wyposażenie Nowej Zakrystii w S. Lorenzo, którą miał przekształcić w mauzoleum rodu. Powstały tu rzeźby alegoryczne Giuliana de' Medici i Lorenza de' Medici, leżące postacie czterech pór doby: Dnia, Nocy, Poranku i Zmierzchu, a także Madonna, którą ukończył w 1534 roku. Równolegle do tych prac artysta projektował w sąsiedztwie bibliotekę Laurenziana z niezwykłym manierystycznym przedsionkiem. nagrobek Giuliana di Piera de' Medici Vita activa, Noc i Dzień nagrobek Lorenza II di Piera de' Medici Vita contemplativa, Zmierzch i Jutrzenka (Poranek)

10 Sąd Ostateczny W 1536 r. Michał Anioł dostał zlecenie od Papieża Klemensa namalowania sceny Sądu Ostatecznego na ścianie ołtarzowej Kaplicy Sykstyńskiej. Uważał, że rozmaitość i wielkość przedmiotu dostarczą pola Michałowi Aniołowi do pokazania własnej potęgi. Paweł III był tego samego zdania i rozkazano rozpocząć prace. W dziele tym Michał Anioł wyraził wszystko to, co może zrobić sztuka malarska, nie pomijając żadnego ruchu, czy postawy . Widzimy tu i anioły i ludzi wychodzących z grobów, Syna Bożego w majestacie i złe duchy, apostołów i świętych pańskich. Można powiedzieć, że oprócz boskiej kompozycji przedmiotu widzi się to wyobrażenie tego wszystkiego, co z ciała ludzkiego może zrobić natura. Malowidło jest ciemne i ponure, w przeciwieństwie do radosnego i kolorowego sklepienia.

11 Fresk w Kaplicy Sykstyńskiej - Sąd Ostateczny

12 Dalsze dzieła 1555 artysta rozpoczął prace nad nigdy niedokończoną Pietą Rondadini , a w 1561 roku zaprojektował kopułę kościoła św. Piotra w Watykanie.

13 Śmierć MMichał Anioł zmarł w roku 1564, 18 lutego, w wieku 89 lat. Uznawany jest za jednego z największych artystów wszechczasów. Jego dzieła mówią nam jak ponad 400 lat temu żyli ludzie, widzimy w nich świat osobistych radości i smutków autora. „I tak chciałem złożyć przed światem świadectwo ileż wart był jako twórca i ile pięknych pomysłów zrodziło się w tym boskim duchu. I na tym kończę... „ Znak trzech kół na grobie Michała Anioła

14 Źródła: Galeria google


Pobierz ppt "CZŁOWIEK RENESANSU – MICHAŁ ANIOŁ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google