Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BATERIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BATERIE."— Zapis prezentacji:

1 BATERIE

2 Powstają one w głównej mierze jako odpad wytwarzany przez gospodarstwa domowe. Baterie i akumulatory małogabarytowe zużywane są także w budownictwie, energetyce, handlu, łączności, transporcie i usługach serwisowych, w służbie zdrowia, w siłach zbrojnych i wszelkiego rodzaju służbach mundurowych, jak również w szkolnictwie oraz w instytucjach kulturalnych.

3 Różne rodzaje baterii

4 Świat

5 O tym, gdzie i w jaki sposób można pozbyć się zużytych baterii dowiedzą się Państwo, dzwoniąc do urzędu gminy w miejscu swego zamieszkania. W urzędzie miasta możemy dowiedzieć się wielu informacji o bateriach.

6 WYWIAD

7

8 Środowisko

9 Ważnym problemem do rozwiązania, w zakresie gospodarki odpadami jest zapobieganie powstawaniu i unieszkodliwianie odpadów nazywanych popularnie niebezpiecznymi.  Stopień szkodliwości tych odpadów jest bardzo zróżnicowany. Zależy on od ich składu chemicznego, rodzaju i wielkości emisji, cech fizycznych i innych właściwości. Największa masa odpadów niebezpiecznych powstaje w wyniku działalności przemysłu. W wyniku badań prowadzonych w wielu regionach kraju stwierdzono, iż odpady niebezpieczne występują także w strumieniu zmieszanych odpadów komunalnych, w których stanowią ok. 2 % masy. Właśnie w tej frakcji odpadów komunalnych występują zużyte i przeterminowane akumulatory i baterie, które nie zostały wcześniej zebrane selektywnie.

10 DRZEWA

11 BUDOWA BATERII Z III w. pne

12 A-walec miedziany, B- korek bitumiczny, C- naczynie ceramiczne,
                                                            A-walec miedziany, B- korek bitumiczny, C- naczynie ceramiczne, D- pręt żelazny, E - elektrolit

13 Volt i Galvani

14

15

16 HISTORIA Kolejne lata to: 1956 - wdrożenie pierwszej baterii 9 V
pierwsze baterie niklowo-kadmowe do tranzystorowych odbiorników radiowych opracowanie standardów baterii alkalicznych pierwsze baterie do urządzeń miniaturowych (słuchawki, zegarki itp.) opracowanie technologii produkcji baterii litowych (ich wdrożenie - z początkiem lat 90.) produkcja baterii tytanowych.

17 Jak zachęcać mieszkańców do selektywnego zbierania zużytych baterii ?
informacja i edukacja to podstawowe czynniki stymulowania uczestnictwa, przy czym promocję zbiórki baterii dobrze jest wkomponować w ogólny plan gospodarki odpadami w gminie w krajach, w których selektywna zbiórka odpadów prowadzona jest od dłuższego czasu jak również w niektórych polskich miastach] pracownicy specjalnie wyznaczeni w tym celu obserwują rezultaty zbiórki, wykrywają błędy i/lub niski udział w systemie, spotykają się z mieszkańcami udzielając im niezbędnych wyjaśnień w celu uniknięcia błędów i zwiększenia ich motywacji, specjalnymi działaniami należy objąć grupy takie jak dozorcy, studenci, turyści, firmy sprzątające i konserwujące, stowarzyszenia osiedlowe i organizacje handlowe. duże znaczenie ma informacja zwrotna do obywateli w celu informowania ich o poprawie wyników, a także o popełnianych błędach.

18 RECYKLING

19 Recykling to wykorzystanie odpadów
Recykling to wykorzystanie odpadów. Materiały, z których wykonane są zużyte przedmioty wykorzystuje się w całości lub części. W obecnych czasach gwałtownie przybywa odpadów. Kiedy beztrosko wyrzucamy niepotrzebne już rzeczy, nic tylko zanieczyszczamy środowisko, lecz także marnotrawimy cenne surowce Ziemi. Recykling w znacznym stopniu pozwala zaradzić tym problemom.

20 Recykling ma wiele zalet:
opóźnia zapełnianie się wysypisk odpadów, ogranicza ilość szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów, ogranicza emisję zanieczyszczeń do powietrza, ogranicza wydobycie surowców naturalnych potrzebnych do produkcji oszczędza zużycie energii do potrzebnej do wydobycia surowców

21 W niektórych gminach, na osiedlach w miastach postawione są pojemniki oznakowane odpowiednimi kolorami: - w niebieskich pojemnikach składamy gazety, papier, zeszyty, opakowania papierowe, kartonowe, tekturę. Nie możemy tam składować opakowań papierowych z domieszką innych tworzyw (np. kartony po sokach, mleku itp.), kalki, celofanu. - białe i zielone pojemniki na szkło (białe i kolorowe) służą do składowania butelek, słoików, innych pojemników bez domieszek innych produktów. Nie wrzucamy tam porcelany, szyb samochodowych, szkła zbrojeniowego, świetlówek i żarówek, luster. - pomarańczowe pojemniki służą do składowania odpadów plastikowych: butelek typu PET, woreczki foliowe, torby plastikowe, umyte woreczki po mleku. Nie wrzucamy butelek po szamponach, olejach, po środkach chemicznych, styropianu. Czasami stoją specjalne pojemniki do metali / aluminium - tam wrzucamy puszki po napojach, piwie, folię aluminiową, puszki po jarzynach, kapsle z butelek, puszki po konserwach. Nie wrzucamy opakowań po dezodorantach, piance do golenia, po środkach chemicznych, baterii.

22

23

24 Baterie a środowisko W bateriach, by mogło zostać wytwarzane napięcie, zachodzą skomplikowane reakcje chemiczne. Bierze w nich udział szereg pierwiastków - zależnie od typu i rodzaju baterii. Dodatkowo w konstrukcji baterii używa się szeregu substancji zapewniających bezpieczeństwo i ich funkcjonalność. Część z tych związków jest nieobojętna dla środowiska i jest to jeden z ważkich powodów dla których po zużyciu powinny być selektywnie zbierane i oddawane do stosownego unieszkodliwienia.

25 CHROŃ ŚRODOWISKO

26

27

28 Twórcy Prezentacji to:
Krzysztof Pryszcz Leszek Oleiniczak Witold Stylak Paweł Pasek Andrzej Rozmus Zbieranie informacji: Film: Grafika: Dźwięk: Leszek Olejniczak Twórcy Prezentacji to:


Pobierz ppt "BATERIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google