Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bieszczadzki Park Narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bieszczadzki Park Narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Bieszczadzki Park Narodowy

2 Historia Parku….. BPN jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie Polski. W chwili utworzenia w 1973 obejmował masyw Tarnicy, Krzemienia i Halicza, oraz podszczytowe partie Połoniny Caryńskiej o powierzchni zaledwie 59,55 km². Obszar parku był powiększany czterokrotnie w latach 1989, 1991, 1996 oraz Jednakże pojęcie "park narodowy" znane jest w polskich Bieszczadach znacznie wcześniej niż 1973 rok.

3 Budowa geologiczna …. Bieszczadzki Park Narodowy jest położony w Karpatach Zewnętrznych zbudowanych z utworów fliszowych należących do dwóch jednostek strukturalnych – płaszczowiny dukielskiej i płaszczowiny śląskiej. Jednostki te są zbudowane z naprzemianległych ławic skał osadowych.

4 Klimat BPN leży na granicy dwóch pięter klimatycznych:
piętra umiarkowanie chłodnego (650–1075 m n.p.m.) piętra chłodnego (powyżej 1075 m n.p.m.) Średnia temperatura roczna wynosi od 2 °C do 4 °C, a w okolicy szczytów nawet poniżej 2 °C (miesiąc najcieplejszy – lipiec, miesiąc najchłodniejszy – luty). Ilość opadów atmosferycznych mieści się w granicach od 1100–1200 mm (największe w lipcu, najmniejsze w styczniu).

5 Widok na Tarnicę

6 Połonina Caryńska

7 Beskidy Bieszczady

8 Fauna: Spośród 230 gatunków kręgowców, w parku można spotkać takie zwierzęta jak: jeleń ryś żmija żbik sarna dzik niedźwiedź brunatny wilk orzeł przedni orlik krzykliwy puchacz puszczyk uralski wąż Eskulapa

9 Ryś. – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi. Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Został opisany naukowo przez Karola Linneusza w 1758 roku pod nazwą Felis lynx. W Polsce jest gatunkiem rzadkim i chronionym.

10 Orlik krzykliwy – gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.

11 Niedźwiedź brunatny: Niedźwiedź brunatny– Sierść niedźwiedzia brunatnego jest, jak sama nazwa wskazuje, ciemnobrązowa, choć niektóre jego podgatunki mogą mieć futro jaśniejsze. Niedźwiedź jest potężnie umięśniony i bardzo silny. W pozycji wyprostowanej mierzy – w zależności od płci – od 1,8 m do 3 m. Waga poszczególnych osobników waha się od 200 do 800 kg. Niedźwiedzica wydaje na świat co dwa lata dwoje-troje niedźwiadków. Niedźwiedź żyje średnio lat. Jest wszystkożerny: żywi się nasiona i, grzybami, ślimakami, jajami ptaków, chętnie zjada miód, poluje także na zwierzynę leśną, łowi też ryby.

12 Wilk: – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, zamieszkującego lasy. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Może występować współużytkowanie części terenu przez dwie konkurujące watahy. Wilk jest wytrwałym wędrowcem, jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 km.

13 Puchacz zwyczajny: – gatunek dużego, osiadłego ptaka z rodziny puszczykowatych. Można go spotkać w północnej Afryce. Był on intensywnie tępiony w dawnych czasach, odławiano go również by służył jako przynęta przy polowaniu. Obecnie jest ptakiem rzadkim i płochliwym, jednakże jego populacja powoli się odbudowuje, ze względu na objęcie go w wielu krajach (w tym w Polsce) ochroną gatunkową i strefową.

14 Flora : Roślinność stanowi ok. 780 gatunków roślin naczyniowych, 250 gatunków mchów, 500 gatunków porostów i 1000 gatunków grzybów. Około 30 to endemiczne gatunki wschodniokarpackie, np. tojad wschodniokarpacki i tauryjski, goździk kartuzek, goździk skalny, lepnica karpacka, pszeniec biały.

15 Goździk kartuzek: – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Występuje w środkowej, wschodniej i południowej Europie, oraz w Turcji. W Polsce występuje głównie na niżu i rzadko w niższych położeniach górskich i jest dość pospolity w naturalnym środowisku. W wielu krajach, także w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.

16 Tojad wschodniokarpacki:

17 Obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

18 Koniec Wykonali: Patryk Walachowski. Filip Jurga .
Szymon Pietrzyński.


Pobierz ppt "Bieszczadzki Park Narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google