Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA KONKURSOWA NR 2 GLOBALNE OCIEPLENIE BARDZO „Na serio”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA KONKURSOWA NR 2 GLOBALNE OCIEPLENIE BARDZO „Na serio”"— Zapis prezentacji:

1 PRACA KONKURSOWA NR 2 GLOBALNE OCIEPLENIE BARDZO „Na serio”

2 Atmosfera ziemska powoduje, że temperatura powierzchni ziemi jest znacznie wyższa niż bez atmosfery, a zjawisko to jest nazy-wane efektem cieplarnianym. Ocenia się, że dodanie dodatkowych absorbujących gazów, określanych gazami cieplarnianymi - takich jak metan i dwutlenek węgla, bez żadnych innych zmian, powoduje dodatkowy wzrost temperatury. Obecne badania starają się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób sprzężenia zwrotne związane ze zwiększeniem gazów cieplarnianych i zmianą ilości pyłów zawieszonych, wpłynie na temperaturę atmosfery. Naukowa opinia na temat zmian klimatu wyrażona przez Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian Klimatu (w skrócie IPCC) i poparta przez narodowe akademie naukowe krajów G8 stwierdza, że średnia globalna temperatura wzrosła o 0,6 ± 0,2 °C od końca XIX wieku i, że "przypuszczalnie większość tego ocieplenia w ostatnich 50 latach jest związane z działalnością człowieka". Opierając się na obserwacjach i używając modeli numerycznych ogólnej cyrkulacji atmosfery ocenia się (IPCC), że temperatura może wzrosnąć o 1,4 do 5,8 °C pomiędzy 1990 i 2100.

3 Średnia globalna temperatura w okresie od 1856 do 2007

4 Globalne ocieplenie CO TO JEST?
Opisuje obserwowane w ostatnich dekadach podwyższenie średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości. Czwarty Raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu przewiduje, że globalne ocieplenie wyniesie od 1,1 do 6,4 °C pomiędzy 1990 i 2100 rokiem.

5 EFEKT GLOBALNEGO OCIEPLENIA
Wzrost poziomu oceanu. Jedna z możliwych zmian związanych z globalnych ociepleniem. Wzrost temperatury spowodować może w konsekwencji zmiany w zasięgu lodowców i poziomu wód oceanicznych Wzrost zanieczyszczeń w sferze globalnej Susze Powodzie

6 Przyczyny naturalne Pojawiają się opinie, iż działalność człowieka niekoniecznie musi być przyczyną wzrostu globalnej temperatury. W historii globu ziemskiego były okresy epok ociepleń oraz epok lodowcowych, można więc spekulować, iż w bieżących latach trwa właśnie (lub rozpoczyna się) kolejna epoka globalnego ocieplenia. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę cyklów ociepleń i ochłodzeń planety wymienia się słońce i jego aktywność. Badania nad zmianami klimatu nie są czymś nowym i od bardzo dawna zmiany klimatu, a co za tym idzie możliwości osiedlania się człowieka, były analizowane przez geografów, historyków i archeologów (geografia historyczna, klimatologia). Na podstawie np. rocznych przyrostów drzew czy układu osadów w jeziorach śledzono zmiany temperatury i związane z tym zmiany poziomu wód śródlądowych, jak i transgresje morza.

7 Przyczyny naturalne Wiele prac opisuje zmiany klimatu jako globalne i zawsze obecne w historii naszej planety. Dowodem na ich globalny charakter są porównania, np. początku kwitnienia wiśni w Kyoto (notowane od wieku XVII) i zapiski o temperaturze w rejonie Paryża prowadzone w tym samym czasie, dane o transgresji morza w Holandii, przemieszczanie się wydm piasku w Walii, czy w końcu dane typowo historyczne, np. osadnictwo na Grenlandii (zielonej kiedyś wyspie), zapisy kronikarskie, dane o ilości spraw sądowych "o miedzę" kiedy opadały wody mórz i rzek, przenoszenie osad z zalewanych wysp na rzekach na pobliskie brzegi, budowanie zapór na rzekach, zapobiegających zalaniu osad (Amsterdam, Rotterdam). Interesujące są też znaleziska i dane o uprawach (zależnych od temperatury i długości sezonu wegetacyjnego), około tysiąca lat temu na ziemiach Polskich uprawiano z powodzeniem winorośl i melony.

8 Działalność człowieka
Bardzo często za przyczynę nagłego ocieplenia klimatu w ciągu minionych dwóch wieków uważa się m.in. dynamiczny rozwój przemysłu i transportu, w szczególności w okresie rewolucji przemysłowej. Gromadzenie się gazów cieplarnianych w atmosferze uniemożliwia ucieczkę nadmiaru ciepła z ziemskiej atmosfery, czynniki te powodują pogłębianie się efektu cieplarnianego (ang. greenhouse effect). Poza gazami cieplarnianymi istnieją inne mechanizmy zmian globalnej temperatury. Np. ocenia się, że wzrost ilości absorbujących pyłów zawieszonych (sadzy) w atmosferze, bez żadnej innej zmiany, spowoduje wzrost temperatury Ziemi.

9 Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych:
Co możesz zrobić? Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych: 1 Obniż temperaturę swojego kaloryfera – już nawet jeden stopień sprawi, że przeciętna rodzina może zaoszczędzić w ten sposób nawet 400 kg dwutlenku węgla. 2 Nie zostawiaj urządzeń RTV na „stand by”. Do wyłączenia używaj przycisku na telewizorze, a nie pilota. Telewizor zostawiony na „stand by” wciąż zużywa energię. Lepiej spalić kilka zbednych kalorii i podejść do urządzenia, aby je wyłączyć. Można zaoszczędzić 150 kg dwutlenku węgla rocznie. 3 Nie zostawiaj na gazie czajnika zbyt długo po zagotowaniu. Gdy tylko woda zacznie wrzeć, wyłącz gaz. Można zaoszczędzić 45 kg dwutlenku węgla. 4 Nie zostawiaj podłączonej do kontaktu ładowarki, gdy bateria telefonu jest już pełna. Można zaoszczędzić 7 kg dwutlenku węgla.

10 Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych:
Co możesz zrobić? Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych: 5 Wyłącz niepotrzebne światło w mieszkaniu i na ganku. Można zaoszczędzić 100 kg dwutlenku węgla rocznie. 6 Korzystając z energii wytwarzanej przez wiatr, słońce czy wodę przeciętna rodzina może zaoszczędzić aż 1,7 tony dwutlenku węgla rocznie !!! 7 Kupuj energooszczędne żarówki – do zaoszczędzenia około 200 kg dwutlenku węgla. 8 Wypchaj swoją zamrażarkę – im mniej wolnej przestrzeni, tym mniej energii musi ona wykorzystać do zamrożenia produktów (doskonała wymówka do zakupienia dodatkowej porcji lodów!).

11 Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych:
Co możesz zrobić? Kilka sposobów, jak zahamować emisję gazów cieplarnianych: 9 Jak najrzadziej korzystaj z samolotów, samochodów, autobusów i tramwajów. W remontowanej i rozkopanej Łodzi (albo innym mieście) i tak najszybciej przemieścisz się rowerem lub po prostu pieszo! 10 Twoja rodzina może zaoszczędzić około 90 kg dwutlenku węgla rocznie piorąc w pralce w niższej temperaturze (najlepiej około 30 stopni, zamiast 60). Na podstawie

12 Każdego dnia działalność człowieka wpływa na ocieplenie klimatu.
Obecnie nasza planeta przeżywa kryzys. Nie bądź obojętny!!!


Pobierz ppt "PRACA KONKURSOWA NR 2 GLOBALNE OCIEPLENIE BARDZO „Na serio”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google