Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DLACZEGO CORAZ CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DLACZEGO CORAZ CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?"— Zapis prezentacji:

1 DLACZEGO CORAZ CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?
ANOREKSJA I BULIMIA DLACZEGO CORAZ CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?

2 Czym jest anoreksja? Anoreksja, inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym, to chorobliwe, przymusowe wstrzymywanie się od spożywania pokarmów. Swoje podłoże ma w psychice, chora osoba stale widzi siebie za grubą, ma obsesję na punkcie wymiarów swego ciała i odczuwa niepotrzebny lęk związany z nadwagą lub otyłości.

3 Jak sie zaczyna? Chorzy początkowo ze swojej diety eliminują słodycze i pokarmy tłuste, potem węglowodany, następnie białko. Dieta staje się coraz bardziej monotonna i uboga. Przestają jeść pieczywo. Poczucie głodu nadal występuje, dlatego chore nieustannie walczą by to zagłuszyć. Często stosując preparaty wypełniające żołądek lub piją dużą ilość płynów.

4 Jakie sa jej przyczyny? Nie ma jednej jedynej przyczyny choroby. Jest ona związana z wieloma czynnikami –rodzinnymi, psychologicznymi, biologicznymi, społecznymi. Zwraca się uwagę na cechy osobowości pacjentów, wydarzenia życiowe, sytuację rodzinną, powodzenia w szkole, oczekiwania społeczne.

5 W show-biznesie panuje presja posiadania cudownego ciała, a dla wielu modelek i aktorek oznacza to po prostu bycie chudą. Młode dziewczyny mają wrażenie, że nie będą się podobać i dążą do tego, żeby wyglądać tak jak one.

6 Isabelle Caro Isabelle Caro to modelka-anorektyczka, która chorowała przez kilkanaście lat. Była zaangażowana w walkę przeciw tej chorobie. Stała się twarzą kampanii przeciw anoreksji. Niestety, jej organizm nie miał sił walczyć z infekcją płuc i zmarła pod koniec grudnia 2010 roku.

7 Jakie sa skutki? Wyniszczony organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Chora przestaje miesiączkować, zanikają piersi. Pojawiają się zaburzenia pracy układu pokarmowego, nerwowego, hormonalnego, rozrodczego. Wypadają włosy, wiotczeje skóra. Psują się zęby, chora zaczyna mieć duże bóle głowy, nie ma energii w dzień, cierpi na bezsenność, zdarzają się omdlenia. Choruje również serce.

8 Choroba może skończyć się śmiercią z wycieńczenia, zdarza się, że samobójstwem.

9 Czym jest bulimia? Bulimia to powtarzające się epizody gwałtownego objadania się, a następnie prowokowanie wymiotów bądź stosowanie środków przeczyszczających by zapobiec przyrostowi wagi. Osoby chore na bulimię zdają sobie sprawę, że cierpią na zaburzenia odżywiania się.

10 Jak sie zaczyna? Chorzy lubią rozmawiać o jedzeniu i sprawia im one tak dużą przyjemność, że traktują je jako ucieczkę od stresów i przykrości. Między okresami żarłoczności próbują w sposób bardzo rygorystyczny przestrzegać diety, często też nadużywają alkoholu i leków.

11 Jakie sa jej przyczyny? Osoby chore na bulimie mają bardzo niską samoocenę, są niestabilne emocjonalnie (ogólny niepokój, słaba odporność na stany przygnębienia, impulsywność, skłonność do  depresji, zmienność nastrojów).

12 Naukowcy odkryli, że osoby chore na bulimie nie miały właściwych wzorców odżywiania się i często też pojawiała się u nich sztywność emocjonalna podczas sytuacji stresogennych. Podobnie jak przy anoreksji, chora chce wyglądać idealnie, ale nie potrafi odmówić sobie jedzenia.

13 Jakie sa skutki? Bulimia prowadzi do zaburzeń pracy serca, osłabienia mięśni, kości i zębów, zaniku miesiączki, anemii. Częste wymioty powodują podrażnienie gardła, rany na języku i uszkodzenia szkliwa. Możliwy jest również rak krtani lub przełyku.

14 Bibliografia

15 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! Prezentację wykonały: Katarzyna Młynarczyk, III B
Weronika Tragarz, III B


Pobierz ppt "DLACZEGO CORAZ CZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄ WŚRÓD MŁODZIEŻY?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google