Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowanie: Aleksandra Tomanek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowanie: Aleksandra Tomanek"— Zapis prezentacji:

1 Opracowanie: Aleksandra Tomanek
Zaburzenia łaknienia Anoreksja Bulimia Opracowanie: Aleksandra Tomanek

2 Czy na pewno chcemy wyglądać jak one???

3 Anoreksja Anoreksja nervosa (Jadłowstręt psychiczny)
Świadome powstrzymywanie się od spożywania pokarmów; Obsesyjne pragnienie utraty masy ciała, brak łaknienia, psychiczne uzależnienie od niejedzenia.

4 Początek.. Anoreksja rozpoczyna się pozornie niegroźnym odchudzaniem, które przez długi okres nie przyciąga uwagi otoczenia i w sposób niezauważony przyjmuje kliniczną postać samobójczego zagłodzenia się. Ciało, myśl i dusza zostają trwale uwikłane w zabiegi pomniejszające masę ciała. W początkowym okresie anoreksja maskowana długo utrzymującą się sprawnością psychofizyczną pozwala chorobie rozwijać się niepostrzeżenie... Dopiero wyczerpanie mechanizmów kompensujących wielomiesięczny deficyt pokarmowy odsłania chudą prawdę.

5 ...Koniec W zaawansowanym etapie anoreksja osłabia napęd psychoruchowy, uniemożliwia zaangażowanie w dotychczasowe aktywności dnia codziennego. Anoreksja powoduje też unikanie spotkań rówieśniczych, wycofanie z ulubionych zajęć i wycofanie z obowiązków szkolnych pogłębia stan społecznej izolacji. Niewiele kobiet podejmuje decyzje o leczeniu kiedy anoreksja jest w początkowym stadium, kiedy udaje im się opanować poczucie głodu oraz dobrowolnie korygować kształt sylwetki. W miarę postępu anoreksji zmniejszają się systematycznie racje pokarmowe, część produktów zostaje całkowicie wyeliminowana. Utrata łaknienia, narastający wstręt do jedzenia oraz próby wmuszania w siebie posiłków świadczą o utracie kontroli nad jedzeniem. To właśnie miejsce wyznacza kliniczną granicę zdrowia i choroby; granicę, za którą kończy się odchudzanie, a zaczyna anoreksja.

6 Objawy Fizyczne Psychiczne: Widoczna utrata ciężaru ciała
Zanik miesiączkowania Uczucie zimna Zwolnienie akcji serca Niedokrwistość Obniżone ciśnienie krwi Zwolnienie oddechów Zasinienie dłoni i stóp Obrzęki dłoni, stóp i twarzy Meszek na skórze Sucha, łuszcząca się skóra Kruche łamliwe włosy na głowie Wypadanie włosów pod pachami, na wzgórku łonowym Trudności ze snem Wzdęcia Zaparcia Zrzeszotnienie kości-osteoporoza Śmierć Psychiczne: Drażliwość i zmienność nastrojów Spowolnienie psychoruchowe Nieadekwatne spostrzeganie kształtu i ciężaru ciała Społeczna izolacja Powrót do dziecięcych zachowań (wtórny infantylizm) Objawy

7 Leczenie Leczenie ma na celu doprowadzenie do samoakceptacji i poprawy kontaktu z otoczeniem, umiejętności wyrażania swoich uczuć, co w rezultacie umożliwia spożywanie odpowiedniego ilościowo i jakościowo pożywienia. PAMIĘTAJ! Anoreksja to choroba – potrzebna jest konsultacja medyczna i pomoc specjalisty!!!

8 Bulimia Bulimia (Żarłoczność psychiczna)
O chorobie można mówić, gdy w czasie dłuższym niż 3 miesiące, przynajmniej dwa razy w tygodniu występują ataki: objadania się czyli szybkiego jedzenie dużej ilości żywności, w czasie krótszym niż 2 godziny, po którym stosowane są różnego rodzaju środki przeczyszczające i wymioty. Chodzi tu o to żeby zaspokojenie głodu nie wiązało się z przyrostem masy ciała. Żywność w tym kontekście spełnia rolę środka uspakajającego.

9 Skutki Zdrowiu zagraża głównie nieregularny, zaburzony rytm odżywiania jak i prowokowane wymioty oraz nadużywanie środków przeczyszczających. Wymioty przez zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą doprowadzić do zaburzeń pracy mięśnia sercowego i funkcjonowania nerek. Środki przeczyszczające zaburzają pracę jelit, co w rezultacie może prowadzić po ich odstawieniu do uciążliwych zaparć. Po dłuższym okresie pojawiają się silne bóle brzucha, zaburzenia widzenia, brak koncentracji, stany hipoglikemii. Po pewnym czasie pojawiają się napady "wilczego głodu" - kiedy to jednorazowo spożywane są posiłki o energetyczności kilka - kilkanaście tysięcy kcal.

10 Leczenie Jedynym sposobem leczenia jest psychoterapia, która umożliwia chorym zrozumienie emocji prowadzących do napadów głodu i „wilczego apetytu”. Zrozumienie i samoakceptacja pomagają przetrwać przerwanie „ciągu bulimicznego” (porównywalnego do „ciągu alkoholowego”) i powrót do regularnego pięcio - posiłkowego sposobu odżywiania, odpowiedniego ilościowo i jakościowo w zależności od wieku oraz wykonywanej pracy.

11 Anoreksja i Bulimia to poważne choroby
Jeżeli znasz kogoś, kto choruje, niestety nie jesteś w stanie sam/sama pomóc chorej osobie. Porozmawiaj ze specjalistą i wspólnie postarajcie się pomóc chorej osobie. Jeżeli podejrzewasz że ten problem dotyczy właśnie Ciebie – szukaj pomocy. Anoreksja może okazać się chorobą śmiertelną.

12 Pomóc może każdy psycholog lub psychiatra.
Gdzie szukać pomocy? Pomóc może każdy psycholog lub psychiatra. Przydatne adresy Poradnia psychiatryczna dla dzieci Chorzów, Powstańców 27  Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Młodzieży Chorzów, Świętego Pawła 11 A Ośrodek Leczenia Nerwic i Zaburzeń Jedzenia ul. Asnyka 10 Gliwice (woj.śląskie) Telefon:

13 BMI = masa ciała (kg) : wzrost 2 (m2)
Sprawdź się! BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała charakteryzuje relację pomiędzy masą ciała a wzrostem. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Liczne badania epidemiologiczne wykazały, że BMI dobrze koreluje z masą tej tkanki oraz umożliwia ocenę zagrożenia śmiertelnością i chorobowością. BMI = masa ciała (kg) : wzrost 2 (m2) Przykład: Ania waży 58 kg, ma 169 cm wzrostu Obliczamy: 58 : (1,69)2 = 58 : 2,856 = 20,3 Niedowaga <18,5 Norma 18,5 - 24,9 Nadwaga >= 25 Okres przed otyłością 25,0-29,9 I° otyłości 30,0-34,9 II° otyłości 35,0-39,9 III° otyłości >= 40,0


Pobierz ppt "Opracowanie: Aleksandra Tomanek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google