Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b"— Zapis prezentacji:

1 Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b
PRZYPOWIEŚCI Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b

2 CZYM JEST PRZYPOWIEŚĆ? Przypowieść (parabola) - gatunek literatury moralistyczno-dydaktycznej, którego cechy formalne (schematyzm fabuły, uproszczona konstrukcja postaci, obiektywny narrator, selekcja realiów) służą właściwemu odczytaniu alegorycznego lub symbolicznego znaczenia przedstawionego świata, przekazaniu prawdy moralnej. Posługuje się narracją, w której postacie i zdarzenia pełnią rolę nosicieli i zarazem przykładów prawd uniwersalnych.

3 Przypowieść o miłosiernym samarytaninie

4 Treść Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37)
Pewien człowiek szedł z Jeruzalem do Jerycha i został napadnięty przez zbójców, którzy nie tylko go okradli, ale też zadali rany i prawie umierającego zostawili na drodze. Przechodził tamtędy kapłan, zobaczył leżącego i poszedł dalej. Tak samo postąpił lewita (niższy kapłan żydowski). Trzeci był Samarytanin. Dodać należy, iż Samarytanie byli mieszkańcami Samarii, krainy leżącej na południe od Galilei i uważani byli przez Żydów za zdrajców i odstępców. Samarytanin wzruszył się losem nieszczęśnika, opatrzył jego rany, wsadził na bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował aż do następnego dnia. Później dał gospodarzowi dwa denary, by ten zajął się cierpiącym. Na końcu przypowieści Jezus rzekł: Idź, i ty czyń podobnie.

5 Znaczenie uniwersalne
Jezus uczy, że każdy człowiek ma wybór i w określonej sytuacji może różnie się zachować. Można wybrać postawę nienawiści i czynić jak zbójcy, można być obojętnym jak kapłan i lewita, a można również wybrać miłość i dobro jak Samarytanin. Naturalnie tylko ostatnia postawa jest godna naśladowania i będzie nagrodzona na Sądzie Ostatecznym, bo przecież wszyscy ludzie zasługują na wsparcie, współczucie i pomoc.

6 WSPÓŁCZESNY SAMARYTANIN
Współczesny Samarytanin powinien : -pomagać ludziom biednym i niepełnosprawnym -nie być mściwym -umieć poradzić sobie w trudnych sytuacjach -nie ranić innych -cenić ludzi nad pieniądze -kochać bliźniego

7 Każdy z nas może zostać samarytaninem
Każdy z nas może zostać samarytaninem. Musimy tylko bardzo tego chcieć i przestrzegać wcześniej wymienionych cech dobrego człowieka. Uważamy, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo trudne, ponieważ musimy zmagać się z wieloma przeszkodami. Często ludzie, dzielą innych na kolor skóry, wyznanie, stan majątkowy. Zamiast człowieka, widzą świat, którym jest otoczony. Zapominają, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

8

9 PRZYPOWIEŚĆ O SIEWCY

10 treść To przypowieść o siewcy, który wyszedł na pole i zaczął siać. Część ziaren padła na drogę, ale nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne ziarna padły na miejsca skaliste, gdzie nie było wystarczająco dużo gleby, by zapuściły korzenie. Dlatego gdy wyrosły, szybko spaliło je słońce. Kolejne padły między ciernie, a te zdusiły rośliny. I w końcu część ziaren padła na ziemię żyzną i wydała plon.

11 Znacznie uniwersalne Chrystus w tej przypowieści symbolizuje siewcę, którego nauka (ziarna) trafia na mniej lub bardziej podatny grunt (gotowość ludzi do słuchania nauk bożych). Pierwsza grupa ludzi (ziarno rozsypane na drodze i wyjedzone przez ptaki) to ci, którzy słuchają słów Boga, ale ich nie rozumieją. Druga grupa (skalisty grunt) odnosi się do ludzi, którzy może i mają dobre chęci, ale zbyt mało w nich wytrwałości i wiary. Dlatego słowo boże nie zakorzeni się na stałe w ich sercach. Ciernie są natomiast w przypowieści metaforą pokus i rozkoszy, którym ulega część ludzi. Rozumieją oni nauki Chrystusa, pewnie nawet starają się żyć zgodnie z nimi, ale nie mogą oprzeć się życiowym przyjemnościom i tu również nauki się nie zakorzenią. Urodzajna gleba to symbol tych, którzy są otwarci na naukę, słuchają słowa bożego i starają się żyć zgodnie z nim. Te słowa będą przekazywać następnym pokoleniom i dlatego ziarno wyda plon nawet stokrotny. Jezus mówi: Kto ma uszy, niechaj słucha!

12 Współczesne ciernie Dzisiejszymi przeszkodami mogą być: -komputer -telewizja -znajomi -używki

13 Współcześni siewcy Oprócz Chrześcijańskiego znaczenia można odebrać tą przypowieść w różnych sytuacjach. Siewcą może być nauczyciel, który na każdej lekcji próbuje przekazać swoją wiedzę lub rodzice proszący o pomoc.

14

15 Bibliografia:


Pobierz ppt "Katarzyna Tomczyk i Natalia Olszewska kl. III b"

Podobne prezentacje


Reklamy Google