Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Półprzewodniki Wykonał: Kamil Gręźlikowski kl. 1H.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Półprzewodniki Wykonał: Kamil Gręźlikowski kl. 1H."— Zapis prezentacji:

1 Półprzewodniki Wykonał: Kamil Gręźlikowski kl. 1H

2 Co to jest półprzewodnik i jakie materiały są półprzewodnikami ?
Półprzewodniki są to substancje zachowujące się w pewnych warunkach tak jak dielektryk, czyli przedmiot nie przewodzący prądu elektrycznego, ze względu na brak wolnych elektronów, a w pewnym zakresie półprzewodnik staje się przewodnikiem, czyli posiada małą oporność i wolne elektrony, które umożliwiają przepływ prądu elektrycznego.

3 Wytwarzanie monokryształów
Metoda Czochralskiego Metoda Czochralskiego polega na powolnym wyciąganiu zarodka z tygla z roztopionym półprzewodnikiem. Tygiel ogrzewany jest piecem indukcyjnym. Do stopu można dodać domieszki, otrzymując półprzewodnik odpowiedniego typu.

4 Kryształ krzemu otrzymany metodą Czochralskiego

5 * Typy półprzewodników
Półprzewodniki podzielić można dwojako. Jeden z podziałów, uwzględniający budowę wewnętrzną i skład, klasyfikuje materiały półprzewodnikowe jako samoistne (pierwiastek lub związek, np. krzem Si, german G) i domieszkowe. Domieszkowanie polega na wprowadzeniu w sieć krystaliczną czystego półprzewodnika atomów pierwiastka pięciowartościowego (arsen As, fosfor P.) wówczas taki atom domieszkowy wykorzysta cztery wiązania walencyjne atomów sąsiadujących, pozostawiając jeden tylko wolny elektron, który następnie może odłączyć się od atomu i stać się elektronem swobodnym, przewodzącym elektryczność. * Wykorzystanie Jedne z najważniejszych elementów elektronicznych, bez których nie byłby możliwy rozwój informatyki i innych współczesnych technologii, to dioda półprzewodnikowa oraz złącze p-n.

6


Pobierz ppt "Półprzewodniki Wykonał: Kamil Gręźlikowski kl. 1H."

Podobne prezentacje


Reklamy Google