Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ryszard Kaczorowski Na patrona Gimnazjum nr 11 w Koszalinie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ryszard Kaczorowski Na patrona Gimnazjum nr 11 w Koszalinie."— Zapis prezentacji:

1 Ryszard Kaczorowski Na patrona Gimnazjum nr 11 w Koszalinie

2 Krótka biografia Urodzony 26 listopada 1919 roku w Białymstoku, zginął 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem w katastrofie lotniczej. Swoją działalność społeczną rozpoczął w harcerstwie składając przyrzeczenie harcerskie w 1933 roku. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami a Komendantem Związku Walki Zbrojnej.

3 17 lipca 1940 rok Ryszard Kaczorowski został aresztowany przez NKWD i był więziony w Białymstoku oraz w Mińsku, gdzie po dwudniowym procesie 1 lutego 1941 skazany na karę śmierci przez Najwyższy Sąd Białoruskiej Republiki Radzieckiej. Po stu dniach pobytu w celi śmierci 10 maja sąd ZSRR zamienił wyrok na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski- Majski. W marcu 1942 wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino.

4 19 lipca 1989 roku Ryszard Kaczorowski po nagłej śmierci Kazimierza Sabbata, objął stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W 1990r. przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej, wśród nich insygnia Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski Lechowi Wałęsie.

5 Funkcje Ryszard Kaczorowski był m.in. sekretarzem honorowym Funduszu Pomocy Krajowej, przewodniczącym Rady Dziedzictwa Archiwalnego w Warszawie, członkiem Głównej Kwatery Harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju w Londynie, członkiem Rady Programowej Towarzystwa Naukowego im. Stanisława ze Skarbimierza, patronem Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych w Londynie oraz honorowym członkiem Polish American Youth w Chicago.

6 Honorowy obywatel: Białegostoku, Chodzieży, Częstochowy, Drzewicy,  Gdańska, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Jeleniej Góry, Kielc, Krakowa, Krosna, Legnicy, Lublina, Łukowa, Nowego Sącza, Opalenicy, Opola, Ostrołęki, Pabianic, Piastowa, Polic, Raciąża, Rzeszowa, Siedlec,  Sierpca, Sochaczewa, Świątnik Górnych, Tomaszowa Lubelskiego, Warszawy, Zakopanego, Zielonej Góry.

7 Odznaczenia Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny.  Medal Pro Memoria – polskie odznaczenie cywilne, przyznawane przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Order Świętego Michała i Świętego Jerzego- jest on używany na cześć osób, które spowodowały istotną usług w odniesieniu do Wspólnoty lub państw obcych. Order Odrodzenia Polski – jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami

8 Doktor honoris causa Herb Jelita
 Uniwersytetu Wrocławskiego (1991), Akademii Medycznej w Białymstoku(1992), Uniwersytetu w Białymstoku (1998), Uniwersytetu Opolskiego (1998) oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2008). Herb Jelita Jeden z najstarszych herbów polskich. Pierwszy wizerunek zachował się na pieczęci Tomisława z Mokrska z 1316 roku. Najstarszy zapis pochodzi z 1398 roku.

9 Katastrofa w Smoleńsku
10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.31 pod Smoleńskiem rozbija się rządowy samolot Tupolew TU-154. Giną m.in. Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska oraz Ryszard Kaczorowski. Były prezydent RP na uchodźstwie został pochowany, za zgodą rodziny i porozumieniem z p.o. Prezydenta RP, Bronisławem Komorowskim, w krypcie wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

10 Patron Gimnazjum 11 Uważamy, że Ryszard Kaczorowski powinien być patronem naszej szkoły gdyż: był wielkim patriotą, był prezydentem RP na uchodźctwie uczynił wiele dobra dla Polski otrzymał wiele honorowych tytułów i odznak


Pobierz ppt "Ryszard Kaczorowski Na patrona Gimnazjum nr 11 w Koszalinie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google