Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku"— Zapis prezentacji:

1 w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku
SZKOLNA KAMPANIA NA RZECZ INTELIGENTNEJ ENERGII w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

2 2007/2008

3 WSZĘDOBYLSKA ENERGIA S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Szkoła prowadzi od lat systematyczną edukację ekologiczną. Zawężenie tematu do zagadnień energii rozpoczął projekt realizowany od wiosny 2008 roku pn. „Wszędobylska energia”. Nadrzędnym celem, który towarzyszył naszym działaniom w pracy z uczniami, było promowanie idei oszczędzania energii elektrycznej.

4 OSZCZĘDZAJ: WYŁĄCZ PRĄD
S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Efektem końcowym projektu był konkurs na etykietę energetyczną, którą otrzymali wszyscy uczniowie naszej szkoły, rozpoczynając kampanię jesienią 2008 roku.

5 2008/2009

6 ZMIENIA SIĘ KLIMAT… S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I W ramach kampanii przygotowałyśmy trzy scenariusze zajęć dotyczące zmian klimatu i odnawialnych źródeł energii: „Energia - jedno słowo – wiele znaczeń” „Czy w lesie możemy spotkać dinozaura?” „Zmienia się klimat- zmieńmy się my”

7 … ZMIEŃMY SIĘ I MY S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I W ramach zajęć powstały postery, które umieszczano na korytarzach szkolnych

8 Certyfikat Koncernu Energetycznego „Energa”
ENERGIA W INTERNECIE S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Certyfikat Koncernu Energetycznego „Energa”

9 WIEDZA A ŚWIADOMOŚĆ S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I

10 KATALOG DOBRYCH RAD S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Uczennice klasy VI b wykonały zakładki uczące w jaki sposób można oszczędzać energię.

11 ENERGIA A PTAKI S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Uczniowie naszej szkoły zapoznali się ze znaczeniem farm wiatrowych i ich wpływem na przyrodę podczas wykładu Michała Polakowskiego „Elektrownie wiatrowe – perspektywa na przyszłość, czy zagrożenie dla przyrody?”

12 ENERGIA W MATEMATYCE S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Zadania matematyczne o tematyce: „Żarówka, czy świetlówka?” realizowane były w sześciu klasach IV – VI. Uczniowie przeliczali, co bardziej się opłaca: czy używać jednej świetlówki za 14 zł przez 15 lat, czy lepiej kupić tradycyjne żarówki w kwocie 2 zł i trwałości około roku?

13 AUDYT ENERGETYCZNY S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Audyt został przeprowadzony na przełomie grudnia 2008 i stycznia przez uczestników koła ekologicznego. Oceniliśmy stan energetyczny szkoły pod względem pochłanianej i traconej przez nią energii.

14 AUDYT ENERGETYCZNY S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Wyniki audytu zostały przekazane na ręce Prezydenta Miasta Ełku podczas podsumowania szkolnej kampanii.

15 ENERGIA W PLASTYCE S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Uczniowie klas IV-VI w ramach szkolnej kampanii uczestniczyli w konkursie plastycznym. Wybrane prace przekazano do Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

16 Ankieta badająca zmiany w postępowaniu uczniów pod wpływem kampanii:
TU ZASZŁA ZMIANA S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Ankieta badająca zmiany w postępowaniu uczniów pod wpływem kampanii: Wyniki jednoznacznie potwierdzają, że warto edukować nasze dzieci. Większość z nich wyłącza z prądu komputer, drukarkę, telewizor, ładowarkę telefonu, a także wyłącza światło, gdy nie przebywa w pokoju oraz nalewa do gotowania tylko tyle wody ile potrzeba.

17 ENERGIA POZA ZIEMIĄ S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Co się dzieje na niebie? – spotkanie z Panią Katarzyną Pietras, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego

18 ENERGIA POZA ZIEMIĄ S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Uczniowie zapoznali się z rodzajami chmur i zjawiskami, które można zaobserwować na niebie. Dowiedzieli się również, że mieszkańcy Paryża już od lat nie widzą już nad swoimi głowami błękitnego nieba

19 NA MAZURSKICH TROPACH S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I 26 stycznia 2009 uczniowie szkoły zorganizowali poszukiwania inteligentnej energii.

20 NA MAZURSKICH TROPACH S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Dzięki wycieczce mogli zobaczyć, że na Mazurach mieszkańcy dbają o swoje naturalne środowisko. W trakcie sesji fotograficznej upamiętniali na swoich zdjęciach wiatraki, kolektory słoneczne i młyn wodny.

21 SĄD NAD CZŁOWIEKIEM S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I 29 stycznia 2009 roku na sali gimnastycznej uczniom naszej szkoły i zaproszonym gościom przedstawiono spektakl „Sąd nad człowiekiem”.

22 SĄD NAD CZŁOWIEKIEM S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Człowieka oskarżyliśmy o spowodowanie niekorzystnych zmian klimatu.

23 SĄD NAD CZŁOWIEKIEM S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Podczas przedstawienia, widzowie oraz sam oskarżony dowiedzieli się jak tym zmianom zapobiegać.

24 TABLICA ZA ENERGIĘ „Jak pomóc Ziemi? Jak pomóc sobie?”
S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Inscenizacja „Sąd nad człowiekiem” otrzymała główną nagrodę Ministerstwa Środowiska w konkursie na najciekawszą ekolekcję: „Jak pomóc Ziemi? Jak pomóc sobie?”

25 EFEKTY KAMPANII S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Naszą kampanię zgłosiliśmy do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ‘OTWARTA SZKOŁA. Znaleźliśmy się w gronie finalistów. 27 listopada 2009 podczas spotkania w gmachu Sejmu RP odebraliśmy nagrodę od Pani Katarzyny Hall – Ministra Edukacji Narodowej. Zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii „edukacja globalna”

26 EFEKTY KAMPANII S Z K O L N A K A M P A N I A N A R Z E C Z I N T E L I G E N T N E J E N E R G I I Zapoznanie wszystkich uczniów szkoły z problemem zmian klimatu. Doskonalenie umiejętności informatycznych – korzystanie z internetu, obsługa programów graficznych i edytorów tekstu. Rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych, aktorskich, fotograficznych i matematycznych. Identyfikowanie się z problemami energetycznymi szkoły.

27 www.sp4.elk.edu.pl Dziękujemy za uwagę.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszej szkoły, gdzie zamieściłyśmy m.in. wyniki audytu energetycznego i scenariusz „Sądu nad człowiekiem”


Pobierz ppt "w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google