Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Być kobietą, czyli krótka historia o dążeniu do równouprawnienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Być kobietą, czyli krótka historia o dążeniu do równouprawnienia."— Zapis prezentacji:

1

2 Być kobietą, czyli krótka historia o dążeniu do równouprawnienia

3 Kobiety... od zarania dziejów wypełniały ważne role społeczne, choć dawniej nikt się nad nimi nie zastanawiał. Kobieta miała wyłącznie prawo wyjść za mąż, rodzić dzieci i zajmować się pielęgnowaniem domowego ogniska, zaś wszystkie te przywileje, choć bardzo istotne, i tak pozostawały w cieniu ważnych ról, które pełnili mężczyźni.

4 1791 Francuska Olympia de Gouges podjęła walkę o prawa kobiet, między innymi przyznania kobietom prawa: edukacji i rozporządzania własnością prywatną, honorów i funkcji równych tym posiadanym przez mężczyzn, uczestnictwa kobiet w siłach zbrojnych oraz równości płci w rodzinie i w kościele. Została zgilotynowana w 1793, za przygotowanie w czasie Rewolucji Francuskiej Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki.

5 Ruch sufrażystek dążył do przyznania pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom. Parada sufrażystek w Nowym Jorku rok 1912 Brytyjska sufrażystka pikietująca na ulicy, rok 1910

6 Sufrażystki w Krakowie.

7 Pierwszym krajem, który przyznał kobietom powszechne prawo wyborcze było Terytorium Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Kobiety mogły tu głosować od 1869 roku. Następnie prawa wyborcze otrzymały kobiety w Nowej Zelandii w 1893r., w 1902 r. w Australii. W roku 1913 prawa wyborcze otrzymały kobiety w Norwegii, w 1915 w Danii i Islandii, w 1917 w Holandii, Kanadzie i Rosji, w 1919 w Szwecji i Austrii. W Stanach Zjednoczonych wszystkie kobiety mogą głosować od 1920 r. Hiszpanki uzyskały prawa wyborcze w roku 1931, Francuzki w 1944, Włoszki w 1945, a Greczynki w 1952. Dopiero w roku 1976 takie prawa przyznano kobietom w Portugalii, a w Kuwejcie w roku 2005.

8 Brunei: Brak praw wyborczych dla kobiet. Liban: Ograniczone prawo wyborcze kobiet. Prawo uczestnictwa w wyborach mają kobiety legitymujące się określonym wykształceniem. W przypadku mężczyzn ta zasada nie obowiązuje. Mężczyźni podlegają obowiązkowi wyborczemu, kobiety nie. Arabia Saudyjska: Brak praw wyborczych dla kobiet. Mężczyźni mają wyłącznie prawo do udziału w wyborach komunalnych.

9 Zdjęcie, które wygrało tegoroczną edycję World Press Photo, poruszyło problem łamania praw kobiet przede wszystkim we wschodnich kręgach kulturowych.

10

11 Pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn była podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych.

12

13


Pobierz ppt "Być kobietą, czyli krótka historia o dążeniu do równouprawnienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google