Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁAWNI POLACY ZA GRANICĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁAWNI POLACY ZA GRANICĄ"— Zapis prezentacji:

1 SŁAWNI POLACY ZA GRANICĄ

2 Łukasz Podolski Jest polskim piłkarzem występującym w reprezetacji narodowej Niemiec w piłce nożnej. Urodził się w 1985 roku w Gliwicach. W wieku 2 lat przeprowadził się z rodziną do Koln w Niemczech, gdzie mieszka do dziś. Pomimo tego, że większość życia spędził w Niemczech, potrafi świetnie mówić po Polsku. Utrzymuje również kontakt z polską rodziną, a każde wakacje spędza w matczynym kraju.

3 Maria Skłodowska-Curie
Była noblistką z dziedziny chemii i fizyki Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Po zakończeniu żeńskiego gimnazjum przeprowadziła się do Francji, aby tam studiować, ponieważ w Polsce pod zaborami nie miałaby takich możliwości. Maria Skłodowska-Curie nazwała jeden z odkrytych pierwiastków Polon, na cześć swojej ojczyzny.

4 Roman Polański Urodził się 18 sierpnia 1933 w Paryżu,
polski reżyser oraz producent filmowy. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.

5 Marcin Gortat Urodził się 17 lutego 1984r. w Łodzi. Polski koszykarz, wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego, reprezentant Polski, od 19 grudnia 2010 zawodnik Phoenix Suns. Jako jedyny Polak w historii NBA awansował do jej finału. Sprowadził polski samochód do USA.

6 Stephan Gary Wozniak Urodzony 11 sierpnia 1950 w San Jose. Amerykański wynalazca polsko-niemieckiego pochodzenia. Swój pierwszy komputer zbudował w wieku 13 lat. W 1982 ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W 1976 założył wraz ze Steve'em Jobsem oraz Ronaldem Wayne'em firmę Apple. Zaprojektował od podstaw pierwszy komputer firmy Apple o nazwie Apple I. Jego różnorodne innowacje stworzyły podstawę pod początkowy sukces firmy.Odszedł z Apple w W tym samym roku został odznaczony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych National Medal of Technology.

7 Fryderyk Chopin Urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów i pianistów romantycznych, rozsławionym na cały świat. Chopin Większość życia spędził we Francji, gdzie również zmarł. Według niektórych historyków muzyk był obywatelem francuskim, nie polskim. Sam Chopin jednak wydawał się bardziej miłować Polskę. Zamiłowanie to widoczne jest w jego dziełach, które wzbogacał o elementy polskiej muzyki ludowej. Według jego kochanki, George Sand, Fryderyk Chopin był "bardziej polski, niż sama Polska".

8 Agnieszka Radwańska Ur. 6 marca 1989 w Krakowie polska tenisistka, najwyżej notowana Polka w historii rankingu WTA. Pierwsza polska tenisistka. Zwyciężczyni dziesięciu turniejów WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej. Triumfatorka dwóch juniorskich turniejów wielkoszlemowych Wimbledon 2005 i French Open 2006 w grze pojedynczej oraz finalistka juniorskiego French Open 2006 w grze podwójnej. Reprezentantka kraju w Pucharze Federacji oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie. Zdobywczyni nagród WTA w kategorii Debiut roku za rok 2006 oraz Ulubiona tenisistka publiczności za rok 2011.

9 Paweł Mąciwoda Ur. 20 lutego 1967 w Wieliczce polski gitarzysta basowy, od 10 stycznia 2004 oficjalny członek zespołu Scorpions. Obecnie zaangażowany w solowy projekt Stirwater. Zachęcany przez ojca, zaczął grać na gitarze basowej w wieku 15 lat, przez co zyskał przydomek "Bejbi". W latach 80. koncertował w Europie z zespołem jazz fusion Little Egoists, z którym wydał również swoją pierwszą płytę Radio Wieliczka, grał z zespołami Düpą i Püdelsi. Był również członkiem jazz-rockowego zespołu Walk Away, z którym nagrał album Magic Lady. W 1990 wyjechał do USA z zespołem Urszula & Jumbo, z członkostwa w którym zrezygnował na rzecz gry z zespołami amerykańskimi. W 2009 roku wystąpił obok Grzegorza Markowskiego, Piotra Wróbla, Olafa Deriglasoffa i Macieja Maleńczuka jako gość na albumie zespołu WU-HAE.

10 WYKONALI: DANIEL PIETRUSZEWSKI MACIEK ZASADA BARTEK GRUSZKA
KACPER MIERZWICKI MATEUSZ GORZELAŃCZYK MICHAŁ ANDRAKA


Pobierz ppt "SŁAWNI POLACY ZA GRANICĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google