Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gospodarka morska i przemysł Szczecina

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gospodarka morska i przemysł Szczecina"— Zapis prezentacji:

1 Gospodarka morska i przemysł Szczecina
„Port nocą”

2 Szczecin jest miastem położonym w Dolinie Dolnej Odry i na Wzniesieniach Szczecińskich wchodzących w skład Pobrzeża Szczecińskiego na terenie Pomorza Zachodniego. Miasto otaczają 3 puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu. Przez miasto przepływają: rzeka Odra, jej odnoga Regalica wpadająca do Jeziora Dąbie leżącego w granicach miasta, łącząca obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych rzek. Odległość do Morza Bałtyckiego wynosi ok. 60 km. Administracyjnie graniczy z miastem i gminą Police (od północy) oraz gminami: Dobra, Kołbaskowo od zachodu, Gryfino i Stare Czarnowo od południa oraz Kobylanka i Goleniów od wschodu. Plan miasta

3 Położenie województwa zachodniopomorskiego na mapie Polski
Szczecin jest gminą o statusie miasta, wykonującą zadania powiatu, w którym władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. Stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności). Położenie województwa zachodniopomorskiego na mapie Polski

4 Szczecin na mapie województwa
prawa miejskie – 1243r. powierzchnia miasta – 300,83 km2 położenie – ’ N; ’ E wysokość – do 130 m n.p.m. liczba mieszkańców – Podział Szczecina Podział formalny Szczecina na cztery dzielnice administracyjne, grupujące osiedla mieszkaniowe wg położenia przestrzennego: Północ Prawobrzeże Śródmieście Zachód

5 Znani mieszkańcy miasta:
Zestawienie informacyjne o ilości osób zamieszkałych w Szczecinie. Stan bazy na dzień Razem Wiek <18 l Dorośli 0 - 6 7 - 15 20-60 20-65 >60 >65 K M 389161 63948 325213 11517 10979 16740 15798 9395 8770 123293 122771 22776 47122 183721 205440 Ilość osób w dzielnicach administracyjnych miasta: Północ – Prawobrzeże – Śródmieście – Zachód – Znani mieszkańcy miasta: Anna Jurksztowicz Lidia Wasiak Radosław Majdan „Filipinki”

6 Szczecin to przede wszystkim duży ośrodek polskiej gospodarki morskiej, ważny węzeł kolejowy i drogowy, a także port lotniczy (oparty na lotnisku w Goleniowie).

7 Pełnomorski port – obsługuje armatorów z całego świata, jest także macierzystym portem dwóch dużych przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica. Rocznie zawija tu ok. 4 tys. statków. Osobowy ruch graniczny w porcie wynosi 3,8 mln osób rocznie. Drugi w Polsce port pod względem wielkości przeładunku towarów.

8 Port rzeczny – obsługuje przewozy towarów drobnicowych w głąb kraju
Port rzeczny – obsługuje przewozy towarów drobnicowych w głąb kraju. To główna baza barek i holowników. Zbudowany w ujściu Odry umożliwia Czechom połączenie wodne z morzem.

9 W Szczecinie ma swoje siedziby wiele innych przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską, zwłaszcza znane na całym świecie stocznie.

10 Szczecińska Stocznia Nowa Statek typu – Chemikaliowiec
Stocznia Szczecińska Nowa – piąty w świecie producent nowoczesnych jednostek pływających. Powstała w roku 2002 na bazie upadłej spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. Stocznia specjalizuje się w budowie kontenerowców, chemikaliowców, statków wielozadaniowych oraz typu Con – Ro. Do roku 2005 stocznia zbudowała ponad 20 jednostek, w tym: Bow Sun - prototypowy chemikaliowiec ze stali nierdzewnej (Duplex) Timca - prototypowy statek typu Con-Ro Szczecińska Stocznia Nowa Statek typu – Chemikaliowiec

11 „Plan stoczni remontowej
Szczecińska Stocznia Remontowa GRYFIA SA jest położona około 36 mil morskich od ujścia rzeki Odry do Morza Bałtyckiego, tuż obok kanału wiodącego do Portu Szczecin. Tworzą ją wyspy Gryfia i Ostrów Brdowski, połączone wąską groblą w nurcie Odry oraz nabrzeże Wulkan na lądzie. Stocznia posiada 7 doków (basenów w których cumują naprawiane statki), kilkanaście dźwigów typu żuraw o udźwigu do 50 ton, dźwig pływający i holowniki. Może przyjmować do remontu statki o zanurzeniu do 9,15 metra. „Plan stoczni remontowej Gryfia S.A.”

12 W Szczecinie rozwijają się też inne firmy:
Największe znaczenie ma przemysł spożywczy (rybny, mięsny, cukierniczy, cukrowniczy, piwowarski), elektromaszynowy (maszyny budowlane, mechanizmy samochodowe, sprzęt okrętowy, kable, aparatura precyzyjna, narzędzia) chemiczny (włókna sztuczne, nawozy fosforowe, farby i lakiery), odzieżowy, hutniczy (na przedmieściu Szczecina znajduje się jedyna na polskim wybrzeżu huta żelaza), energetyczny, papierniczy, materiałów budowlanych i drzewny. Największe z nich to: - Huta Szczecin S.A. - Fabryka papieru - Bosman Browar Szczecin S.A. - Zakłady Chemiczne „Police” S.A. Czy wiesz, że: Przemysł szczeciński stanowi 3% wartości produkcji sprzedanej w naszym kraju.

13 Huta Szczecin S.A. zlokalizowana jest na północnych obrzeżach Szczecina w dzielnicy Stołczyn , nad Odrą. Kontynuuje ponad letnie tradycje hutnictwa na Pomorzu Zachodnim. Od wielu lat specjalizuje się w produkcji surówki żelaza dla potrzeb odlewni. Opanowane technologie umożliwiają produkcję szerokiego asortymentu wielkopiecowej surówki odlewniczej. Wyroby znane są licznym odbiorcom w kraju i za granicą. Huta Szczecin S.A. otrzymuje dobre referencje za wysoką jakość i krótkie terminy realizacji zamówień. Obecnie Huta Szczecin S.A. jest spółką prywatną.

14 Skolwin Paper International Spółka z o. o
Skolwin Paper International Spółka z o.o. jest jednym z największych producentów papieru gazetowego w Polsce. W jej ofercie znajduje się również papier objętościowy książkowy i produkt najbardziej znany „papier toaletowy”. Niewątpliwym atutem fabryki jest jej położenie w północno – zachodniej Polsce. Bliskość granicy z Niemcami, portu oraz dobrych połączeń drogowych i kolejowych z resztą Polski dają możliwość rozwoju i handlu z wieloma partnerami w kraju i za granicą.

15 Bosman Browar Szczecin S. A
Bosman Browar Szczecin S.A. – browar wchodzący w skład grupy piwowarskiej Carlsberg Polska S.A. istnieje już od 155 lat. Dziś jest jednym z najnowocześniejszych browarów w Polsce. Dzięki stałym inwestycjom proces produkcji jest wysoce zautomatyzowany. Nowoczesny browar to nie tylko piwo, to również produkcja szeregu napojów, wód gazowanych i niegazowanych, które można kupić w sklepach zarówno tych dużych, jak i małych tzw. osiedlowych. Ciekawostka: W 1975 szczeciński browar, jako jeden z dwóch zakładów w kraju (obok Polmosu Kraków), rozpoczął produkcję Pepsi – Coli.

16 Zakłady Chemiczne "POLICE" S. A
Zakłady Chemiczne "POLICE" S.A. – to lider na rynku wieloskładnikowych nawozów mineralnych, jedyny w Polsce producent pigmentów tytanowych TYTANPOL oraz wysokiej jakości chemikaliów. Zakład produkuje nieustannie środki chemiczne od 1969r. Prawie 50 % produkcji wysyłane jest do innych państw drogą morską w oparciu o przeładunkową bazę szczecińskiego portu.

17 Szczecin to również handel:
Zdominowany jest przez małe sklepy i hurtownie. Nadal jednak działają sieci handlowe związane z miastem od wielu lat: Społem, Domar, Otex dysponujące dobrze zlokalizowanymi sklepami różnej wielkości. W ciągu ostatnich lat dołączyły do nich sklepy: duńskiej sieci Netto, portugalskiej Jeronimo Martins - Biedronka oraz polskich Takpol i Berti. Przełomu w budowie większych sklepów na terenie Szczecina dokonał niemiecki koncern Metro AG otwierając hipermarkety Makro Cash and Carry i Real. Po nich powstały następne: NOMI, M3, Geant, Castorama, Selgros i HIT. Na terenie miasta działają również znane wszystkim dzieciom restauracje typu fast food: McDonald’s, KFC, Pizza Hut i Burger King. Szczecin to sieć nowoczesnych stacji benzynowych polskich i zagranicznych koncernów naftowych, jak: CPN, PKN Orlen, Shell, Aral, BP, Statoil.

18 Szczecin w liczbach (dane statystyczne)

19

20

21

22 Czy wiecie, że:

23 Miasta partnerskie Szczecina to:
Berlin – dzielnica Friedrichshain – Kreuzberg, Bremerhaven, Lubeka oraz Rostock – NIEMCY Dalian – CHINY Esbjerg – NORWEGIA Kingston upon Hull – WIELKA BRYTANIA Malmo – SZWECJA Murmańsk – ROSJA Saint Louis – USA Kłajpeda – LITWA

24 Miasto Szczecin w innych językach:
niemiecki – Stettin arabski – Sitnu hebrajski – שצ'צ'ין kaszubski – Sztetëno łacina – Stettinum lub Sedinum staronordycki – Borstaborg

25 Szczecin – na wesoło…

26 Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie
To my mieszkańcy, tworzymy nasze miasto i musimy dbać o jego dalszy rozwój. Zgodnie z dewizą: „Z wiatrem w żaglach” zorganizujemy finał międzynarodowych regat żaglowców The Tall Ships' Races 2007. Żaglowiec „Dar Szczecina” z pewnością godnie będzie reprezentował nasze miasto. Opracowała: mgr D.K. Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie


Pobierz ppt "Gospodarka morska i przemysł Szczecina"

Podobne prezentacje


Reklamy Google