Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gospodarka morska i przemysł Szczecina Port nocą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gospodarka morska i przemysł Szczecina Port nocą"— Zapis prezentacji:

1

2 Gospodarka morska i przemysł Szczecina Port nocą

3 Szczecin jest miastem położonym w Dolinie Dolnej Odry i na Wzniesieniach Szczecińskich wchodzących w skład Pobrzeża Szczecińskiego na terenie Pomorza Zachodniego. Miasto otaczają 3 puszcze: Wkrzańska od północy, Bukowa od południa oraz Goleniowska od wschodu. Przez miasto przepływają: rzeka Odra, jej odnoga Regalica wpadająca do Jeziora Dąbie leżącego w granicach miasta, łącząca obie rzeki Parnica oraz wiele mniejszych rzek. Odległość do Morza Bałtyckiego wynosi ok. 60 km. Administracyjnie graniczy z miastem i gminą Police (od północy) oraz gminami: Dobra, Kołbaskowo od zachodu, Gryfino i Stare Czarnowo od południa oraz Kobylanka i Goleniów od wschodu. Plan miasta

4 Szczecin jest gminą o statusie miasta, wykonującą zadania powiatu, w którym władzę wykonawczą sprawuje prezydent miasta. Stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności). Położenie województwa zachodniopomorskiego na mapie Polski

5 Szczecin - prawa miejskie – 1243r. - powierzchnia miasta – 300,83 km 2 - położenie – 53 0 25 N; 14 0 35 E - wysokość – do 130 m n.p.m. - liczba mieszkańców – 389.161 Podział formalny Szczecina na cztery dzielnice administracyjne, grupujące osiedla mieszkaniowe wg położenia przestrzennego: Północ Prawobrzeże Śródmieście Zachód Szczecin na mapie województwa Podział Szczecina

6 Zestawienie informacyjne o ilości osób zamieszkałych w Szczecinie. Stan bazy na dzień - 2007-01-07 Razem Wiek <18 l Dorośli 0 - 67 - 1516 - 1920-6020-65>60>65Razem KMKMKMKMKMKM 3891616394832521311517109791674015798939587701232931227712277647122183721205440 Ilość osób w dzielnicach administracyjnych miasta: Północ – 52.359 Prawobrzeże – 84.545 Śródmieście – 133.888 Zachód – 118.369 Znani mieszkańcy miasta: Filipinki Anna JurksztowiczLidia WasiakRadosław Majdan

7 Szczecin to przede wszystkim duży ośrodek polskiej gospodarki morskiej, ważny węzeł kolejowy i drogowy, a także port lotniczy (oparty na lotnisku w Goleniowie).

8 Pełnomorski port – obsługuje armatorów z całego świata, jest także macierzystym portem dwóch dużych przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica. Rocznie zawija tu ok. 4 tys. statków. Osobowy ruch graniczny w porcie wynosi 3,8 mln osób rocznie. Drugi w Polsce port pod względem wielkości przeładunku towarów.

9 Port rzeczny – obsługuje przewozy towarów drobnicowych w głąb kraju. To główna baza barek i holowników. Zbudowany w ujściu Odry umożliwia Czechom połączenie wodne z morzem.

10 W Szczecinie ma swoje siedziby wiele innych przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską, zwłaszcza znane na całym świecie stocznie.

11 Stocznia Szczecińska Nowa – piąty w świecie producent nowoczesnych jednostek pływających. Powstała w roku 2002 na bazie upadłej spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding S.A. Stocznia specjalizuje się w budowie kontenerowców, chemikaliowców, statków wielozadaniowych oraz typu Con – Ro. Do roku 2005 stocznia zbudowała ponad 20 jednostek, w tym: Bow Sun - prototypowy chemikaliowiec ze stali nierdzewnej (Duplex) - 2003 Timca - prototypowy statek typu Con-Ro - 2006 Statek typu – ChemikaliowiecSzczecińska Stocznia Nowa

12 Szczecińska Stocznia Remontowa GRYFIA SA jest położona około 36 mil morskich od ujścia rzeki Odry do Morza Bałtyckiego, tuż obok kanału wiodącego do Portu Szczecin. Tworzą ją wyspy Gryfia i Ostrów Brdowski, połączone wąską groblą w nurcie Odry oraz nabrzeże Wulkan na lądzie. Stocznia posiada 7 doków (basenów w których cumują naprawiane statki), kilkanaście dźwigów typu żuraw o udźwigu do 50 ton, dźwig pływający i holowniki. Może przyjmować do remontu statki o zanurzeniu do 9,15 metra. Plan stoczni remontowej Gryfia S.A.

13 Największe znaczenie ma przemysł spożywczy (rybny, mięsny, cukierniczy, cukrowniczy, piwowarski), elektromaszynowy (maszyny budowlane, mechanizmy samochodowe, sprzęt okrętowy, kable, aparatura precyzyjna, narzędzia) chemiczny (włókna sztuczne, nawozy fosforowe, farby i lakiery), odzieżowy, hutniczy (na przedmieściu Szczecina znajduje się jedyna na polskim wybrzeżu huta żelaza), energetyczny, papierniczy, materiałów budowlanych i drzewny. W Szczecinie rozwijają się też inne firmy: Największe z nich to: - Huta Szczecin S.A. - Fabryka papieru - Bosman Browar Szczecin S.A. - Zakłady Chemiczne Police S.A. Czy wiesz, że: Przemysł szczeciński stanowi 3% wartości produkcji sprzedanej w naszym kraju.

14 Huta Szczecin S.A. zlokalizowana jest na północnych obrzeżach Szczecina w dzielnicy Stołczyn, nad Odrą. Kontynuuje ponad 100 - letnie tradycje hutnictwa na Pomorzu Zachodnim. Od wielu lat specjalizuje się w produkcji surówki żelaza dla potrzeb odlewni. Opanowane technologie umożliwiają produkcję szerokiego asortymentu wielkopiecowej surówki odlewniczej. Wyroby znane są licznym odbiorcom w kraju i za granicą. Huta Szczecin S.A. otrzymuje dobre referencje za wysoką jakość i krótkie terminy realizacji zamówień. Obecnie Huta Szczecin S.A. jest spółką prywatną.

15 Skolwin Paper International Spółka z o.o. jest jednym z największych producentów papieru gazetowego w Polsce. W jej ofercie znajduje się również papier objętościowy książkowy i produkt najbardziej znany papier toaletowy. Niewątpliwym atutem fabryki jest jej położenie w północno – zachodniej Polsce. Bliskość granicy z Niemcami, portu oraz dobrych połączeń drogowych i kolejowych z resztą Polski dają możliwość rozwoju i handlu z wieloma partnerami w kraju i za granicą.

16 Bosman Browar Szczecin S.A. – browar wchodzący w skład grupy piwowarskiej Carlsberg Polska S.A. istnieje już od 155 lat. Dziś jest jednym z najnowocześniejszych browarów w Polsce. Dzięki stałym inwestycjom proces produkcji jest wysoce zautomatyzowany. Nowoczesny browar to nie tylko piwo, to również produkcja szeregu napojów, wód gazowanych i niegazowanych, które można kupić w sklepach zarówno tych dużych, jak i małych tzw. osiedlowych. Ciekawostka: W 1975 szczeciński browar, jako jeden z dwóch zakładów w kraju (obok Polmosu Kraków), rozpoczął produkcję Pepsi – Coli.

17 Zakłady Chemiczne "POLICE" S.A. – to lider na rynku wieloskładnikowych nawozów mineralnych, jedyny w Polsce producent pigmentów tytanowych TYTANPOL oraz wysokiej jakości chemikaliów. Zakład produkuje nieustannie środki chemiczne od 1969r. Prawie 50 % produkcji wysyłane jest do innych państw drogą morską w oparciu o przeładunkową bazę szczecińskiego portu.

18 Nadal jednak działają sieci handlowe związane z miastem od wielu lat: Społem, Domar, Otex dysponujące dobrze zlokalizowanymi sklepami różnej wielkości. W ciągu ostatnich lat dołączyły do nich sklepy: duńskiej sieci Netto, portugalskiej Jeronimo Martins - Biedronka oraz polskich Takpol i Berti. Szczecin to również handel: Zdominowany jest przez małe sklepy i hurtownie. Na terenie miasta działają również znane wszystkim dzieciom restauracje typu fast food: McDonalds, KFC, Pizza Hut i Burger King. Przełomu w budowie większych sklepów na terenie Szczecina dokonał niemiecki koncern Metro AG otwierając hipermarkety Makro Cash and Carry i Real. Po nich powstały następne: NOMI, M3, Geant, Castorama, Selgros i HIT. Szczecin to sieć nowoczesnych stacji benzynowych polskich i zagranicznych koncernów naftowych, jak: CPN, PKN Orlen, Shell, Aral, BP, Statoil.

19 Szczecin w liczbach (dane statystyczne)

20

21

22

23 Czy wiecie, że:

24 Miasta partnerskie Szczecina to: Berlin – dzielnica Friedrichshain – Kreuzberg, Bremerhaven, Lubeka oraz Rostock – NIEMCY Dalian – CHINY Esbjerg – NORWEGIA Kingston upon Hull – WIELKA BRYTANIA Kłajpeda – LITWA Malmo – SZWECJA Murmańsk – ROSJA Saint Louis – USA

25 Miasto Szczecin w innych językach: niemiecki – Stettin arabski – Sitnu hebrajski – שצ'צ'ין kaszubski – Sztetëno łacina – Stettinum lub Sedinum staronordycki – Borstaborg

26 Szczecin – na wesoło…

27 To my mieszkańcy, tworzymy nasze miasto i musimy dbać o jego dalszy rozwój. Zgodnie z dewizą: Z wiatrem w żaglach zorganizujemy finał międzynarodowych regat żaglowców The Tall Ships' Races 2007. Opracowała: mgr D.K. Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie Żaglowiec Dar Szczecina z pewnością godnie będzie reprezentował nasze miasto.


Pobierz ppt "Gospodarka morska i przemysł Szczecina Port nocą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google