Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

prof. dr hab. med. Włodzimierz Fijałkowski ( )

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "prof. dr hab. med. Włodzimierz Fijałkowski ( )"— Zapis prezentacji:

1

2 prof. dr hab. med. Włodzimierz Fijałkowski (1917-2003)
Znany ginekolog-położnik Popularyzator Naturalnego Planowania Rodziny Pionier szkół rodzenia w Polsce Prekursor badań nad psychologią prenatalną Wybitny obrońca życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci Mąż i ojciec czwórki dzieci

3 Włodzimierz Fijałkowski urodził się 4 czerwca 1917 r
Włodzimierz Fijałkowski urodził się 4 czerwca 1917 r. w Bobrownikach nad Wisłą. Studia rozpoczął w 1935 r. w Szkole Podchorążych Sanitarnych na Wydziale Lekarskim UW. Kontynuował je w tajnym nauczaniu, a po zakończeniu wojny w Edynburgu. Brał udział w kampanii wrześniowej. Za swoją działalność w Ruchu Oporu został aresztowany. Początkowo więziony w Radomiu, potem w obozach koncentracyjnych w Birkenau-Brzezince oraz Wirtembergii

4 Po powrocie do Polski uzyskał drugi stopień specjalizacji oraz doktorat w zakresie nauk medycznych.
W kwietniu 1955 r. rozpoczął pracę w II Klinice Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Łodzi. Gdy w 1956 r. wprowadzono ustawę o „Dopuszczalności przerywania ciąży”, postawa dr Fijałkowskiego była jednoznaczna. Na kartach zdrowia pacjentek zgłaszających się do przerwania ciąży wpisywał: „Jako człowiek odmawiam…” W 1974 r. zmuszono go do opuszczenia Akademii Medycznej. Decyzję uzasadniono na piśmie: „Ze względów dogmatycznych nie przerywa ciąży (…) bez wiedzy i zgody rektora wykłada w seminarium duchownym (…) ma zły wpływ na młodzież”.

5 Po odejściu z kliniki rozpoczął pracę w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej Matki i Dziecka, niezmiennie służąc swoją wiedzą i pomocą brzemiennym kobietom. Wiosną 1981 r. ówczesny rektor Akademii Medycznej w Łodzi oficjalnie przeprosił Fijałkowskiego za nieuzasadnione zwolnienie i przywrócił go do pracy na uczelni. W 1985 r. przechodząc na emeryturę został wyróżniony nagrodą I stopnia Rektora AM w Łodzi „Za szczególnie ważne i twórcze osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze”. W 1992 r. Rada Wydziału Lekarskiego AM w Łodzi przyjęła uchwałę o nadaniu Włodzimierzowi Fijałkowskiemu naukowego tytułu profesora.

6 Włodzimierz Fijałkowski uczestniczył w pracach różnych towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (w latach przewodniczący Sekcji Psychosomatycznej), Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Sekcji Psychologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (od 1984 roku jej honorowy przewodniczący), Międzynarodowej Federacji dla Promocji Życia Rodzinnego (International Federation for Family Life Promotion), Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii i Medycyny Pre- i Perinatalnej ( w latach był członkiem Zarządu) oraz Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL. Wieloletni przewodniczący Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i członek honorowy tego Towarzystwa. Od 1994 r. był Profesor członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Życia. Dorobek naukowy Profesora stanowi ponad 150 prac oryginalnych, kazuistycznych i poglądowych, dwie monografie naukowe, 27 książek oraz ponad 1000 artykułów popularnonaukowych, drukowanych w piśmiennictwie krajowym i zagranicznym.

7 Włodzimierz Fijałkowski zmarł w Łodzi 15 lutego 2003r.
„Z bólem przyjmuję odejście tego wybitnego profesora i ofiarnego lekarza, odważnego obrońcy życia nienarodzonych, członka Papieskiej Akademii „Pro Vita”, seminaryjnego wykładowcy medycyny pastoralnej. Dziękuję Bogu za wszelkie dobro jakie stało się udziałem Kościoła dzięki jego długoletniej pracy, a szczególnie za każde uratowane istnienie ludzkie (…)” Z listu kondolencyjnego Jana Pawła II Zgodnie z ostatnią wolą powstał Fundusz „Dar Życia” w celu ratowania życia dzieci poczętych.

8 Zgodnie z wolą Profesora Fundusz „Dar Życia” ma służyć trzem głównym celom:
pomocy bezpośredniej dla kobiet w ciąży w trudnej sytuacji, działalności edukacyjno-publikacyjnej w obronie ludzkiego życia, pomocy w ratowaniu dzieci poczętych w krajach byłego Związku Radzieckiego.

9 Odpowiedzialność za prowadzenie Funduszu ponosi polska fundacja Human Life International - Europa
Organizacja podejmująca i wspierająca działania w obronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

10 Wspomóż Fundusz HLI-EU Fundusz Dar Życia Prof. Wł. Fijałkowskiego Jaśkowa Dolina 47/ Gdańsk konto: PEKAO SA I o/GDAŃSK


Pobierz ppt "prof. dr hab. med. Włodzimierz Fijałkowski ( )"

Podobne prezentacje


Reklamy Google