Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Projekt wykonali: Mariusz grabarczyk kl. II ‘G’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Projekt wykonali: Mariusz grabarczyk kl. II ‘G’"— Zapis prezentacji:

1 1 Projekt wykonali: Mariusz grabarczyk kl. II ‘G’
                       Projekt wykonali: Mariusz grabarczyk kl. II ‘G’ Igor Ceglarz kl. II ‘G’

2 Ile procentowo energii wykorzystywane jest w gospodarstwie domowym?

3 Dlaczego warto oszczędzać energię elektryczną?
Korzystając z tradycyjnej żarówki wytwarzamy więcej energii cieplnej niż otrzymujemy światła więc przyczyniamy się do efektu cieplarnianego biorąc przykład z polskich elektrowni które pobierają energię elektryczną z węgla więc otrzymujemy dużą ilość CO₂ przy otrzymywaniu małej ilości energii dlatego trzeba oszczędzać energię elektryczną gdyż na wyprodukowanie sporej ilości energii elektrycznej potrzebujemy dużą ilość węgla natomiast zasoby węgla są wyczerpywane. Kilowatogodzina (symbol: kWh ) – jednostka pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. To jednostka wielokrotna jednostki energii –watosekundy(czyli dżula) w układzie SI. 1 kWh = 1*1000*W*60*60*s = Ws = 3 600 000 J kWh jest jednostką energii najczęściej stosowaną w życiu codziennym. W tej jednostce rozliczane jest zużycie energii elektrycznej. Gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie kilkaset do kilku tysięcy (przy ogrzewaniu prądem dużego domu) kWh energii elektrycznej. 1 kWh energii elektrycznej kosztuje od ok. 20 do ok. 45 groszy (na cenę wpływają takie czynniki jak wybór taryfy, miejsce odbioru itp.). W zastosowaniach przemysłowych (np. do podawania ilości energii produkowanej rocznie przez elektrownie) stosuje się jednostki większe: megawatogodzinę (MWh), gigawatogodzinę (GWh) oraz terawatogodzinę (TWh). 1 TWh = GWh, 1 GWh = MWh, a 1 MWh = kWh. Jest dużo sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej. Oto kilka z nich: Oświetlenie  Korzystaj z coraz popularniejszych świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają one kolory naturalne i co ważne pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej. Do ich zalet należą: ~ niskie zużycie energii (około pięć razy mniejsze niż w przypadku żarówki tradycyjnej),

4 ~ długi „okres życia” – świetlówka kompaktowa jest do 10 razy trwalsza niż żarówka tradycyjna,
 Jasny kolor ścian i sufitów sprawia, ze pomieszczenia wydają się jaśniejsze i wymagają mniejszej ilości żarówek do oświetlenia.  W pomieszczeniach, w których z oświetlenia korzystasz długo i często zainstaluj świetlówki kompaktowe. Częste włączanie i wyłączanie tych świetlówek zmniejsza jednak ich żywotność. W pomieszczeniach, gdzie z oświetlenia korzystasz przez krótki czas, lepiej zainstalować żarówki tradycyjne.  Wyłączaj światło, ale tylko, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut, bo częste włączanie skraca trwałość świetlówki. Każdy pstryk wyłącznikiem, to także większe zużycie energii elektrycznej. . Zastępując trzy żarówki o mocy 40 W jedną o mocy 100 W uzyskasz tyle samo światła a zużyjesz mniej energii, więc jeśli to możliwe stosuj żarówki o wysokich mocach.  Przy zakupie świetlówki zwróć uwagę na jej trzonek. Musi posiadać oznaczenie: E 14 (mały gwint) lub E 27 (duży gwint), co oznacza, że nadaje się do wkręcania w miejsce tradycyjnych żarówek. Żarówka z diodami LED (inaczej diodami elektroluminescencyjnymi) jest zlepkiem pojedyńczych diod, umiejscowionych w oprawie żarówkowej. Dzięki temu jest substytutem zwykłej żarówki. Silnym argumentem przemawiającym za żarówakami LED jest to, że posiadają niski pobór prądu (mniej niż żarówki energooszczędne) i nie posiadają wad takie jak inne typy żarówek.

5 Dlaczego warto używać żarówek LED?
Żarówka LED o mocy 10W świeci jak tradycyjna żarówka o mocy 100W co daje nam oszczędność 90 % pobieranej energii !!! Czyli jeszcze więcej niż żarówka energooszczędna. Przeliczając: 1 zwykła żarówka (100W) = 10 żarówek LED (10 x 10W) = czyli zamiast jednej, która oświetla jedno pomieszczenie możemy oświetlić 10 pomieszczeń w domu za te same pieniądze. Dziesięciokrotne zmniejszenie poboru energii elektrycznej znacząco wpłynie na rachunki za prąd. Mimo droższej ceny za żarówkę, pieniądze szybko się zwrócą. Ogromną zaletą żarówek LED jest ich trwałość. Świecą przez ok godzin, czyli 50 krotnie dłużej niż tradycyjna żarówka! Żarówki LED mimo swoich obecnych wad (cena) zapowiadają się bardzo obiecująco. Naukowcy cały czas pracują nad udoskonalaniem technologii ich produkcji, dzięki czemu stają się one wydajniejsze, a cena coraz niższa. Jesteśmy przekonani że za kilka lat żarówki LED będą podstawowym źródłem światła w każdym domu. Żarówka LED Zalety: - niski pobór prądu w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami (ok. 90 % mniejszy) - dłuższy czas świecenia - nawet do h - niewrażliwość na częste włączanie i wyłączanie żarówki w przeciewieństwie do żarówek energooszczędnych - błyskawiczne rozpalanie - nie nagrzewa się - odporność na spadki napięcia

6 Wady: - wysoka cena, która na szczęście z roku na rok maleje Podsumowując warto wymieniać już teraz żarówki w swoim domu na LEDy. Mimo większego wydatku, niż na żarówki energooszczędne, oszczędności płynące z ich używania będą jeszcze większe. Oczywiście aspekt ekologiczny też jest tutaj ważny.

7 Kuchnia z płytą grzejną Piekarnik elektryczny
 Posiłki gotuj w małej ilości wody.  W czasie gotowania używaj pokrywek do naczyń. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.  Używaj naczyń kuchennych (garnków) o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw nawet o 50%.  Przy zakupie kuchenki warto wziąć pod uwagę fakt czy płyta ceramiczna posiada zmienną wielkość grzejnika (w nowych modelach kuchenek) oraz wskaźnik wykorzystania „ciepła resztkowego”. Pozwala to zaoszczędzić około 15% energii gdyż nagrzewasz tylko część powierzchni blatu a nie jej całość.  Zużycie energii zależy także od wielkości powierzchni ceramicznych: im większa płyta, tym zużycie prądu większe.  W czasie gotowania staraj się dopasować wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego (średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej).  Energię oszczędzisz wykorzystując energię cieplną już zgromadzoną wskutek nagrzewania. Powinieneś wyłączać płytkę około 10 minut przed końcem gotowania.  Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania najlepiej przygotowywać wykorzystując szybkowar. Możesz w ten sposób zaoszczędzić około 40% energii, a posiłek będzie gotowy znacznie szybciej.    Piekarnik elektryczny  Piekarnik otwieraj tylko wtedy, gdy jest to konieczne.  Wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest niezbędne.  Mniejsze zużycie energii uzyskasz również korzystając z piekarnika wyposażonego w specjalne wkładki, zmniejszające jego objętość.  Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu.  Znaczną oszczędność energii daje wyłączenie piekarnika np. na 10 minut przed końcem pieczenia.

8 Lodówka, zamrażarka Zmywarka
 Należy ustawić lodówkę z dala od źródeł ciepła (grzejnik, kuchenka, nasłonecznione okno)  Drzwi od lodówki i zamrażarki otwieraj tylko wtedy gdy jest to niezbędne i na krótko. Nie „wietrz” lodówki.  Sprawdź szczelność drzwi lodówki - włóż pomiędzy nie kartkę papieru. Jeśli daje się łatwo wyciągnąć znaczy to, że uszczelki trzeba wymienić.  Niezbędne jest zapewnienie swobodnego obiegu powietrza wokół lodówki. Krata wywietrznika musi być odkryta i czysta.  Regularnie oczyszczaj wymiennik ciepła.  Do lodówki wstawiaj tylko produkty schłodzone, najlepiej w szczelnych pojemnikach. Nie przechowuj w lodówce potraw ciepłych, gorących, źle opakowanych i nieświeżych, bo zwiększa się jej oszronienie poprzez ocieplenie się wnętrza.  Produkty z zamrażarki rozmrażaj w lodówce, ponieważ pochłaniają one ciepło jej wnętrza i w efekcie lodówka zużyje mniej energii.  Należy regularnie rozmrażać lodówki i zamrażarki. Pokrywa lodowa znacznie zwiększa zużycie energii.  Z porównania zużycia energii elektrycznej przykładowych: lodówki, zamrażarki i lodówko-zamrażarki (o zbliżonej pojemności netto) wynika, że mniejsze zużycie energii ma lodówko-zamrażarka (~1,2 kWh/ dzień), niż wolnostojące: lodówka i zamrażarka (oba urządzenia ~1,89 kWh/ dzień) Zmywarka  Zmywaj rzadziej wykorzystując pojemność zmywarki w 100%.  "Krótki program" pozwala na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii  Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza nie tylko wodę ale i energię elektryczną. Możesz go stosować do niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku.  Jeśli masz w domu możliwość korzystania tańszej, nocnej taryfy cen za prąd to opcja opóźnionego startu zmywarki pozwali Ci na duże oszczędności.  Zmywarka z zapisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia.

9 Obliczenia oszczędnościowe:
Pralka  Korzystaj z funkcji prania wstępnego tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych.  W pełni wykorzystuj ładowność bębna a jeśli jest to możliwe korzystaj z funkcji ½ ładowności bębna lub doboru ilości wody do ilości prania. Dwa prania z niepełnym ładunkiem, to większe o 35 % zużycie energii elektrycznej.  Korzystaj z wydajnych środków piorących. Możesz wtedy zmniejszyć temperatury prania a co za tym idzie także zużycie energii.  Korzystaj z programów ekonomicznych. Np. jeśli masz taką możliwość, to skróć czas wirowania o połowę a wydłuż czas płukania o 10%, to efekt osiągniesz taki sam oszczędzając 20% energii elektrycznej,  Przy zakupie pralki zwróć uwagę na zużycie energii elektrycznej. Model "oszczędny" to taki, który zużywa mniej niż 2 kWh energii elektrycznej na jedno pranie.  Obliczenia oszczędnościowe:


Pobierz ppt "1 Projekt wykonali: Mariusz grabarczyk kl. II ‘G’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google