Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GIMNAZJUM nr 1 W BIERUNIU. Algorytm to po prostu szczegółowy przepis opisujący działania, czynności, które powinny być wykonane przez jakieś urządzenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GIMNAZJUM nr 1 W BIERUNIU. Algorytm to po prostu szczegółowy przepis opisujący działania, czynności, które powinny być wykonane przez jakieś urządzenie."— Zapis prezentacji:

1 GIMNAZJUM nr 1 W BIERUNIU

2 Algorytm to po prostu szczegółowy przepis opisujący działania, czynności, które powinny być wykonane przez jakieś urządzenie lub przez człowieka, aby osiągnąć zamierzony cel. Przykład: algorytm zaparzenia herbaty: 1.Idź do kuchni 2.Nalej wody do czajnika 3.Włącz czajnik 4.Zaczekaj aż czajnik zagotuje wodę 5.Włóż ekspresówkę herbaty do szklanki 6.Nalej wody do szklanki z czajnika

3 W życiu często stosujemy algorytmy, jednak przeważnie czynimy to w sposób nieświadomy; mówimy wtedy o przepisach, czy też procedurach postępowania.

4 Algorytmy można przedstawić w różnej formie w zależności od problemu, który chcemy rozwiązać. Do prezentacji algorytmu można stosować: 1. OPIS SŁOWNY 2. WYPUNKTOWANĄ LISTĘ KROKÓW 3. SCHEMAT BLOKOWY 4. JĘZYK PROGRAMOWANIA

5 Jest najprostszym sposobem zapisu algorytmu. Za pomocą opisu słownego można podać algorytm gotowania zupy, uruchamiania pralki czy korzystania z telefonu Przykład (algorytm gotowania ziemniaków): Obrane ziemniaki wsyp do naczynia i zalej wodą. Następnie naczynie z ziemniakami postaw na piecu i gotuj ok. 20 minut.

6 Ten sposób polega na podawaniu kolejnych czynności, które należy wykonać aby uzyskać rozwiązanie: Przykład (algorytm wezwania lekarza): 1. Podnieś słuchawkę. 2. Wybierz 9. 3. Wybierz 9. 4. Wybierz 9. 5. Przekaż informacje. 6. Odłóż słuchawkę.

7 Schemat blokowy jest graficznym przedstawieniem zbioru instrukcji (operacji) i wzajemnych powiązań między nimi, które określają kolejność wykonywanych akcji. Schemat blokowy jest zbudowany z figur geometrycznych zwanych skrzynkami oraz połączeń między skrzynkami. Przykład: naprawa lampy

8

9 Aby zapis algorytmu był zrozumiały dla maszyny np. komputera należy taki algorytm przetłumaczyć na język programowania – który służy do komunikowania się człowieka z komputerem: Przykład


Pobierz ppt "GIMNAZJUM nr 1 W BIERUNIU. Algorytm to po prostu szczegółowy przepis opisujący działania, czynności, które powinny być wykonane przez jakieś urządzenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google