Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZCZECIN. W drodze do szkoły, do pracy, na różne zajęcia, przemieszczamy się ulicami Szczecina. Często nie zauważamy jak zmienia się nasze otoczenie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZCZECIN. W drodze do szkoły, do pracy, na różne zajęcia, przemieszczamy się ulicami Szczecina. Często nie zauważamy jak zmienia się nasze otoczenie,"— Zapis prezentacji:

1 SZCZECIN

2 W drodze do szkoły, do pracy, na różne zajęcia, przemieszczamy się ulicami Szczecina. Często nie zauważamy jak zmienia się nasze otoczenie, jak powstają nowe obiekty, ulice, place, miejsca wypoczynku. Nasza praca ma na celu pokazanie skali zmian w przestrzeni miasta jakie dokonują się na naszych oczach. W tej szczególnej wycieczce po Szczecinie pomogą nam rozmówcy, których poprosiliśmy o krótkie wywiady.

3 Wywiad z dyrektorem Teatru Lalek Pleciuga – panem Zbigniewem Niecikowskim Jak Pana zdaniem zmienia się Szczecin? Zbigniew Niecikowski: Mieszkam w Szczecinie dopiero od roku 1980, czyli czasu protestów, kiedy to ludzie chcieli w końcu wziąć władzę w swoje ręce. Od tego czasu wiele się zmieniło. Ja najlepiej mogę to ocenić z punktu widzenia dziedziny, którą się zajmuję, czyli kultury. Pracę w Pleciudze zacząłem jako aktor w roku 1980, a w 1993 zostałem jej dyrektorem. Sama Pleciuga w ciągu tych 60 lat, bo za chwilę będziemy odchodzić jej 60-lecie, bardzo się zmieniła. Nie tylko pod względem artystycznym, ale także pod względem miejsca, w którym się znajdowała.

4 Gdzie Pleciuga była wcześniej? - Zbigniew Niecikowski: - Najpierw siedziba teatru była w budynku na Placu Orła Białego. Obecnie znajduje się tam bank PKO. Wtedy jeszcze nazywała się Rusałka. Potem, po 1953 roku została przeniesiona na Plac Szarych Szeregów, gdzie obecnie mieści się Szczecińska Agencja Artystyczna. Następnie do 2009 roku teatr znajdował się w nieistniejącym już budynku przy ulicy Kaszubskiej. Dziś jest tam galeria handlowa. Teraz jak widzicie mamy nowy budynek, po raz pierwszy zbudowany specjalnie dla Pleciugi. Znajduje się na miejscu starego boiska, a fontanna zaraz obok, na miejscu starego basenu przeciwpożarowego.

5 Czy jeszcze coś nowego pojawi się w pobliżu Pleciugi? Zbigniew Niecikowski: Aktualnie w planach mamy budowę pasażu spacerowego na ulicy Niegolewskiego. Projekt został już złożony do Urzędu Miasta. Będzie on udostępniany artystom. To znaczy i artystom zawodowym i początkującym do pokazywania swoich prac. Na terenie od strony pływalni, gdzie w tej chwili znajduje się plac zabaw, mamy zamiar zbudować skatepark oraz mały, kameralny amfiteatr. Część tego terenu jest także przeznaczona pod plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, czyli ze specjalną wykładziną i nowymi zabawkami.

6 Wywiad z dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta – panią Agatą Stankiewicz Dla każdego dużego miasta bardzo ważne są obiekty kultury. Co w tym zakresie zmienia się w Szczecinie? Agata Stankiewicz: W Szczecinie przez wiele lat nie powstawały ważne obiekty kultury. Pierwszym po wojnie całkowicie nowym jest Pleciuga. Ale najważniejszym dla Szczecina będzie oczywiście gmach nowej Filharmonii, który jest w trakcie budowy. To piękny, szklany budynek zaprojektowany przez architektów z Barcelony. Duża sala koncertowa pomieści tam prawie 1000 osób. Będą tam organizowane nie tylko koncerty muzyki poważnej, ale również inne wydarzenia ważne dla miasta.

7 Filharmonia to głównie muzyka poważna. A gdzie można połączyć wiedzę historyczną z ciekawymi doświadczeniami? Agata Stankiewicz: Temu celowi z całą pewnością służy Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej. Zostało ono oddane do użytku w 2010 r. Znajduje się tam bardzo wiele ciekawych eksponatów – głównie samochodów, motocykli i tramwajów – które tworzą historię polskiej i światowej motoryzacji. Warto też odwiedzić stworzoną tam wystawę Eureka, która na podstawie prostych doświadczeń tłumaczy spotykane na co dzień zjawiska z zakresu fizyki.

8 W Szczecinie buduje się wiele biurowców, kilka jest już gotowych. Po co są potrzebne miastu? Dariusz Wąs: Rzeczywiście, mamy już kilka biurowców, które są wynajmowane i działają od dłuższego czasu. Przykłady to Oxygen i Maris. W tym roku uzyskamy kolejne 40 000 m 2 powierzchni biurowej w kolejnych obiektach. Biurowce to przestrzeń do pracy dla wyspecjalizowanych firm informatycznych, finansowych czy innych usługowych, które często mają charakter ogólnoświatowy. Pracują tam głównie absolwenci szczecińskich wyższych uczelni. Każde nowe miejsce pracy w tych obiektach to oprócz wynagrodzeń także podatki dla miasta, które możemy przeznaczyć na różne cele w mieście. Czy nowe biurowce dają miastu coś jeszcze? Dariusz Wąs: Nowe obiekty to oprócz siedzib firm i nowych miejsc pracy wspaniała nowoczesna architektura zmieniająca Szczecin. Jako przykład warto podać Bramę Portową, kiedyś straszyła swoim wyglądem, dziś staje się wizytówką miasta. Wywiad z Zastępcą Prezydenta Miasta Szczecina - panem Dariuszem Wąsem

9 Oxygen InwestorEcho Investment Rok ukończenia budowy 2010 Pow. biurowa (m 2 ) 13 125

10 Maris Rok ukończenia budowy 2004 Pow. biurowa (m 2 ) 5 000

11 Brama Portowa I InwestorSwede Center Rok ukończenia budowy 2012 Pow. biurowa (m 2 ) 3 600

12 Brama Portowa II InwestorSwede Center Rok ukończenia budowy 2012 Pow. biurowa (m 2 ) 6 100

13 Baltic Business Park InwestorKoncepta Rok ukończenia budowy 2012 Pow. biurowa (m 2 ) 37 000

14 Hanza Tower InwestorJ.W. Construction Rok ukończenia budowy 2014 Pow. biurowa (m 2 ) 20 900

15 Lastadia Office InwestorSGI Rok ukończenia budowy 2012 Pow. biurowa (m 2 ) 11 530

16 Piastów Office Centre InwestorRealKapital Rok ukończenia budowy 2012 Pow. biurowa (m 2 ) 22 000

17 Co jeszcze oprócz biurowców jest zbudowane w ostatnim czasie w centrum Szczecina? Dariusz Wąs: Z całą pewnością wizytówką Szczecina jest również Galeria Kaskada. Powstała w miejscu od lat brzydkim i niezagospodarowanym. Mieszczą się w niej sklepy wielu znanych marek oraz potężny parking na ponad 1000 samochodów. Swoją architekturą nawiązuje do historycznej Kaskady, znanej przed laty jako obiekt gastronomiczny, a która została zniszczona na skutek tragicznego pożaru na początku lat 80-tych.

18 Co mógłby pan powiedzieć nam o Arkonce ? Kiedy powstanie ? Jaka jest wartość tej inwestycji? Andrzej Sumisławski: Obiekt Arkonki zostanie ukończony do listopada 2012 r. Tak przewiduje umowa. Nie mniej jednak jako atrakcja turystyczna i rekreacyjna zostanie udostępniony w czerwcu 2013 r. Całkowita wartość przebudowy to około 24 miliony złotych. Oprócz tego, że Wywiad z dyrektorem Zakładu Usług Komunalnych – panem Andrzejem Sumisławskim będzie tam kąpielisko chcemy, aby obiekt służył dłużej niż tylko w sezonie letnim. Z tego powodu znajdzie się tam skatepark, lodowisko w okresie zimowym, dwa korty tenisowe całoroczne z oświetleniem. Przewidujemy trzy boiska do piłki plażowej i szereg takiej infrastruktury, która będzie pozwalała na to, żeby usiąść i poczytać sobie książkę, gazetę.

19 Co to da Szczecinowi ? Andrzej Sumisławski: Każde duże miasto, poza posiadaniem filharmonii, teatrów, szkół, musi dysponować terenami rekreacyjnymi po to by mieszkańcy Szczecina mogli po pracy, czy w wakacje odpoczywać czynnie. Będzie to kolejne miejsce po Parku Kasprowicza, gdzie wiele osób aktywnie spędzi czas.

20 Wywiad z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji – panem Waldemarem Gilem W Szczecinie powstają nowe obiekty sportowe. Które z nich są pana zdaniem najważniejsze? Waldemar Gil: Pierwszym od wielu lat od podstaw wybudowanym obiektem sportowym międzynarodowego formatu jest nasza olimpijska pływalnia, która powstała w miejscu starego odkrytego baseny SDS-u. To właśnie na niej odbyły się w zeszłym roku pierwsze w historii Polski Mistrzostwa Europy seniorów w pływaniu. Dzięki tej imprezie Szczecin stał się znany w całym środowisku pływackim Europy. Na pływalni nie tylko organizujemy duże zawody sportowe, ale każdego dnia mogą z niej korzystać mieszkańcy Szczecina.

21 Szczecinianie od lat czekają na nową halę sportową. Kiedy te marzenia się spełnią? Waldemar Gil: Po wielu latach oczekiwań taka hala powstaje na osiedlu Zawadzkiego. To profesjonalny obiekt w którym wydarzenia sportowe i artystyczne może oglądać nawet 7300 widzów. Dzięki niej do Szczecina trafią znane sportowe imprezy rangi europejskiej i światowej. Będą tam grały również swoje mecze najlepsze drużyny halowe naszego miasta. Obiekt zostanie zakończony na koniec 2013 r. i będzie kosztował ponad 140 mln zł.

22 Czy Pana zdaniem w Szczecinie dużo się dzieje? Michał Przepiera: W Szczecinie dzieje się od kilku lat bardzo dużo. Powodem tego jest oczywiście ambicja tych, którzy zarządzają miastem, rady miasta i oczekiwania społeczne oraz wspomagające w bardzo dużym stopniu różne inwestycje środki unijne. Pod jakim względem Szczecin zmienia się w największym stopniu? Michał Przepiera: W tej chwili budowane jest w Szczecinie wiele dróg. Między innymi ul. Struga, czyli wjazd do miasta. Ulica Łukasińskiego kiedyś zrobiona była z kostki brukowej, teraz będzie wspaniałą asfaltową arterią, podobnie jak ulica Arkońska i Niemierzyńska. Wywiad z dyrektorem Biura Strategii Miasta – panem Michałem Przepierą

23 Co jeszcze zmieni się w Szczecinie w najbliższej przyszłości? Michał Przepiera: W planach jest odbudowa nabrzeża Odry. Powstaną tam bulwary, po których będzie można się przejść i podziwiać zacumowane przy nich statki. Oprócz tego w budowie jest Aleja Kwiatowa, czyli Plac Żołnierza. Powstanie tam ciąg pieszy z ławkami i zegarem słonecznym. W nocy będzie on oświetlony, żeby też pokazywał godzinę. Jak zapewne zauważyliście w mieście powstaje wiele fontann. Na przykład fontanna na Wałach Chrobrego, przy Pleciudze, na Placu Szczerskiej, czy też na Placu Zwycięstwa.

24 Dziękujemy wszystkim za obejrzenie naszej prezentacji. Osoby zaangażowane w tworzenie projektu: Łukasz Jakubowski Przemysław Koźlarek Tomasz Krzystek Krzysztof Staniszewski * Zaprezentowane zdjęcia pochodzą ze stron internetowych Miasta Szczecin i podległych mu instytucji.


Pobierz ppt "SZCZECIN. W drodze do szkoły, do pracy, na różne zajęcia, przemieszczamy się ulicami Szczecina. Często nie zauważamy jak zmienia się nasze otoczenie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google