Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko"— Zapis prezentacji:

1 Ksiądz Jerzy Popiełuszko

2 Życiorys Rodzice Jerzego Popiełuszki – Władysław
(1910 – 24 czerwca 2002) i Marianna z Gniedziejków (ur r.) prowadzili gospodarstwo rolne. Chłopiec był ministrantem i wyróżniał się głęboką religijnością; był typem samotnika. Pierwszą komunię i bierzmowanie przyjął w tym samym roku – W latach uczęszczał do liceum w Suchwoli. Był sumienny, ale uczył się przeciętnie. Z powodu jego religijności, rodzice byli wzywani do szkoły. Po maturze, 24 czerwca 1965roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po pierwszym roku studiów, w latach odbywał przymusowo zasadniczą służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach. 28 maja 1972 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, a 4 czerwca 1972 roku odprawił prymicyjną Mszę Świętą w kościele w Parszowicach. Następnie pracował w parafiach w Ząbkach (1972 – 1975) i Aninie (1975 – 1978). Z Anina został przeniesiony do Warszawy (1978) i był księdzem w Kościel Dzieciatka Jezus, św. Anny oraz, od czerwca 1980 roku, w Parafii pw. św. Stanisława Kostki. W 1978 roku został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie.

3 Ważne informacje Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 w Okopach. Zmarł 19 października 1984 we Włocławku. Był polskim księdzem i sługą bożym kościoła katolickiego. Został brutalnie zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa. Okoliczności śmierci 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został zaproszony do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy ”D” Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Kierowcy udało się uciec z kabiny samochodu, a Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki, które zbadano w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

4 Okoliczności Śmierci 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko został zaproszony do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Spotkanie to zakończył zdaniem: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". W tym samym dniu, wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy "D" Departamentu IV MSW w mundurach funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego MO. Kierowcy udało się uciec z kabiny samochodu, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki, które zbadano w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

5 Pogrzeb i pamięć Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 roku zgromadził olbrzymie tłumy i przekształcił się w wielką manifestację. Został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym był kapłanem. Miejsce to jest ogrodzone kamieniami połączonymi łańcuchem, tworzącymi w kompozycji z nagrobkiem różaniec. Ciało obciążone 11-kilogramowym workiem kamieni wrzucono do Wisły przy tamie koło Włocławka. Wyłowiono je dopiero 30 października. Zabójstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało oburzenie społeczne. Pogrzeb księdza Popiełuszki ( ) zgromadził olbrzymie tłumy.

6 Ciekawostki Na podstawie wydarzeń związanych z jego śmiercią w 1988 roku powstał film Agnieszki Holland Zabić księdza. 16 lutego 2009 roku odbyła się premiera filmu fabularnego Rafała Wieczyńskiego pt. Popiełuszko. Wolność jest w nas. W główną rolę wcielił się Adam Woronowicz. 13 października przyszli mordercy księdza próbowali zatrzymać jego samochód koło Gdańska, rzucając w szybę kamieniem. Kierowcy udało się opanować pojazd i uciec. Później okazało się, że funkcjonariusze mieli wówczas w samochodzie między innymi: narzutę, worki, łopaty i kamienie.

7 Adam Woronowicz Polski aktor urodzony 25 grudnia 1973 w Białymstoku. Zagrał rolę księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.

8 U grobu... Do grobu księdza Jerzego znajdującego się obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, stale przybywają liczni wierni z Polski i całego świata. Jan Paweł II modlił się u grobu ks. Jerzego 14 czerwca 1987 r. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki.

9 „Wolność jest w nas”

10 Przygotowały: Kasia Wojda i Agata Karczmarczyk 
Koniec Przygotowały: Kasia Wojda i Agata Karczmarczyk 


Pobierz ppt "Ksiądz Jerzy Popiełuszko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google