Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palisz? Śmierdzisz! Bądź rozsądny !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palisz? Śmierdzisz! Bądź rozsądny !."— Zapis prezentacji:

1 Palisz? Śmierdzisz! Bądź rozsądny !

2 1. Uzależnienie: Gdy zapalisz jednego, będziesz chciał więcej. W mózgu nikotyna pobudza wydzielanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za: - doznawanie przyjemności związanej z paleniem - pobudzenie aktywności organizmu przejawiające się lepszą koncentracją uwagi i pamięcią - mniejszy apetyt i rozdrażnienie Te przyjemne odczucia powodują, że palacz kontynuuje palenie w rezultacie uzależniając się od nikotyny . POMYŚL O SWOIM ZDROWIU.

3 2. Skład dymu tytoniowego:

4 3. Bierne palenie: Występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych.

5 4. Chyba nie chcesz stracić przyjaciół ?
Dym z papierosów mówiąc krótko „śmierdzi”. Przyjaciele łatwo wyczują ten nieprzyjemny zapach. Tobie on nie przeszkadza bo się przyzwyczaiłeś do niego. Ale inni czują do niego wstręt. Zamiast papierosów kup sobie jakieś ładne perfumy. Poczujesz się lepiej. Zaufaj mi .

6 5. Choroby i dolegliwości wynikające z biernego palenia:

7 W przypadku raka płuca palacze stanowią prawie 90% chorych.
Nikotynizm czynny, jak i bierny prowadzi do trwałych zmian narządów i układów, wywołuje różne dolegliwości: Nieżyt dróg oddechowych i pokarmowych podwyższenie ciśnienia krwi bóle głowy osłabienie pamięci osłabienie wzroku zapalenie nerwów wzrokowych bóle dławicowe choroby serca nadprodukcja adrenaliny nowotwory: płuc, oskrzeli, warg, trzustki i pęcherza moczowego. W przypadku raka płuca palacze stanowią prawie 90% chorych. Zagrożeniem dla zdrowia jest nie tylko palenie papierosów, ale także przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, czyli tzw. palenie bierne.

8 DBAJ O SIEBIE 6. Tytoniowa twarz:
Zastanów się czy na pewno chcesz tak wyglądać. ? To skutek palenia. Zadbana twarz wygląda o wiele lepiej. DBAJ O SIEBIE

9 7. Co zyskujemy nie paląc:
CZAS: - Każdy papieros - zabiera około 10 minut, jest to czas stracony na kupowanie papierosów i samo palenie. Dziennie - wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie - prawie godzin. W ciągu 10 lat - to aż godzin. 500 dni swojego życia przeznaczamy na trucie siebie i innych dymem tytoniowym. 2) PIENIĄDZE - Jedna paczka papierosów w Polsce kosztuje około 10 zł. Jeżeli pali tylko jedna osoba w rodzinie to za pieniądze zaoszczędzone na papierosach można kupić: 1 dzień 10,00 PLN- owoce 4 dni 40,00 PLN- dwa bilety do kina 1 tydzień 70,00 PLN- bluzkę 1 miesiąc 300,00 PLN- skórzane buty

10 4 miesiące 1.200,00 PLN- rower górski
6 miesięcy 1.800,00 PLN- telewizor 1 rok 3.600,00 PLN- 2-tygodniowe wczasy w Hiszpanii 10 lat ,00 PLN- samochód 40 lat ,00 PLN- mieszkanie w Kartuzach 3) Zyskujemy także: - ładny kolor skóry (paląc jest żółta) - mniejsze ryzyko chorób serca - mniejsze ryzyko raka płuc i podniebienia - pachniemy perfumami, a nie dymem - skóra starzeje się wolniej - mamy większą pojemność płuc (bo paląc się zmniejsza) - spokój (paląc papierosy, gdy czujemy głód nikotynowy czujemy się rozdrażnieni) - rzadziej bolą nas płuca i serce - zwiększa się przepływ krwi - nie boli nas gardło

11 8. Dla tych co lubią marzyć:
Pewnego dnia przestaje palić 10 milionów Polaków. O ile zdrowszy będzie nasz naród. Ile będzie zbędnych łóżek w szpitalach. Zasadą młodzieży stanie się: "Jestem Europejczykiem, nie palę". Lekarze również przestaną palić, zwłaszcza przy pacjentach. Zróbmy wszystko, żeby to marzenie się spełniło.

12 9. Totalna głupota ! Totalną głupotą jest palenie już w wieku szkolnym. Dzieci. ! Co wy ze sobą robicie? Nie wiecie czym to grozi? Nie próbujcie w ten sposób zaszpanować przed kolegami. Możecie zrobić to w inny sposób, np.: przez dowcipy.

13 31 MAJA JEST „DNIEM BEZ PAPIEROSA"
10. Ciekawostki: 31 MAJA JEST „DNIEM BEZ PAPIEROSA"

14 RZUĆ PALENIE, PRZESTAŃ TRUĆ SIEBIE I INNYCH
RZUĆ PALENIE, PRZESTAŃ TRUĆ SIEBIE I INNYCH. ZASTANÓW SIĘ: CZY WARTO WDYCHAĆ TOKSYCZNE ZWIĄZKI ZAWARTE W DYMIE TYTONIOWYM ?

15 11. Zapamiętaj do końca życia, że:

16 12. NIE ULEGAJ POKUSOM Powiedz STOP papierosowi .

17 13. Bibliografia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bierne_palenie_tytoniu
Za uwagę dziękuje Agnieszka Elas kl. III b gimnazjum.


Pobierz ppt "Palisz? Śmierdzisz! Bądź rozsądny !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google