Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza planeta ZIEMIA http://www.astronomia.biz.pl/

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza planeta ZIEMIA http://www.astronomia.biz.pl/"— Zapis prezentacji:

1 Nasza planeta ZIEMIA

2 Ciekawostki: 1. Jakie jest najgorętsze miejsce na Ziemi ?
99% zapewne już odpowiedziała, że Dolina Śmierci w Kaliforni. I tu czeka Was niespodzianka. Owszem przez wiela lat tak się mówiło, jednak tak naprawdę najwyższe temperatury odnotowano w Libii (El Azizia) 57.8 C. 2. No to gdzie jest najzimniej ? Zwycięzcą jest Władywostok, gdzie 21 lipca 1983 r. odnotowano -89 C. Nieźle, prawda ? Ciekawe, jak należy się wtedy ubrać. Ja zamarzam przy -5 C ;) 3. Jak dużo kurzu pochodzenia kosmicznego spada na Ziemię co roku ? Około ton. 4. Najwyższy wodospad na świecie ? Niagara to zła odpowiedź. Największa nie znaczy najwyższa. Najwyższy jest Angel Falls w Wenezueli metrów. 5. Jak głeboko jest środek Ziemi ? Wycieczka do centrum Ziemi to droga około 6378 km. Z czego jedynie 66 km to naprawdę twarda skała.

3 Piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego
Powierzchnia równa km2, w tym: km2 lądu (29,2%) km2 wody (70,8%) Planeta uformowała się 4,54 ± 0,05 miliarda lat temu, a życie pojawiło się na jej powierzchni w ciągu pierwszego miliarda lat po uformowaniu. Liczba ludności - ponad 6,5 mld (XVIII w - ok 1mld; połowa XX w - 2,3 mld) Ziemię po raz pierwszy sfotografował z kosmosu Explorer 6 w Jurij Gagarin w 1961 został pierwszym człowiekiem, który obserwował planetę z przestrzeni kosmicznej. Jest to największa Planeta skalista w Układzie. Jedyne miejsce we wszechświecie gdzie występuje życie Przewiduje się, że za około 7,59 mld lat planeta zostanie wchłonięta przez atmosferę Słońca i ulegnie zniszczeniu. Na Ziemi jest najsilniejsze pole magnetyczne i grawitacyjne oraz najszybszy ruch obrotowy. Ziemia, jest to jedyna znana planeta, na której są aktywne płyty tektoniczne. Symbolem astronomicznym Ziemi jest równoramienny krzyż wpisany w okrąg, znany jako krzyż słoneczny, krzyż Odyna lub krzyż celtycki. Wiatr na Ziemi nie może wiać szybciej niż 520 km/h Największe państwo na Ziemi to Rosja Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański, który ma prawie 11 km głębokości. Najwyższa góra świata to Mount Everest, który ma wysokość 8848 m.

4 Ziemia w literaturze i sztuce
Słowo „Ziemia” (pisane małą czy wielką literą) ma co najmniej tyle znaczeń, ilu jest ludzi. Każdy interpretuje je na swój sposób, nadaje mu inne znaczenie, widzi je w wielu aspektach. Motyw ten pojawia się w twórczości prozaików, poetów, dramaturgów, malarzy, rzeźbiarzy, kompozytorów – jednym słowem – we wszystkich dziedzinach sztuki. Towarzyszy nam on w życiu codziennym: na ziemi żyjemy, to ona nas karmi. Ziemia jest symbolem wyższych idei (np.: Ojczyzna), historią, tradycją, przeszłością i przyszłością...

5

6 Ziemia – planeta a) wyobrażenia o niej na przestrzeni wieków: - Starożytni (płaska, leży na siedmiu krokodylach, centrum, tajemna wiedza dla wybranych); - Średniowiecze (Ptolemeusz, geocentryzm, istnieje kres kosmosu); - Kopernik: heliocentryzm („O obrotach ciał niebieskich”); - współczesność: bezkres, nieskończoność; Wielki Wybuch; jedna z wielu cywilizacji we Wszechświecie; „jedna z gwiazd prowincjonalnych”; b) utwory: - „Francoise Villon” B. Okudżawa;

7 Ziemia jako planeta naszego
Układu Słonecznego Ziemia jest trzecią z kolei planetą od Słońca, położoną około 150 milionów kilometrów od niego. Nazywamy ją „szczęśliwą planetą”, gdyż dzięki swemu położeniu nie jest na niej ani za gorąco, ani jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym, na której znajdują się morza i rzeki. To sprawiło że mogło się na niej rozwinąć życie. Jeśli chodzi o rozmiar, Ziemia jest największą z czterech wewnętrznych planet Układu Słonecznego. Ziemia z satelity ;

8 Kliknij aby bliżej poznać
Nasz Układ Słoneczny tworzą: Kliknij aby bliżej poznać

9 Warunki panujące na różnych planetach
Cztery wewnętrzne planety Układu Słonecznego(Merkury, Wenus, Ziemia, Mars ) są planetami skalistymi, mają dużą gęstość, są zbudowane ze skał, posiadają najwyżej kilka księżyców lub nie mają ich w ogóle i nie posiadają pierścieni. Składają się w znacznej części z minerałów o wysokiej temperaturze topnienia, takich jak krzemiany, które tworzą ich skorupę oraz płaszcz, a także metali takich jak żelazo i nikiel, które tworzą ich jądra. Trzy z czterech planet wewnętrznych (Wenus, Ziemia i Mars) mają atmosferę. Na ich powierzchni występują kratery uderzeniowe oraz tektoniczne cechy ukształtowania powierzchni takie jak rowy tektoniczne i wulkany.

10 Jowisz i Saturn składają się w większości z wodoru i helu, zaś Uran i Neptun – z zamarzniętej wody, zamarzniętego amoniaku i metanu. Według niektórych klasyfikacji Uran i Neptun należą do oddzielnej kategorii - "lodowych olbrzymów". Wszystkie cztery planety gazowe posiadają pierścienie, jednak jedynie pierścienie Saturna są łatwo widzialne z Ziemi. Termin planety zewnętrzne nie powinien być mylony z pojęciem planety górne, który oznacza planety znajdujące się w większej odległości od Słońca niż Ziemia (gazowe olbrzymy i Mars). ,

11

12 Wyjaśnienie zjawisk astronomicznych
Ziemia, Słońce, Księżyc Wyjaśnienie zjawisk astronomicznych

13 Ruch obiegowy a pory roku
Istnienie pór roku zawdzięczamy nachyleniu osi Ziemi pod kątem 66,5 stopnia do orbity, po której obiega ona Słońce. Ruch obiegowy Ziemi przy stałym nachyleniu osi obrotu sprawia, że warunki oświetlenia Ziemi zmieniają się w rytmie rocznym, co pociąga za sobą zmiany klimatyczne oraz wpływa na wegetację roślin i tryb życia zwierząt. W klimacie umiarkowanym tradycyjnie wyróżnia się cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę, ale już teraz zaczęto wyróżniać dwie przejściowe pory roku: przedwiośnie i przedzimie.

14 Połowa drogi Ziemi wokół Słońca, czyli połowa roku, to sytuacja, w której Ziemia nachylona jest swoim północnym biegunem w kierunku „do Słońca”. Wtedy na półkuli północnej mamy wiosnę i lato (na półkuli południowej panuje jesień i zima). Druga połowa tej drogi to sytuacja, w której biegun północny Ziemi odchylony jest w kierunku „od Słońca”. Wtedy na półkuli północnej mamy jesień i zimę (na półkuli południowej panuje wiosna i lato, bo biegun południowy nachylony jest w tym czasie w kierunku „do Słońca”). W momencie, gdy jakieś miejsce jest nachylone maksymalnie do Słońca – mamy tam początek lata, a kiedy jest maksymalnie od Słońca odchylone – mamy tam początek zimy. Ale pomiędzy latem a zimą jest jesień. Zaczyna się ona w momencie, kiedy – po lecie – oś Ziemi nie jest nachylona ani „od”, ani „do” Słońca. Zaś pomiędzy zimą a latem jest wiosna, która zaczyna się w momencie, kiedy – po zimie – oś Ziemi nie jest nachylona ani „od” ani „do” Słońca. W obiegu Ziemi wokół Słońca występują dwa momenty, w których Słońce oświetla jednakowo długo półkulę północną i południową. Długość dnia i nocy jest wtedy taka sama na całym świecie. W jednym z tych momentów na półkuli północnej zaczyna się jesień, w drugim wiosna.

15 Wiosna na półkuli północnej trwa od momentu równonocy wiosennej (ok
Wiosna na półkuli północnej trwa od momentu równonocy wiosennej (ok. 21 marca) do momentu przesilenia letniego (ok. 21 czerwca): 92 dni i 19 godzin. Od równonocy wiosennej (1) dzień jest coraz dłuższy (najdłuższy ok. 21 czerwca w momencie tzw. przesilenia letniego(2)), a potem zaczyna się lato. Przyjęło się uważać, że wiosna zaczyna się 21 marca. Datę równonocy wiosennej – na podstawie danych dostarczonych przez astronomów – uzgodnili biskupi na soborze w Nicei w 325 roku. Jednak rok kalendarzowy i rok słoneczny nie są ze sobą idealnie zgrane. Prawdziwa, astronomiczna wiosna zaczyna się zwykle nie w zgodzie z tradycją, ale z „rozkładem jazdy Słońca”: np. 20 lub 22 marca.

16 Kalendarzowe pory roku są związane z ilością energii słonecznej docierającej do powierzchni Ziemi. Ponieważ ilość tej energii jest różna dla półkuli północnej i południowej, to pory roku kalendarzowe na półkuli północnej pokrywają sie z porami astronomicznymi, a na półkuli południowej są przesunięte o pół roku względem pór astronomicznych.

17 Strefy oświetleń Ziemi
Strefa międzyzwrotnikowa Gorąca, znajduje się pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Zenitalne promienie Słoneczne padają na każdy równoleżnik dwa razy w ciągu roku (z wyjątkiem zwrotników). Strefa umiarkowana (północna i południowa) Znajdują się pomiędzy zwrotnikami a kołami podbiegunowymi na obu półkulach. Wysokość górowania Słońca maleje wraz ze wzrostem szerokości geograficznej i waha się w różnych porach roku pomiędzy 90 stopni a 0 stopni, długość dnia i nocy zmienia się w zależności od pór roku. Temperatura jest mniejsza niż w strefie międzyzwrotnikowej. Strefa okołobiegunowa (północna i południowa) występuje na obu półkulach powyżej kół podbiegunowych. Tylko w tej strefie występuje zjawisko dnia i nocy polarnej (tzn. Słońce nie zachodzi lub nie wschodzi przez co najmniej 24 godziny). Długość trwania dnia i nocy polarnej wydłuża się od 24 godzin na kołach podbiegunowych (w dniach przesileń) do pół roku na biegunach.

18 Ruch obrotowy a dzień i noc
RUCH OBROTOWY – jest to ruch Ziemi wokół własnej osi. Odbywa się on z zachodu na wschód ze stałą prędkością kątową i zmienną prędkością liniową (na równiku najszybciej, w okolicach biegunów – najwolniej). Czas trwania obrotu wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy. Okres ten nazywa się dobą gwiazdową. Na równiku prędkość wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1674,4 km/h, bieguny natomiast pozostają w miejscu. Tam gdzie na powierzchnię Ziemi padają promienie słoneczne, panuje dzień, na pozostałym obszarze panuje noc, ruch obrotowy Ziemi jest przyczyną zmiany dnia i nocy. W jedną godzinę Ziemia obraca się w przybliżeniu o 15° a w cztery minuty o 1° .

19 Grawitacja Ziemska Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się.Grawitacja trzyma wszystko na Ziemi i nie pozwala na odlatywanie obiektów w przestrzeń kosmiczną.Jest ona tym,co utrzymuje Ziemię razem,sprawia,że Księżyc krąży wokół niej oraz że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. We współczesnej fizyce grawitację opisuje ogólna teoria względności. Oddziaływanie grawitacyjne jest w niej skutkiem zakrzywienia czasoprzestrzeni przez różne formy materii. W życiu codziennym prostsze prawo powszechnego ciążenia, które zostało sformułowane przez Newtona, jest wystarczające do opisania efektów grawitacji na otaczający ludzi świat.

20 5 lipca 1687 Izaak Newton wydał dzieło, w którym przedstawił spójną teorię grawitacji opisującą zarówno spadanie obiektów na ziemi, jak i ruch ciał niebieskich.Fizyk oparł się na zaproponowanych przez siebie zasadach dynamiki oraz prawach Keplera dotyczących odległości planety od Słońca. Newton sformuował prawo ,które zwane jest prawem powszechnego ciążenie.Brzmi ono następująco: Między dowolną parą ciał posiadających masy pojawia się siła przyciągająca, która działa na linii łączącej ich środki mas, a jej wartość rośnie z iloczynem ich mas i maleje z kwadratem odległości. Kiedy znajdujemy się na powierzchni naszej planety, odległość od środka ciężkości Ziemi jest dużo większa niż wysokość, na której możemy się przemieszczać (bez rakiet). W takiej sytuacji można założyć, że pole grawitacyjne jest jednorodne.

21 Przeciążenie i nieważkość
organizmu Nieważkość i przeciążenie są to dwa stosunkowo niedawno poznane zjawiska związane z astronomią i grawitacją. Obecnie nadal znajdują się w fazie badań. Ponieważ występują one podczas lotów kosmicznych naukowcy sprawdzają ich wpływ na zdrowie oraz ciało człowieka. Na ziemi w warunkach naturalnych zjawiska te nie występują i są wywoływane w sposób sztuczny.

22 Jeśli chodzi o nieważkość, to można się spotkać z kilkoma jej definicjami:
Nieważkość jest to stan, w którym znajduje się ciało poruszające się wyłącznie pod wpływem sił grawitacji. Przykładem na potwierdzenie tego może być swobodnie spadająca winda albo statek kosmiczny na orbicie. Ta definicja mówi, że nieważkość to stan, w którym działające na układ mechaniczny siły zewnętrzne nie wywołują wzajemnego nacisku na siebie. ,

23 Wbrew wielu opiniom, stan nieważkości nie oznacza braku grawitacji
Wbrew wielu opiniom, stan nieważkości nie oznacza braku grawitacji. Nieważkość nie jest także stanem, gdy wszystkie działające na ciało siły się równoważą. Przeciążenie jest to stan ciał materialnych występujący przy zwiększeniu ich ciężaru powyżej ciężaru występującego na powierzchni Ziemi. Oznacza to, że wydaje nam się, że ciężar ciała się zwiększa w sytuacji, kiedy na ciało nakłada się przyspieszenie. (np. jeżeli to ciało znajduje się w samolocie) Zasadniczo organizm człowieka jest w stanie znieść przeciążenie równe co do wartości ośmiokrotnie większej od jego siły ciężkości.

24

25 Przeciążenia są bardzo niebezpieczne dla organizmu człowieka szczególnie, gdy przyspieszenie jest zwrócone wzdłuż ciała człowieka. Jeżeli przeciążenie jest zwrócone od nóg do głowy to powoduje to odpływ krwi z mózgu i gromadzenia się jej w kończynach. Z kolei przeciążenia przy przyspieszeniach skierowanych od głowy do nóg powoduje gromadzenie się krwi w mózgu. Wynikiem tego mogą być silne bóle głowy, krwawe wybroczyny w okolicach oczu, krwotoki wewnętrzne w mózgu i płuchach.

26 Kilka ciekawostek na temat tych dwóch zjawisk:
-Długotrwałe przeciążenie doprowadza do zaburzeń widzenia (krew odpływa od siatkówki oka) -W warunkach ziemskich stanu przeciążenia można doświadczyć w windzie ruszającej do góry. -Nieważkość na szczycie koła w wesołych miasteczkach powoduje wrażenie wypadania z siedzenia, choć nie ma możliwości wypadnięcia naprawdę. -W wesołych miasteczkach, na kolejkach górskich, można odczuć na własnej skórze nieważkość i przeciążenie podczas jazdy. Odczuwa się na przemian, wciśnięcie w fotel, a za chwilę odczucie wypadania.

27 Mikołaj Kopernik i jego odkrycie
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu, a zmarł 24 maja 1543 we Fromborku. Polski astronom oraz twórca teorii heliocentrycznej. Dokonał on przełomu i wywołał jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim. Był wybitnym encyklopedysta Renesansu, zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem.

28 Do swoich obserwacji astronomicznych Mikołaj Kopernik stosował bardzo proste instrumenty, często własnej konstrukcji. W swojej pracy kładł duży nacisk na wyniki obserwacji, które weryfikowały słuszność jego teorii. Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych. Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. ". Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony. ,

29 ‘Nagle wprost w Słońce spojrzał i, natchniony, Zatrzymał Słońce i poruszył Ziemię.’

30 Najważniejsze odkrycia w astronomii
II w. n.e. – Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii sformułował teorię geocentryczną, wg. której ziemia tkwi nieruchomo   we wszechświecie, a Słońce i inne ciała niebieskie krążą wokół niej. W 1543r. Mikołaj Kopernik, polski astronom ogłosił teorię heliocentryczną   udowadniając, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. W 1903r. Konstanty Ciołkowski, rosyjski uczony polskiego pochodzenia, wysunął ideę lotów kosmicznych rakietami, które mogą pokonać siłę grawitacji. 3 Września 1957r. – wystrzelenie pierwszego sztucznego radziecki satelity   – Sputnik 1 na orbitę okołoziemską. Zapoczątkował on erę podboju kosmosu. 3 Października 1957r. – wystrzelenie na orbitę okołoziemską   satelity Sputnik 2 wraz z psem Łajką na pokładzie. W 1959r. została wysłana pierwsza sonda kosmiczna – Łuna 1. Była to sonda wysłana przez ówczesny Związek Radziecki

31 16 Czerwca 1961r. – Jurij Gagarin, radziecki kosmonauta, odbył pierwszy lot w kosmos statkiem Wostok 1 dokonując okrążenie naszej planety. Lot trwał w sumie 108 minut. 16 czerwca 1963r. – Walentyna Tierieszkowa była pierwszą kobietą w kosmosie. 18 lutego 1965r. – Aleksiej Leonow, rosyjski kosmonauta wyszedł ze statku Wostok 2 w otwartą przestrzeń kosmiczną. 31 stycznia 1966r. - Łuna   9, radziecka   sonda bezzałogowa , wylądowała na powierzchni księżyca. 20 Lipca 1969r. Neil Armstrong, amerykański astronauta, jako pierwszy z trzyosobowej załogi Apollo 11 (załogę stanowili : Edwin Aldrin, Michael Collins   oraz Neil Armstrong) stanął na powierzchni księżyca. Wypowiedział słynne zdanie, które brzmiało: "Ten mały krok człowieka jest wielkim krokiem ludzkości". 17 października 1970r.- lądowanie na Księżycu pierwszego radzieckiego pojazdu Łunochod.   1971r. – umieszczenie na orbicie okołoziemskiej pierwszej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 1. Lipiec 1975r. – połączenie w przestrzeni kosmicznej amerykańskiego statku Apollo 18 i radzieckiego Sojuz 19. 1976r. – początek badań powierzchnii Marsa przez Amerykańskie sondy Viking 1 i Viking 2. 27 Czerwca – 5 Lipca 1978r. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, uczestniczył w radzieckiej misji na stacji kosmicznej Salut 6. 1979r. początek misji amerykańskiej sondy Voyager 2, która z informacjami o Ziemi ma wylecieć poza Układ Słonczny. 1981r. – początek ery promów kosmicznych wielokrotnego użytku takich ja Columbia, Challenger, Discovery Atlantis i Endeavour. 1986r. – umieszczenie na orbicie okołoziemskiej radzieckiej stacji kosmicznej Mir.

32 Historia odkryć kontynentów, Najważniejsi odkrywcy
Afryka była praktycznie nieznana. Poznano jedynie obszary dolnego biegu Nilu oraz tereny państwa Egiptu. Dopiero w średniowieczu zaczęto wyruszać w głąb kontynentu. Vasco de Gama opłyną Afrykę w 1497 roku. Europa to kontynent który zawsze był znany, tak jak Afryka, Azja. Grecy zaczęli poznawać ten kontynent, głównie byli zainteresowani półwyspem Bałkańskim i obszarami morza Śródziemnego. Azja była zawsze znana, może nie w tak dużej skali jak teraz, ale starożytne państwa wiedziały o istnieniu jej, stopniowo zagłębiając się w głąb kontynentu.

33

34 Ameryka południowa odkrył ją Krzysztof Kolumb, wyruszając z Hiszpanii do Indii drogą morską w roku Przez przypadek, załoga nie dotarła do Indii, lecz odkryła nowy kontynent. Ameryka północna odkryto ją przypadkowo. Anglicy w poszukiwaniu przejścia do Azji, natknęli się na przejście do tego kontynentu. Najważniejszymi odkrywcami byli Martin Frobisher, John Cabot. Australia Pierwszym Europejczykiem na tym kontynencie był Holender Willem Jansz w roku Jako pierwszy opłyną Australię Brytyjczyk Matthew Flinders w latach Antarktydę odkryła grupa rosyjskich naukowców. Na czele ich stał Faddiej Bellingshausen I w roku 1820 dotarli do Wybrzeża Księżniczki Marty.

35 Pierwiastki wchodzące w skład
Skorupy Ziemskiej Skorupa ziemska to najbardziej zewnętrzna część kuli ziemskiej. Jej grubość jest zróżnicowana: Pod dnem oceanu wynosi zaledwie 7-10 km (jest to tzw. skorupa oceaniczna), a na obszarach kontynentalnych sięga km (jest to tzw. skorupa kontynentalna). Skorupę ziemską od płaszcza oddziela powierzchnia nieciągłości Moho. Skorupa ziemska zbudowana z ciał stałych: minerałów, których skupiska tworzą skały. Tylko w niektórych miejscach występują ogniska magmowe, czyli lokalne nagromadzenie płynnej masy skalnej. W skorupie ziemskiej występują wszystkie znane naturalne pierwiastki, ale jej charakterystyczną cechą jest znaczny udział 8 pierwiastków. Tlen, krzem, glin, żelazo, sód, potas, wapń i magnez stanowią łącznie około 98% jej masy.

36 O-tlen Si-krzem Al.-glin Fe-żelazo Ca-wapń Na-sód Mg-magnez K-potas ,

37 Właściwości chemiczne pierwiastków Występujących w Skorupie Ziemskiej
Najczęściej występującym pierwiastkiem w Ziemi jest tlen, pierwiastek chemiczny, niemetal. W stanie wolnym występuje w postaci dwuatomowych cząsteczek O2. Główne właściwości tlenu skupiają się tworzonych przez niego związkach chemicznych z metalami i niemetalami, które następnie tworzą tlenki. Pierwiastek ten charakteryzuję się tym, że podtrzymuje spalanie, jednak sam się nie pali. Kolejnym pierwiastkiem pod względem ilościowym jest silicium, tzw. Krzem. Ten półmetal jest mało aktywny chemicznie. W temperaturze pokojowej reaguje z fluorem, a po ogrzaniu reaguje z tlenem Krzem rozpuszcza sie łatwo w alkaliach.

38 Tuż za krzemem w rankingach ilościowych znajduje się glin
Tuż za krzemem w rankingach ilościowych znajduje się glin. Glin w temperaturze pokojowej nie reaguje z tlenem, dopiero ogrzany do wysokiej temperatury spala się, tworząc tlenek glinu, który tak jak i wodorotlenek glinu posiada właściwości amfoteryczne. Metal reaguje z rozcieńczonym kwasem solnym i kwasem siarkowym(VI), ale również z zasadą sodową. Pierwiastek pod wpływem stężonych kwasów ulega pasywacji, czyli pokrywa się warstewką tlenku glinu. W skorupie ziemskiej znajduje się około 6 % żelaza. Żelazo znajduje się w szeregu aktywności metali przed wodorem. Rozdrobnione żelazo spala się w tlenie, reaguje z chlorem oraz z kwasami słabo utleniającymi, takimi jak HCl i rozcieńczony H2SO4: Żelazo nie reaguje z zimnymi, stężonymi kwasami siarkowym(VI) i azotowym(V), a w kontakcie z tymi substancjami pokrywa się warstwą tlenków (pasywacja). Wapń jest reaktywnym metalem. We wszystkich związkach jest dwuwartościowy. Reaguje z tlenem tworząc zasadowy tlenek CaO, który w reakcji z wodą daje wodorotlenek, a w podwyższonej temperaturze reaguje z azotem atmosferycznym, tworząc azotek Ca3N2. Wypiera wodór z kwasów, reaguje też z wieloma niemetalami, tworząc chlorki, bromki, siarczki, azotki i węgliki.

39 Magnez spala się w powietrzu dając jaskrawe, białe światło
Magnez spala się w powietrzu dając jaskrawe, białe światło. Jest czystym składnikiem stopów glinu, cynku, manganu, tworzy bardzo lekkie stopy, a ogrzewany z węglem tworzą węgliki. Sód i potas to pierwiastki bardzo reaktywne. Muszą być przechowywane w nafcie, a na powietrzu matowieją w skutek utleniania. Pierwiastki są jednowartościowe we wszystkich związkach, burzliwie reagują z wodą tworząc wodorotlenki MOH oraz tworzą związki z niemal wszystkimi niemetalami. Wodór to pierwiastek, który w niskich temperaturach jest dość bierny chemicznie. Reakcja z tlenem przebiega wybuchowo dopiero w temperaturze 550°C lub po zainicjalizowaniu iskrą elektryczną. Jest szczególnie reaktywny w postaci atomowej. Reaguje z fluorowcami, azotem i siarką. Ze względu na dużą zdolność łączenia się z tlenem wodór reaguje z tlenkami metali.

40 Proste obliczenia dot. Zanieczyszczenia Ziemi, skład gleby
Właściwości fizyczne gleby: Gęstość: właściwa. Skład mechaniczny (granulometryczny) Porowatość Zwięzłość Plastyczność Lepkość Pecznienie i kurczenie się gleb.

41 Gęstość właściwa

42 Porowatość gleby:

43 Wilgotność gleby

44 Zanieczyszczenie powietrza
, ,

45 Edukacja ekologiczna Najpoważniejszymi skutkami zanieczyszczenia powietrza są: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, smog i kwaśne deszcze. W celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery możemy wprowadzić do naszego życia kilka zmian np.: zamontować w autach różnego rodzaju katalizatory, stosować benzynę bezołowiową, filtry kominowe i materiały izolacyjne chroniące budynki przed nadmierną utratą ciepła, wyeliminować z ruchu ulicznego samochody o bardzo złym stanie technicznym (nie spalają całkowicie paliw) oraz korzystać ze środków transportu publicznego oraz rowerów.

46

47 www.ekologia-info.pl/, www.ekoalternatywa.pl/ , www.eko-fani.pl/

48 Skutki przebywania człowieka na skażonych terenach:
Skażenie powstałe w wyniku przebywania w terenie skażonym lub na skutek zetknięcia się ze skażonymi przedmiotami nazywamy skażeniem wtórnym. Zmienność wiatru powoduje, że miejsca wystąpienia skażenia oraz jego intensywność nie dają się przewidzieć. Wykrywanie skażeń promieniotwórczych: - metoda chemiczna – oparta na zmianie zabarwienia pewnych substancji chemicznych pod wpływem promieniowania, wykorzystano tę cechę w dozymetrach chemicznych; - metoda fotograficzna – oparta na zjawisku zaczerniania kliszy fotograficznej pod wpływem napromieniowania (jest to szczególny przypadek metody chemicznej); - metoda luminescencyjna (scyntylacyjna) – zastosowana w rentgeno-radiometrach, wykorzystuje świecenie określonych substancji chemicznych pod wpływem promieniowania; - metoda jonizacyjna – wykorzystano jonizację substancji napromieniowanych: w radiometrach – do pomiaru stopnia skażenia i rentgenometrach do pomiaru mocy dawki. Źródła: , ,

49 Sposoby ochrony naszej planety

50 W domu: 1. Zawsze wyłączaj urządzenia takie jak telewizor, monitor czy wieża stereo. Czerwone światełko       oznaczające tryb "stand by" to znak, że urządzenie stale pobiera prąd. Marnując energię elektryczną       przyczyniamy się do globalnego ocieplenia. 2. Oszczędzaj wodę: 3. Sortuj papier, szkło, plastik i inne śmieci. Sprawdź, gdzie znajdują się najbliższe pojemniki       na surowce wtórne i zawsze wyrzucaj takie odpady do tych pojemników. 4. W miarę możliwości zamiast baterii używaj akumulatorów, które można powtórnie ładować. 5. Jeśli używasz zwykłych baterii, zatroszcz się aby wyrzucać je do specjalnych pojemników (dostępne           np.: w punktach fotograficznych) 6. Zastąp zwykle żarówki energooszczędnymi. 7. Wysyłaj kartki internetowe zamiast papierowych. 8. Nie powiększaj światowych wysypisk śmieci - nie używaj jednorazowych produktów, takich jak       papierowe talerze, serwetki, plastikowe sztućce i kubki. Jeśli musisz z nich skorzystać, traktuj je jako       surowce wtórne i wyrzucaj do specjalnych pojemników na tego typu odpady.

51

52 W ogrodzie 1. Zbieraj wodę deszczową do podlewania kwiatów, zamiast korzystać z kranówki. 2. Nigdy nie zbieraj roślin i nie zrywaj kwiatów dziko rosnących. 3. Kupuj wyłącznie cebulki roślin pochodzące z hodowli (poproś sprzedawcę lub ogrodnika o radę). 4. Do walki z owadami niszczącymi rośliny wykorzystaj w swoim ogrodzie specjalne pułapki       i naturalnych wrogów (np. biedronki). 5. Używaj kompostu i ściółki, aby wzmocnić potencjał ziemi i zredukować zapotrzebowanie        na pestycydy i nawozy. 6. Nie używaj torfu dla Twoich kwiatów i warzyw (pozyskiwanie torfu ze starych podmokłych         pokładów ziemi niszczy bezpowrotnie nasze najcenniejsze dzikie obszary). 7. Nigdy nie wlewaj antyzamrażaczy, oleju czy innych substancji chemicznych do ziemi, do kanalizacji        lub rowów odprowadzających. 8. Nie kupuj mebli ogrodowych wykonanego z twardego tropikalnego drewna - np. z mahoniu- jeśli        nie mają one certyfikatu FSC.

53 Na zakupach: 1. Zabieraj do sklepu swoją własną torbę na zakupy (najlepiej lnianą lub kosz wiklinowy.). 2. Kupuj organiczne produkty - owoce, warzywa, bawełniane ubrania 3. Nie kupuj wody butelkowanej, jeśli wiesz, że woda z Twojego ujęcia jest czysta i bezpieczna.       Plastikowe butelki sprawiają, że już i tak ogromna góra śmieci wciąż rośnie 4. Wybieraj te produkty czyszczące, które ulegają biodegradacji. Dbaj o to, aby chemikalia w jak       najmniejszym stopniu przenikały do gruntu i wód. 5. Wybieraj jak najbardziej energooszczędne urządzenia domowe. 6. Używaj papieru z recyklingu.

54 OCHRONA PRZYRODY JEST OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO OBYWATELA !
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (International Mother Earth Day) – coroczne święto, obchodzone 22 kwietnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku

55 Zawody i rozgrywki sportowe
Rozgrywki w poszczególnych dyscyplinach sportu - Rozgrywki w piłce ręcznej - Rozgrywki piłki siatkowej - Rozgrywki koszykarskie Mistrzostwa świata - Mistrzostwa świata w piłce nożnej - Mistrzostwa świata w pływaniu - Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie Olimpiady - Igrzyska olimpijskie - Olimpiady Specjalne Zawody w poszczególnych dyscyplinach sportu - Zawody lekkoatletyczne - Gale MMA - Turnieje tenisowe - Wyścigi samochodowe Puchar Świata - Puchar Świata w biathlonie - Puchar Świata w narciarstwie alpejskim - Puchar Świata w lekkoatletyce Imprezy Red Bull - Piloci Red Bull Air Race - Sezony Red Bull Air Race World Series Igrzyska międzynarodowe - Igrzyska Azjatyckie - Igrzyska śródziemnomorskie Mistrzostwa poszczególnych kontynentów - Mistrzostwa Europy - Mistrzostwa Ameryki Północnej - Mistrzostwa Afryki

56 Sporty ziemne Hokej na trawie
zespołowa gra sportowa.Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (+5 rezerwowych). Składa się z dwóch 35-minutowych części z 10-minutową przerwą. Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 x 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki o średnicy ok. 7-7,5 cm i wadze ok. 160 g do bramki przeciwnika. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała. Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety. Co cztery lata rozgrywane są również mistrzostwa świata. Początki tej dyscypliny w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy oficjalny mecz w tej dyscyplinie na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", pomiędzy piłkarzami Czarnych Lwów oraz Pogoni Lwów.

57 Golf Sport, uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłeczki do niewielkich otworów w ziemi, za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki w jak najmniejszej liczbie uderzeń do dołka. Golf był dyscypliną olimpijską w latach Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro. Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się od tee, gdzie znajduje się oznakowane miejsce, na którym umieszcza się piłkę. Po pierwszym uderzeniu kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i ląduje gdzieś na pasie do dołka. Zawodnik przemieszcza się do miejsca, gdzie piłka się zatrzymała, i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki w dołku. Gdy gracz zdoła umieścić piłkę w dołku przy użyciu mniejszej liczby uderzeń niż liczba nominalna dołka, otrzymuje punkty dodatnie równe różnicy uderzeń i liczby nominalnej. Gdy wykona w tym celu więcej uderzeń niż wynosi liczba nominalna, dostaje punkty ujemne liczone na tej samej zasadzie co punkty dodatnie. Po przejściu zawodnika przez wszystkie dołki zlicza się jego punkty.

58 Tenis dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś. Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako lawn tennis (pol. tenis na trawie). Wkrótce po swoim powstaniu tenis rozprzestrzenił się wśród wyższych warstw anglojęzycznych społeczeństw zanim stał się popularny na całym świecie. Tenis jest sportem olimpijskim uprawianym na wszystkich kontynentach przez ludzi w różnym wieku. W tenisa może grać każdy, kto jest w stanie utrzymać w ręku rakietę tenisową, w tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich czy zawodnicy głusi. Reguły tenisowe, które po raz pierwszy spisano w 1877, w następnych dziesięcioleciach uległy jedynie kilku poważniejszym zmianom. Jedną z nich jest, wprowadzona w latach 70. XX wieku, rozgrywka tie-breakowa, drugą natomiast zaaprobowana na początku XXI w. technologia Hawk-Eye (pol. Jastrzębie Oko), umożliwiająca weryfikację decyzji sędziego w przypadku, gdy piłka trafia w pobliże którejkolwiek z linii kortu.

59 Krykiet To jedna z najstarszych gier zespołowych świata mająca obecnie zarówno charakter masowej dyscypliny sportowej, jak i zamkniętych klubów tylko dla elit. W Polsce znany nielicznym hobbystom oraz biografom... „kata” polskiej reprezentacji w latach osiemdziesiątych i dziewięć dziesiątych, Garry’ego Linekera, który dla futbolu – na nieszczęście biało-czerwonych – zdradził krykiet. Chyba szkoda, że nasza wiedza jest tak znikoma, bo brytyjski tygodnik „The Economist” ocenił, iż z angielska criket to najszlachetniejszy ze wszystkich sportów! Można się z tym sądem zgodzić lub nie, ale na pewno warto poznać grę, która dla wielu jest takim fenomenem. Krykiet został prawdopodobnie wymyślony przez pasterzy na przełomie I i II tysiąclecia. Za piłkę służył początkowo kamień, za pałkę kij lub drąg, a za bramkę pień drzewa. W XIII wieku w hrabstwie Kent Anglicy grali w „creag”. W 1598 roku o krykiecie donosił burmistrz Guildfordu, a w 1646 roku doszło do pierwszego w historii meczu w miejscowości Coxheath. W XVII wieku do powiększenia popularności krykieta przyczynił się Fryderyk, książę Walii. Wówczas zaczęto organizować mistrzostwa Anglii. Jednolite przepisy przedstawiono w 1744 roku. W połowie XIX wieku na wyspach liczyły się tylko dwie sportowe rozgrywki: krykiet i wyścigi konne. Ta gra była coraz chętniej uprawiana też w całym Imperium Brytyjskim. Dlatego do pierwszego międzypaństwowego meczu przeciwko Anglii stanęła Australia. W 1877 roku po... czterodniowych zmaganiach wygrali gospodarze. W 1900 roku krykiet wszedł nawet do programu olimpijskiego.

60 Piłka nożna Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie. Od 1900 r. dyscyplina olimpijska. Na całym świecie w 2006 roku w rozgrywkach brało udział 265 milionów zawodniczek i zawodników, oraz 5 milionów sędziów należących do 207 lokalnych związków zrzeszonych w FIFA. Mecze piłkarskie odbywają się na prostokątnym, pokrytym murawą boisku. Rozmiary boiska to 45 m do 90 m szerokości i długości od 90 m do 120 m, lecz boisko nie może być kwadratowe. Od 14 marca 2008 roku każde nowe boisko powinno mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Decyzję tą przyjął Komitet Wykonawczy FIFA na podstawie przepisów opracowanych przez IFAB instytucję odpowiedzialną za Przepisy Gry w Piłkę Nożną.rozgrywkach Drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników (aby zespół został dopuszczony do meczu musi być ich co najmniej 7) i zazwyczaj 7 rezerwowych (w finałach Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy - 12). Wśród graczy wyróżniamy bramkarza i graczy z pola: obrońców, pomocników i napastników. Podział graczy z pola na pozycje jest czysto umowny, w aktualnie stosowanych strategiach gry często następuje podczas meczu płynna wymiana między nimi. Bramkarz jest jedynym zawodnikiem, który może dotykać i łapać piłkę rękami w czasie gry, jednak zgodnie z Przepisami może to mieć miejsce jedynie we własnym polu karnym. W przypadku rozmyślnego zagrania piłki ręką przez bramkarza poza własnym polem karnym, jego drużyna zostaje ukarana rzutem wolnym bezpośrednim (zobacz Wykroczenia i kary), tak samo jak w przypadku pozostałych zawodników. Wbrew powszechnie panującej opinii, ukaranie bramkarza za rozmyślne zagranie piłki ręką w czasie gry poza własnym polem karnym karą indywidualną w postaci żółtej lub czerwonej kartki, może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych w Przepisach Gry sytuacjach. Bramkarzowi nie wolno zagrywać piłki ręką po podaniu jej do niego przez współpartnera z wrzutu oraz po podaniu od współpartnera nogą (a konkretnie jej częścią poniżej kolana), jednak jeśli intencją zawodnika z drużyny nie było podanie piłki do bramkarza a wynikło to z przypadku, w takiej sytuacji bramkarz może zagrywać ręką, nieważne, którą częścią ciała zagrał współpartner.

61 Dziękujemy Za uwagę !


Pobierz ppt "Nasza planeta ZIEMIA http://www.astronomia.biz.pl/"

Podobne prezentacje


Reklamy Google