Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch dzienny sfery niebieskiej i ruch Słońca na sferze niebieskiej Sfera niebieska. Pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej. Pory roku. Polarny dzień

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch dzienny sfery niebieskiej i ruch Słońca na sferze niebieskiej Sfera niebieska. Pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej. Pory roku. Polarny dzień"— Zapis prezentacji:

1 Ruch dzienny sfery niebieskiej i ruch Słońca na sferze niebieskiej Sfera niebieska. Pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej. Pory roku. Polarny dzień i polarna noc.

2

3 Gwiazdy na sferze niebieskiej Gwiazdy znajdujące się na sferze niebieskiej: 1. W pobliżu Gwiazdy Polarnej- są przez obserwatora widoczne zawsze nad horyzontem; 2. W pobliżu południowego bieguna niebieskiego- znajdują się zawsze pod horyzontem; 3. W dużej odległości od biegunów niebieskich- zakreślają tory, których część znajduje się nad horyzontem, a część pod horyzontem.

4 Ruch Słońca na sferze niebieskiej Pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej spowodowany jest ruchem obrotowym Ziemi wokół jej osi z zachodu na wschód.

5 Ruch Słońca na sferze niebieskiej Występowanie pór roku i różna długość dnia i nocy w różnych porach roku jest konsekwencją tego, że: -Ziemia bierze udział w ruchu obiegowym wokół Słońca; - oś Ziemi jest nachylona względem płaszczyzny orbity pod kątem 66,5 st.

6 Ruch Słońca na sferze niebieskiej 1. - punkt Wagi - równonoc jesienna (23.09) - punkt przecięcia ekliptyki z równikiem – a dla półkuli południowej równonoc wiosenna. 2. punkt Raka - przesilenie letnie (22.6) - punkt przecięcia ekliptyki z południkiem – a dla półkuli południowej przesilenie zimowe punkt Barana - równonoc wiosenna (21.03) - punkt przecięcia ekliptyki z równikiem – a dla półkuli południowej równonoc jesienna. 4. punkt Koziorożca - przesilenie zimowe (22.12) - punkt przecięcia ekliptyki z południkiem - a dla półkuli południowej przesilenie letnie.

7 Ruch Słońca na sferze niebieskiej

8 Wrażenie ruchu Słońca wzdłuż ekliptyki po sklepieniu niebieskim

9 Ruch Słońca na sferze niebieskiej Ekliptyka – wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.

10 Ruch Słońca na sferze niebieskiej W strefach polarnych i graniczących z nimi obszarach stref umiarkowanych na obydwu półkulach obserwujemy zjawisko tzw. białych nocy (polarny dzień). Polega ono na tym, że zmierzch przechodzi bezpośrednio w świt gdyż Słońce nie schodzi niżej pod horyzont niż na wysokość 6°.

11 Źródła: Podręcznik Fizyka z astronomią dla ZSZ wyd. ZAMKOR


Pobierz ppt "Ruch dzienny sfery niebieskiej i ruch Słońca na sferze niebieskiej Sfera niebieska. Pozorny ruch Słońca na sferze niebieskiej. Pory roku. Polarny dzień"

Podobne prezentacje


Reklamy Google