Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szczecińskie pomniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szczecińskie pomniki."— Zapis prezentacji:

1 Szczecińskie pomniki

2 Pomnik księcia Bogusława X i jego żony księżnej Anny Jagiellonki
Zaprojektowany przez Leonię Chmielnik i Annę Paszkiewicz. Odsłonięty 22 lipca 1974r., stoi tuż przy wejściu na teren Zamku Książąt Pomorskich. Figury wyrzeźbiono w żółtym piaskowcu.

3 Pomnik Bartolomeo Colleoniego
Wykonany z przeznaczeniem dla, utworzonego w 1913r., muzeum miejskiego. 15 stycznia 1948r. został wywieziony do Warszawy. Po latach usilnych starań szczecinian, władze Warszawy zgodziły się na zwrot pomnika. 21 sierpnia 2002r. pomnik został ustawiony na szczecińskim Placu Lotników. .

4 Pomnik Czynu Polaków Jest dziełem rzeźbiarza Gustawa Zemły przy współpracy Eugeniusza Kozaka. Przedstawia orły symbolizujące trzy pokolenia szczecinian: polonię szczecińską sprzed II wojny światowej, pionierów powojennego Szczecina i pokolenie rozbudowujące miasto. .

5 Posąg (Pomnik) Flory . Posąg, wykonany z piaskowca około roku 1730 przez Johanna Georga Glume według projektu Johanna Konrada Kocha, znajduje się na Pl. Orła Białego. Przedstawia postać Flory- starożytnej bogini wiosny i roślinności.

6 Pomnik papieża Jana Pawła II
. Postawiony na Jasnych Błoniach upamiętnia spotkanie Papieża-Polaka ze społeczeństwem Szczecina i Pomorza, które odbyło się w tym miejscu 11 czerwca 1987r.

7 Pomnik Marynarza - sternika
. . Jest dziełem Ryszarda Chachulskiego. Odsłonięty w 1980r., stoi przy Pl. Grunwaldzkim. Postać marynarza-sternika wykonana jest z blachy miedzianej na cokole z betonu, oblicowanym czarno- granitowymi płytkami.

8 Pomnik Maszt im. "Kapitana Kapitanów"
Maszt-pomnik ustawiony został w 1990r na Pl. Solidarności. Jego odsłonięcie nastąpiło w trakcie obchodów Dni Morza. Pochodzi ze statku szkolnego Liceum Morskiego, który w latach zacumowany był przy Wałach Chrobrego . Kapitan ż.w. Konstanty Maciejewicz był patronem szkoły.

9 Pomnik Adama Mickiewicza
Dzieło projektu Sławomira Lewińskiego odsłonięte zostało 3 maja1960r. z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego. Betonowy posąg poety w pozie zadumanego pielgrzyma stoi przy ul. H. Pobożnego, zwrócony w kierunku Odry. .

10 Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Projektantem i wykonawcą pomnika jest Bohdan Ronin-Walknowski. Pomnik odsłonięty został 19 marca 2000r. Brązowe popiersie (wys. 96 cm) stoi na cokole z czerwonego granitu (wys. 2,2 m) przy Pl. Szarych Szeregów (d. Sprzymierzonych).

11 Pomnik- fontanna Magnolii
Autorem fontanny w stylu nawiązującym do secesji jest Wiesław Domański - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Odsłonięcie pomnika na Osiedlu Magnolii nastąpiło w kwietniu 2009r.

12 Pomnik Kornela Ujejskiego
Pomnik tego urodzonego na Podolu poety romantycznego, wykonany został w 1901r. wg projektu rzeźbiarza Antoniego Popiela. Do końca II wojny światowej pomnik stał we Lwowie. Po wojnie przywieziony do Polski, od 1956r. stoi niedaleko Bramy Portowej. . .

13 Pomnik z kotwicą dawniej Pomnik Sediny
Była to kiedyś fontanna w kształcie łodzi z centralną postacią Sediny trzymającej żagiel. W części dziobowej siedział Hermes, a z morskiej toni wynurzały się potwory i dwóch tytanów. Obecnie w miejscu pomnika wieńczącego fontannę, vis-a-vis „Czerwonego Ratusza”, zamontowano wielką kotwicę okrętową. .

14 Pomnik Grudzień’70 - "Anioł Wolności"
Pomnik postawiono w 2005 r dla upamiętnienia Ofiar Grudnia 1970r., kiedy to w wyniku gwałtownego stłumienia przez ówczesne władze wystąpień robotników, na ulicach Szczecina, zginęło 16 osób.  Autorem jest Czesław Dźwigaj. .

15 Pomnik Braterstwa Broni
Monument, stojący na Cmentarzu Centralnym, wykonany ze sztucznego kamienia według projektu Sławomira Lewińskiego. Ramiona pomnika nawiązują do wyglądu skrzydeł husarskich, a ich układ miał symbolizować polsko-radzieckie braterstwo broni. .

16 Pomnik Herkulesa walczącego z Centaurem
Dzieło ufundowane przez konsula Kiskera z przedwojennego Szczecina, zaprojektował i wykonał Ludwig Manzel. Pomnik jest elementem zabudowy Wałów Chrobrego (d. Tarasów Hakena).

17 Pomnik Kolejarza Pomnik ma wysokość 3.20 m. Powstał w roku 1964, jego autorem jest Ryszard Chachulski. Stoi nad Odrą, vis-a-vis dworca kolejowego.

18 Pomnik Samarytanina Czas powstania rzeźby znajdującej się vis-a-vis Szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, określa się na koniec lat trzydziestych XX wieku, a za jego twórcę uznaje się Georgesa Morina . Wykuty w piaskowcu, wysoki na około 270 cm jest rzeźbą w stylu neoklasycznym, eksponującą męską siłę. .

19 Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej
Monument stojący na Pl. Lotników został odsłonięty 26 kwietnia 1950 r. (w piątą rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Szczecina). Jego projektantem był Stanisław Rudzik, natomiast dekorację rzeźbiarską wykonał Józef Starzyński.. .

20 Pomnik „Tym którzy nie powrócili z morza”
Pomnik-nagrobek powstał na Cmentarzu Centralnym z inicjatywy Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Jego odsłonięcie nastąpiło roku. .

21 Pomnik Maciusia I Pomnik przedstawia literackiego bohatera - króla Maciusia I. Autorem projektu i zarazem jego wykonawcą był szczeciński rzeźbiarz i plastyk Mieczysław Welter. Postać chłopca wysoka na około 1,40 m wykonana z piaskowca lub szarego granitu ustawiona została na smukłym betonowym cokole wysokim również na około 1,40 m.

22 Pomnik Zaczarowana dorożka
8 maja 1997 roku odsłonięto pomnik w kształcie stylizowanej „Zaczarowanej dorożki” z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ma upamiętniać pobyt poety w Szczecinie w latach 1948 – 1949. Jej autorem jest szczeciński rzeźbiarz - Stanisław Biżek. .

23 Opracowała: Anna Mrozińska Zespół Szkół Szpitalnych w Szczecinie

24 Bibliografia im. Jana Kasprowicza w Szczecinie Flory w Szczecinie papieża Jana Pawła II w Szczecinie Marynarza w Szczecinie ze statku s/s „ Kapitan K. Maciejewicz” Adama Mickiewicza w Szczecinie marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie Magnolii w Szczecinie Kornela Ujejskiego w Szczecinie Sediny w Szczecinie Wdzięczności dla Armii Radzieckiej w Szczecinie Centralny w Szczecinie#Pomniki


Pobierz ppt "Szczecińskie pomniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google