Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ratuj swoje serce. Ono nie lubi palić!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ratuj swoje serce. Ono nie lubi palić!"— Zapis prezentacji:

1 Ratuj swoje serce. Ono nie lubi palić!

2 Nałóg Nałóg to zakorzeniona dysfunkcja sprawności woli przejawiająca się w chronicznym podejmowaniu szkodliwych dla organizmu decyzji, które są sprzeczne z przesłankami rozeznania intelektualnego.

3 Uzależnienie Uzależnienie to choroba, która polega na utracie kontroli nad własnym życiem. Często jest niezauważalne dla otoczenia. Osoba uzależniona charakteryzuje się zmianami zachowania do, których opanowania należy konieczność przyjmowania danej substancji w sposób ciągły lub okresowy.

4 Fazy uzależnienia I Eksperymentowanie. II Branie. III Wpadanie w ciąg. IV Ciągłe branie.

5 Historia papierosa Kiedyś papieros składał się z tytoniu oraz papierowego opakowania. Produkowane obecnie papierosy stały się produktem przemysłowym. Dodaje się do nich setki substancji konserwujących, zmieniających własności, poprawiających smak czy jakość produktu. Tak chemicznie „spreparowany” papieros po zapaleniu dostarcza palaczowi nie tylko nikotyny, ale przede wszystkim innych toksycznych związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. W 1950r. Lekarze odkryli, że papierosy są szkodliwe.

6 Papieros – fabryka trucizn.
FENOL – trujący środek dezynfekujący. NAFTALINA – środek przeciw molom DDT – środek owadobójczy CHLOREK WINYLU – stosowany w produkcji plastiku NIKOTYNA – silna trucizna, uzależnia jak narkotyk POLON – pierwiastek promieniotwórczy AMONIAK – rozpuszczalnik CYJANOWODÓR – gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych BENZOPIREN – silna substancja rakotwórcza BUTAN – łatwopalny gaz TLENEK WĘGLA – powoduje zaczadzenie AKRYDYNA – stosowana w produkcji barwników PIREN – związek silnie trujący ARSEN – trujący metal ciężki

7 Czy wiesz że? Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku lat! Osoba wypalająca paczkę papierosów dziennie po roku wprowadzi do swoich płuc w postaci osadu 1 litr substancji smołowatych. Każdy papieros skraca życie o 8 minut. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia?

8 Bierne palenie Czy kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego kaszlesz w zadymionym pomieszczeniu? Ponieważ w pewnym sensie ty również palisz. Ten rodzaj palenia nazywamy „biernym”. Badania naukowe wskazują, że palenie bierne powoduje schorzenia górnych dróg oddechowych. Jeśli ktoś w twojej rodzinie pali w domu, ty również palisz, będąc w jego obecności, czy chcesz tego, czy nie.

9

10 Co możesz robić zamiast palenia papierosów?
skakać jeździć na rowerze biegać tańczyć grać w siatkówkę malować grać

11 Po zgaszeniu ostatniego papierosa w ciągu:

12 Palenie a rozwój płodu. U kobiet palących podczas ciąży częściej dochodzi do poronień i komplikacji przy porodzie. Palenie w ciąży powoduje też wzrost ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu. Zawsze, jeżeli kobieta w czasie ciąży pali, prowadzi to do spowolnienia wzrostu płodu – dziecko rodzi się mniejsze i gorzej rozwinięte. Kobiety palące podczas ciąży częściej rodzą martwe dzieci.

13 Palenie a zdrowie dziecka.
Palenie w ciąży jest czynnikiem wystąpienia tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej dziecka (dzieci matek palących, nie powinny zasypiać na brzuszku) Dzieci matek palących w okresie ciąży mają słabszą odporność, przez co częściej zapadają na różne choroby np. układu oddechowego czy zapalenie ucha środkowego. U dzieci matek palących w okresie ciąży częściej rozwija się astma oskrzelowa. Palenie przez kobietę w ciąży prowadzi do kontaktu mózgu jej nienarodzonego dziecka z nikotyną. Dlatego u tych dzieci mogą wystąpić po porodzie objawy głodu nikotynowego (tak jak u palaczy rzucających palenie). Są bardziej płaczliwe, niespokojne, gorzej śpią, mają zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Na całe życie pozostaje u nich zwiększona tolerancja nikotyny. W przyszłości łatwiej uzależniają się od palenia papierosów.

14 Co grozi palaczowi?

15 TWARZ NIKOTYNOWA

16 ZĘBY PALACZA

17 ŻÓŁTE PALCE PALACZA

18 RAK PŁUC - jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z nabłonka dróg oddechowych w płucach. Najczęstszą przyczyną powstawania raka płuc jest palenie tytoniu (papierosów) w którym znajduje się kobalt. Rak płuc nie ma charakterystycznych objawów pozwalających na jego wykrycie. Objawy takie jak: krwioplucie, duszność, bóle w klatce piersiowej, chudnięcie są objawami już zaawansowanego raka płuc.

19

20 KATARAKTA - choroba oczu prowadząca do zmętnienia soczewki, jest jedną z przyczyn ślepoty.

21 Tak widzi zdrowy człowiek.

22 Tak widzi człowiek chory na kataraktę.

23 RAK KRTANI - najczęstszy nowotwór głowy i szyi oraz drugi po raku płuca nowotwór dróg oddechowych. Większość raków krtani to raki płaskonabłonkowe Rak krtani widoczny w badaniu endoskopowym.

24 Całkowite chirurgiczne usunięcie krtani.

25 Miażdżyca tętnic - przewlekła choroba, polegająca na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic. Zmiany miażdżycowe aorty. Preparat sekcyjny.

26 Warto wiedzieć, że : Jeden na dwóch wieloletnich palaczy umrze przedwcześnie z powodu palenia, tracąc średnio 21 lat życia. Jeden na czterech wieloletnich palaczy umrze z powodu palenia w średnim wieku. Osoby palące mają znacznie gorszy stan zdrowia niż niepalące. Szacuje się, że w Anglii każdego dnia z powodu chorób odtytoniowych trafia do szpitali 1000 osób.

27

28 Główne objawy uzależnienia od tytoniu
Silna potrzeba używania tytoniu. Trudności kontrolowania tego zachowania. Uporczywe używanie tytoniu wbrew szkodliwym następstwom. Przekładanie używania tytoniu ponad inne zajęcia i zobowiązania, np. sen. Tolerancja na nikotynę. Występowanie objawów zespołu abstynenckiego.

29 Najważniejsze wskaźniki uzależnienia od nikotyny:
Budzenie się w nocy „na papierosa”. Zapalanie papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu. Palenie dużej liczby papierosów dziennie.

30 Od palenia można się uwolnić.
Rzucenie palenia jest trudnym procesem. Organizm pozbawiony nikotyny może zareagować m.in. stanami depresyjnymi, bezsennością, drażliwością, frustracją lub gniewem, stanami lękowymi, trudnościami w koncentracji, niepokojem, obniżeniem częstości tętna, wzmożonym apetytem i wzrostem masy ciała. Takie objawy często powodują u osoby rzucającej palenie zniechęcenie i powrót do nałogu. Nowoczesna farmakologia oferuje wiele sposobów na zwalczenie uzależnienia od tytoniu m.in. gumy do żucia, plastry, spray do nosa, inhalator, tabletki.

31 Tu się już nie pali: Irlandia – od marca 2004 zakazano palenie we wszystkich miejscach pracy, także w pubach i restauracjach. Indie – od maja 2004 wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. Norwegia – od czerwca 2004 obowiązuje zakaz palenia w barach i restauracjach (jako uzupełnienie zakazu palenia w miejscu pracy) Hongkong – w październiku 2004 ogłoszono plan wprowadzenia zakazu palenia w barach, restauracjach i biurach. Szkocja – w listopadzie 2004 zapowiedziano wprowadzenie zakazu palenia w zamkniętych miejscach publicznych od początku 2006 r. Anglia i Walia – w listopadzie 2004 zapowiedziano wprowadzenie zakazu w zamkniętych miejscach publicznych, miejscach pracy, restauracjach i barach sprzedających żywność od 2006 r. Nowa Zelandia – od grudnia 2004 rozszerzono zakaz palenia na puby, kluby, restauracje i szkoły. Włochy - od stycznia 2005 wprowadzono zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych. Sprzedaż papierosów spadła o 23%.

32 Nie pal – zaoszczędzisz!
Kolorowe czasopismo 5 zł 1 dzień niepalenia 1 paczka Bluzka 40 zł 8 dni niepalenia 8 paczek Buty 70 zł 2 tyg. niepalenia 14 paczek Kolacja w restauracji dla 2 osób 150zł Miesiąc niepalenia 30 paczek Odtwarzacz MP3 200zł Mies. i 10 d. niepalenia 40 paczek Odtwarzacz DVD 300zł 2 mies. niepalenia 60 paczek Telefon komórkowy 600zł 4 mies. niepalenia 120 paczek Rower 700zł 4 mies. i 20d. niepalenia 140 paczek Wczasy zagraniczne 2 000zł Rok, mies.10 dni 400 paczek Komputer 2 500zł Rok, 4 mies. 20 dni 500 paczek Telewizor LCD 4 000zł 2 lata, 2 mies. 20 dni 800 paczek Skuter 5 000zł 2 lata, 9 mies. 1 000 paczek Samochód 20 000zł 10 lat,11mies. i 20 d. 4 000 paczek Mieszkanie 55 lat niepalenia 20 000paczek

33 *** Osoby palące zwykle nie mają poczucia, że ich nałóg, to poza niszczeniem zdrowia i skracaniem sobie życia, także marnowanie pieniędzy. Paczka papierosów kosztuje mniej więcej 5zł. To oznacza, że palacz co drugi dzień musi wydać min. 10 zł. Kupuje przy tym produkt, który nie tylko nic pozytywnego nie wnosi ale wręcz przeciwnie – zabiera mu zdrowie, wolność i kilka lat życia. Palenie staje się coraz droższe, a badania pokazują, że palacze to zwykle osoby niezamożne. Wydają na swój nałóg ciężko zarobione pieniądze kosztem potrzeb rodziny i własnych. Są po prostu uzależnieni i przestają przestrzegać proste prawidłowości. Chorzy na cukrzycę tym bardziej nie powinni palić papierosów, gdyż dym tytoniowy jest rozpoznanym czynnikiem wywołującym zmiany miażdżycowe.

34 *** Płuca osoby niepalącej pozwalają na dobre funkcjonowanie przez 120 lat. Natomiast u palacza sprawność układu oddechowego kończy się mniej więcej po 50 – 60 latach palenia. Badania wskazują, że 1/3 osób po rzuceniu nałogu pozostaje przy swojej masie ciała. Nie ma „bezpiecznej” liczby wypalanych papierosów. Nawet jeden papieros przyspiesza bicie serca, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, obniża temperaturę palców rąk i nóg. Palenie papierosów zwiększa stres. Paląc papierosy człowiek jest bardziej podatny na przeziębienie. Kelnerki i barmani umierają młodo przez palących klientów, ponieważ wdychają dym papierosowy.

35 *** U palących ryzyko zgonu z powodu nowotworu złośliwego jest 7- krotnie wyższe niż u osób niepalących. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Zapalenie papierosa podczas kierowania samochodem powoduje brak koncentracji co może doprowadzić do wypadku. Pracodawcy częściej wybierają osoby niepalące. Naukowcy stwierdzili, że palenie tytoniu powoduje z wiekiem spadek ilorazu inteligencji. Palenie tytoniu naraża najważniejsze organy ciała, w tym mózg, na niedotlenienie. Starzejące się komórki nerwowe są szczególnie wrażliwe na uszkodzenia wywołane niedotlenieniem.

36 Dlaczego młodzież sięga po papierosy?
W wieku dojrzewania wielu młodych ludzi zaczyna eksperymentować z tytoniem. Dlaczego to robią? Chcą wyglądać na starszych niż są. Pragną spróbować czegoś nowego. Chcą być bardziej zauważalni. Młodzi ludzie, w których otoczeniu znajdują się palący przyjaciele zostają namawiani do palenia i pod presją kolegów zaczynają palić.

37 Co raz więcej nastolatków pali! Ty możesz temu zapobiec!!!

38 Nie daj się namówić! 1. odejdź, nie musisz niczego tłumaczyć. Bądź odważny i pewny siebie. 2. Zignoruj, rób co uważasz za słuszne, nie zwracaj uwagi na to co robią i mówią inni. 3. Zmień temat. 4. Opowiedz dowcip. 5. Powiedz po prostu NIE, to zakończy dyskusję. 6. Podsuń lepszy pomysł, zachęć do rzucenia głupiej propozycji.

39 Tak było kiedyś.

40 Tak było za pierwszym razem.

41 Tak jest teraz.

42 Tak będzie niedługo.

43 Tak będzie za kilka lat.

44 Tak to się skończy. P. P – pospolici palacze

45 Nie bądź niewolnikiem papierosa!!!

46 Wybierz życie bez papierosa!

47 Wykonały: Ewa Kotarska Karolina Kulbacka kl. II a Gimnazjum w Janówce

48 KONIEC


Pobierz ppt "Ratuj swoje serce. Ono nie lubi palić!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google