Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: A. S. kl. 6 D. Zwyczaje żywieniowe Wielkanocne Nadchodzą Święta Wielkanocne. Na pewno niewielu z nas dokładnie zdaje sobie sprawę, jakie zwyczaje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: A. S. kl. 6 D. Zwyczaje żywieniowe Wielkanocne Nadchodzą Święta Wielkanocne. Na pewno niewielu z nas dokładnie zdaje sobie sprawę, jakie zwyczaje."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: A. S. kl. 6 D

2 Zwyczaje żywieniowe Wielkanocne Nadchodzą Święta Wielkanocne. Na pewno niewielu z nas dokładnie zdaje sobie sprawę, jakie zwyczaje i tradycje wiążą się z tym świętem. Tradycje i zwyczaje wielkanocne towarzyszące obchodzonym przez nas najważniejszym świętom są bardzo ciekawe i urozmaicone. Mają bogatą historię, gdyż były pielęgnowane przez wiele pokoleń Polaków w minionych czasach.

3 Pogrzeb żuru i śledzia był obyczajem związanym z dość rygorystycznym przestrzeganiem postu i obchodzonym na Kujawach i Pomorzu. Pożywienie wielkopostne najczęściej ograniczało się do żuru i śledzi. Nie jedzono nie tylko mięsa i tłuszczów roślinnych, ale również nabiału i cukru. Kiedy więc wielki post dobiegał końca, tradycją w Wielki Piątek wieczorem lub w Wielką Sobotę rano był tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Wynoszeniu z domu śledzia i żuru towarzyszyły żartobliwe przyśpiewki i okrzyki. Śledzia, wyciętego z drewna lub tektury, wiązano na grubym powrozie i na wierzbie wieszano nad drogą. Była to symboliczna kara dla powieszonego za sześciotygodniowy post. Natomiast garnek z żurem zakopywano poza wsią. W krakowskim dodatkowo zakopywano garnek z popiołem, co oznaczało koniec pokuty.

4 Tradycja dzielenia się jajkiem obchodzona jest w wielu domach. W Wielką Sobotę każdy z nas święci koszyczki w kościele, gdzie jest: kiełbasa, jajka, chleb, sól, pieprz, chrzan. Po powrocie do domu dzielimy się poświęconym pokarmem z najbliższymi. Jest to czas, kiedy wszyscy jesteśmy razem.

5 Baranek - to najważniejszy symbol świąt wielkanocnych - symbolizuje on zwycięstwo Chrystusa. Oddany w ofierze, aby odkupić grzechy ludzkie, tak jak Chrystus odkupił nasze, a później zmartwychwstał. Baranek jako symbol musi znaleźć się w naszej święconce, a później na wielkanocnym stole.

6 Jajko - symbol życia. Jajka wielkanocne są pięknie ozdabiane: pisanki malowne są w rozmaite wzory woskiem za pomocą rysiku, a następnie barwione, kraszanki natomiast barwione są poprzez gotowanie w odpowiednich kiedyś naturalnych, a obecnie sztucznych barwnikach. Tradycja malowania jaj ma swój początek w starożytności, a później przez wieki się rozwijała. Kolory i wzory, w jakie malowano jajka również miały swoją symbolikę. Żółty to radość i słońce, zieleń to nadzieja i przyroda rodząca się do życia. Jajko odgrywa najważniejszą rolę podczas niedzielnego śniadania, gdyż właśnie wtedy dzielimy się nim i życzymy sobie wszystkiego najlepszego.

7 Chleb - w wielu kulturach uznany za fundamentalny składnik żywienia. Tam gdzie chleb, tam bogactwo i pomyślność. W tradycji chrześcijańskiej jest też symbolem ciała Chrystusa.

8 Wędlina - dawniej należało wrzucić kawałek jakiejkolwiek wędliny, a od XIX wieku rozsmakowano się w kiełbasie. Wędlina jest symbolem dostatku, gdyż nie każdego było stać na tego typu rarytas.

9 Chrzan - symbolizuje krzepę i siłę.

10 Sól - chleb i sól to dwa ważne symbole w tradycji chrześcijańskiej. Być solą ziemi to być życiodajnym składnikiem, który odżywia i decyduje o istnieniu. Sól jest nieocenionym minerałem, bez którego nasze organizmy nie mogłyby funkcjonować.

11 Wielki Piątek – tuż przed Wielką Sobotą, kiedy święcimy pokarmy. W ten dzień obowiązuje nas Post Ścisły. Post ścisły polega na jednorazowym dziennie posiłku do sytości oraz na wstrzymaniu się od potraw mięsnych i od przyjemności.

12 Mazurki i babki Wielkanocne Jeszcze w sobotę tradycyjnie obowiązuje post i nie jada się potraw mięsnych ani wędliny. Dopiero w niedzielę stoły uginają się od pysznych szynek i mięsiwa. Z ciast tradycyjnie na Wielkanoc piecze się baby wielkanocne i mazurki - ciasto przekładane masą, marmoladą i bogato dekorowane lukrem i bakaliami.

13 Netografia http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.we- dwoje.pl/p/a/55/23/7/11447/c4/c4_obrzadek_wielkanocny_czyli_8222_odkurzan.jpg&imgrefurl=http://www. we- dwoje.pl/zwyczaje%3Bzywieniowe,tag,12464.html&usg=__cI_OYkjZQGzixX4hlYv8kfe4a3Y=&h=158&w=240&sz =11&hl=pl&start=1&zoom=1&tbnid=bEYMrmlt8wf7gM:&tbnh=72&tbnw=110&ei=iAQvUYHfL4eytAailoCYBA&p rev=/search%3Fq%3Dzwyczaje%2Bzywieniowe%2Bwielkanocne%26um%3D1%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox- a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26channel%3Ds%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1&sa=X&ved=0C CkQrQMwAA http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/kuchnia_mamy/files/pa ge120_5.jpg&imgrefurl=http://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/kuchnia_mamy/kuchnia_mamy.html& usg=__yneXkmfJNZeHeHQLmqmEcqewpg4=&h=453&w=679&sz=93&hl=pl&start=7&zoom=1&tbnid=Wk- SrBLjBwPcAM:&tbnh=93&tbnw=139&ei=_AUvUc- 1Mqmm4ATEzoD4CA&prev=/images%3Fq%3Dbarszcz%2Bbialy%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox- a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26tbm%3Disch&itbs=1&sa=X&ved=0CDcQrQMwBg http://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_w_kulturze http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Babskie-sprawy/525680,1,Zwyczaje-wielkanocne-w-polsce.html http://www.ultramontes.pl/o_postach.htm http://www.smaczny.pl/artykul,wielkanoc___tradycje_i_zwyczaje http://www.smaczny.pl/artykul,wielkanoc___tradycje_i_zwyczaje Copyright © Smaczny.pl http:// http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/wielkanoc_51.html#ixzz2MptXn9zc


Pobierz ppt "Wykonała: A. S. kl. 6 D. Zwyczaje żywieniowe Wielkanocne Nadchodzą Święta Wielkanocne. Na pewno niewielu z nas dokładnie zdaje sobie sprawę, jakie zwyczaje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google