Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najbardziej znanymi elementami Wielkanocy na Kociewiu są: Śmigus – dyngus Pisanki Palmy wielkanocne Święconka Wielkanocne śniadanie W tej prezentacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najbardziej znanymi elementami Wielkanocy na Kociewiu są: Śmigus – dyngus Pisanki Palmy wielkanocne Święconka Wielkanocne śniadanie W tej prezentacji."— Zapis prezentacji:

1

2 Najbardziej znanymi elementami Wielkanocy na Kociewiu są: Śmigus – dyngus Pisanki Palmy wielkanocne Święconka Wielkanocne śniadanie W tej prezentacji przyjrzymy się bliżej święconce.

3 Święconka i symboliczne znaczenie zawartości

4 Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a do Polski przywędrował w XIV wieku. Zwyczaj święconki nie był znany na naszym Pomorzu. Przywędrował on do nas po 1920 roku. Przedtem bowiem przed śniadaniem najstarszy mężczyzna kropił stół święconą wodą

5 Koszyczek do święconki musiał być wiklinowy oraz wyściełany białą serwetką, a dopiero potem wkładało się tam 7 wielkanocnych potraw.

6 Chleb to pokarm niezbędny do życia, według wierzeń gwarantował pomyślność oraz dobrobyt. Symbolizował również Chrystusa.

7 Jajko jest symbolem życia i zwycięstwa nad śmiercią. Ser to symbol dobrego rozwoju zwierząt hodowlanych, symbol przyjaźni między człowiekiem i przyrodą.

8 Sól jest ochroną przed zepsuciem oraz odstrasza wszelkie zło.

9 Wędlina to zapewnienie zdrowia, płodności i dostatku.

10 Ciasto stało się symbolem umiejętności i doskonałości.

11 Chrzan symbolizował krzepę i zdrowie fizyczne.

12 Dziękuje za obejrzenie mojej prezentacji Źródło: kociewiacy.pl/main/index.php?option=com_content&task=view&id=559&Itemid=78 i obrazki z programu Clipart


Pobierz ppt "Najbardziej znanymi elementami Wielkanocy na Kociewiu są: Śmigus – dyngus Pisanki Palmy wielkanocne Święconka Wielkanocne śniadanie W tej prezentacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google